737568 200 

 

26 жовтня в приміщенні УКРІНФОРМу відбувся круглий стіл на тему «Тенденції розвитку трудового законодавства в галузі культури і мистецтва» .

 

В засіданні круглого столу взяли участь:  Олена Стебельська - Комісія з питань культури, мистецтв та галузевої освіти громадської ради при Міністерстві культури України; Юрій Капіца - Центр інтелектуальної власності і передачі технологій; Дмитро Махновський - Центр інтелектуальної власності і передачі технологій; Сергій Семенюк  -  секретаріат Комітету ВР з питань науки і освіти; Галина Гайдук - Профспілка працівників культури; Богдан Падучак  -  Міністерство економічного розвитку і торгівлі України; Володимир Різник - Спілка звукорежисерів України; Іван Тараненко  -  Національна спілка композиторів України; Сергій Тримбач - Національна спілка кінематографістів України; Володимир Гронський  -  Національна спілка кінематографістів України; Сергій Ступак  -  Спілка виробників відеограм і фонограм; Дмитро Гузій  -  громадська рада при Державній службі інтелектуальної власності України.

Учасники круглого столу обговорили питання контрактної форми трудового договору, зокрема, законопроект № 2669-Д «Про внесення змін до деяких Законів України щодо запровадження контрактної форми роботи в галузі культури та конкурсної процедури призначення керівника державного чи комунального закладу культури», який розроблено Комітетом Верховної Ради України з питань культури і духовності та проект ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо набуття розпорядження та охорони авторського права і суміжних прав», розроблений Міністерством економічного розвитку та торгівлі України.

Законопроект про запровадження контрактної форми в галузі культури ставить в пряму залежність творчих працівників. Таке переконання висловили учасники круглого столу. Нібито правильними є наміри перевести і ствердити на законодавчому рівні контрактну систему - і все це не зрідка йде під цинічним гаслом, що ми йдемо в Європу, потрібно переходити на європейські системи, європейські виміри і установки. Але за тим - вся сфера державних творчих працівників. По суті, їх переводять у залежне існування, не кажучи про те, що діючим законодавством заборонено погіршувати стан людини. А деякі законопроекти напряму переслідують саме таку мету.  

Заступник голови Профспілки Галина Гайдук в своєму виступі зазначила, що Профспілка неодноразово звертала увагу Комітету ВРУ з питань культури і духовності та окремих народних депутатів на недопустимість переведення цієї категорії працівників на контракт, який по суті є строковим трудовим договором, а тому його застосування має відповідати передбаченим законодавством вимогам, включаючи й Конвенцію МОП № 158, 1982 року, ратифіковану Україною 04 лютого 1994 року, якою заборонено припиняти трудові відносини з працівниками, якщо тільки немає законних підстав для такого припинення, пов'язаного із здібностями чи поведінкою працівника або викликаного виробничою потребою підприємства, установи чи служби. Прийняття зазначеного законопроекту також не узгоджується і з нормами Директиви Ради 1999/70/ЄС щодо рамкової угоди про роботу на визначений термін, укладеною ETUC, UNICE та CEEP, запровадження положень якої до національного законодавства взяла на себе Україна при підписанні Угоди про асоціацію. «Це порушення не тільки нашого законодавства, а й міжнародного. Ми звернулися до всіх народних депутатів не підтримувати зазначений законопроект, а до Президента України, ветувати у разі його прийняття», - зазначила Гайдук, додавши, що Головне експертне управління Верховної Ради України також рекомендує відкласти прийняття даного законопроекту.

Директор Київської міської спілки виробників відеограм і фонограм Сергій Ступак звернув увагу на те, що за останні півроку йде наступ на права працівників культури не тільки в Комітеті ВРУ з питань культури і духовності, а й в Комітеті з питань науки і освіти стосовно спроб зміни законодавства у сфері інтелектуальної власності, зокрема, авторських і суміжних прав. «Людину позбавляють вже існуючих соціальних гарантій, її можуть позбавити прав інтелектуальної власності - тобто йде пониження того рівня, який сьогодні існує щодо балансу інтересів між творчим працівником і його роботодавцем чи замовником», - зазначив він.

За результатами обговорення була прийнята резолюція.

 

Відеозапис круглого столу можна переглянути тут.


Профспілка працівників культури України