09 березня 2017

Запрошує виставка, присвячена великому Кобзарю

ВЫ

 

В день народження Тараса Шевченко, 9 березня, в Київському планетарії (вул. Велика Васильківська, 57/3, метро «Олімпійська») у рамках мистецької акції «Шевченкові імперативи» відкрилась виставка видань «Кобзаря» різних років з приватної колекції шевченкознавця, заступника Голови Федерації профспілок України Євгена Драп’ятого.

 

ВЫ1

 

З самого ранку в холі планетарію на другому поверсі дуже багатолюдно. Євген Михайлович розповідає про життя і твори Кобзаря, демонструє експонати, серед яких багато унікальних предметів – книг, картин, гравюр, брошур. І дорослі, і діти щиро цікавляться новою для них інформацією, задають запитання, записують відповіді.  

 

ВЫ2

 

«Сьогодні надзвичайне свято, - зазначив Євген Драп'ятий. – День народження Кобзаря – це особливий день для кожного українця. Для мене особливо цей день, може, більш дорогий та важливий, ніж мій день народження. Я скажу так: чим далі ми відходимо по часу від життя і творчості Тараса Шевченка, тим більше ми розуміємо його велич, його геній, його значення для України та світу. Я зібрав понад 800 різних предметів, пов'язаних з Тарасом Шевченком. Багато з них постраждало під час пожежі Будинку профспілок на Майдані Незалежності під час тих буремних подій Революції Гідності. Але після цього я продовжував збирати нові експонати для нових виставок. Я дуже гордий, що маю можливість приєднатися до великої справи – донести до нових поколінь нашого суспільства ідеї свободи, демократії та національної свідомості, про які думав, про які писав Кобзарь. Приємно, що на виставку приходять і студенти, і школярі, і люди похилого віку».

 

ВЫ3

 

Високу оцінку виставці дав голова правління Товариства «Знання» України, член-кореспондент НАПНУ, професор Василь Кушерець. Він зазначив: «Об 11 годині у фойє планетарію відбулось урочисте відкриття виставки картин народного художника України, Шевченківського лауреата Валерія Франчука за участю громадських діячів, митців, письменників, журналістів та всіх бажаючих. Тут же демонструватиметься унікальна колекція видань «Кобзаря» Тараса Григоровича Шевченка відомого шевченкознавця Євгена Драп’ятого. А увечері о 19 годині в залі планетарію розпочнеться акція «Шевченківські імперативи», в рамках якої урочисте відкриття 2-го міжнародного проекту-конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи» за участю народної артистки України, голови Організаційного комітету Галини Яблонської, виступи читців, вистава «Великий льох» за поемою Т. Шевченка, виступ хору «Чумаки», перегляд фільму про Тараса Шевченка».

 

ВЫ4

 

Запрошуємо відвідати ці виставки. Впевнені, ви не пожалкуєте.

 

Прес-центр ФПУ

 

ВЫ5

 

ВЫ6

 

ВЫ7

 

[ Детальніше... ]

Звернення СПО об’єднань профспілок - на розгляді в Кабінеті Міністрів України

135

 

 

Віце-премєр-міністр України Павло Розенко дав доручення Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономрозвитку та МЗС України розглянути звернення Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських профспілок на національному рівні від 24.02.2017 за підсумками проведення зустрічі високого рівня керівників глобальних профспілок, національних профцентрів та міжнародних організацій з керівництвом Міжнародного валютного фонду і Світового банку. (додається)

 

Прес-центр ФПУ

 

[ Детальніше... ]

Охорона праці – на контролі профспілок Черкащини

qTQyrVbkiX0

 

 

Співпраця профспілкових організацій та Державної служби з питань праці України – запорука успіху у спільній діяльності. Про це йшлося на нараді з питань організації роботи спеціальних комісій при проведенні розслідувань нещасних випадків, професійних захворювань та стану охорони праці на підприємствах області, яка відбулася 6 березня.

У нараді взяли участь Голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко, начальник Управління Держпраці у Черкаській області Олена Лазарєва, завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку аварій і виробничого травматизму та інспектування Управління Ірина Павленко, технічний інспектор праці Сергій Калюжний, керівники галузевих профоб’єднань профспілок, інші посадові особи.

Голова Федерації профспілок Черкаської області Петро Шевченко закликав до запровадження європейського досвіду, застосування інноваційних підходів у розумінні профілактики і запобігання нещасним випадкам. Він зазначив, що у сучасних умовах ефективним заходом попередження виробничого травматизму мають стати превентивні заходи.

Олена Лазарєва у доповіді звернула увагу на основні проблемні питання в сфері охорони праці на підприємствах області. Одне з таких питань – встановлення відповідальності роботодавця та робітника за забезпечення та гарантування безпеки праці. Начальник Управління Держпраці у Черкаській області закликала покращити взаємне інформування сторін про випадки порушення трудового законодавства, приділити достатню увагу аналізу причин найбільш характерних порушень законодавства про працю.

Завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку аварій і виробничого травматизму та інспектування Управління Ірина Павленко детальніше зупинилася на розслідуванні трьох нещасних випадків, які сталися:

- 21 вересня 2016 року з електромонтером КЗ «Черкаський обласний протитуберкульозний диспансер»;

- 25 січня 2017 року з сестрою медичною загальної практики – сімейної медицини КНП «Четвертий Черкаський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»;

- 28 січня 2017 року з водієм ТОВ «Агро – Старт».

Фахівець закликала голів галузевих профоб’єднань Федерації профспілок Черкаської області до активної участі у роботі комісій та забезпечити належну співпрацю, об’єктивний підхід при розслідуванні нещасних випадків.

Сергій Калюжний звернув увагу на недостатній рівень підготовленості представників профспілкових комітетів первинної ланки та необхідність проведення навчання з цих питань.

 

Федерація профспілок Черкаської області

[ Детальніше... ]

НОВОСТИ КОЛЛЕКТИВНО-ДОГОВОРНОГО РЕГУЛИРОВАНИЯ В СФЕРЕ ОБЩЕСТВЕННОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ

7565

 

 

Март 2017 года, выпуск 4

 

 

Нидерланды: принято историческое решение по контрактам работников по уходу

 

После нескольких лет борьбы работники социальной помощи добились прекращения сокращения выплат по контрактам и урезания заработной платы. Правительство утвердило порядок, требующий от муниципалитетов установления честных и справедливых ставок работников по уходу на дому. Это должно положить конец ситуации, когда местные органы власти проводят тендеры, выиграть которые поставщики услуг могут лишь путем сокращения расходов, что означало для работников либо потерю работы, либо серьезное урезание заработной платы.

 

Швеция: вышел в свет доклад о прессинге рабочего времени и стрессах в секторе ухода за лицами пожилого возраста

 

В новом сравнительном докладе о положении в секторе ухода за лицами пожилого возраста в странах Северной Европы идет речь о том, что положение работников в Швеции ухудшилось по сравнению с другими странами Северной Европы. Доля работников, недовольных рабочим временем, составляет 41% по сравнению с 29% в 2005 году, а работники по уходу за лицами пожилого возраста в Швеции считают, что имеют меньше возможностей для продвижения по службе и поддержки со стороны руководства. Рост рабочей нагрузки ведет к тому, что они уделяют меньше времени клиентам и имеют гораздо больше шансов, чем 20 лет назад, пострадать от стресса и физического истощения.

 

Европа: вышел в свет доклад о роли коллективно-договорного регулирования в сокращении неравенства

 

Новый доклад, подготовленный Еврокомиссией и МОТ, свидетельствует о том, что европейским странам со скоординированными системами коллективно-договорного регулирования удалось предотвратить рост неравенства на рынке труда. В то же время, ослабление позиций коллективно-договорного регулирования в других государствах-членах ЕС привело к увеличению числа низкооплачиваемых рабочих мест и углублению неравенства среди рабочей силы. В докладе также рассматриваются другие виды неравенств, касающиеся рабочего времени, профессионального обуче

 

Австрия: повышена заработная плата 20 тыс. работников сектора электроэнергетики

 

Благодаря заключению нового соглашения по оплате труда, подписанного профсоюзами GPA-djp и PRO-GE, с 1 февраля зарплата около 20 тысяч работников частного сектора электроэнергетики была повышена на 1,55%. Это на 0,9% выше среднего уровня инфляции за 2016 год. Заработная плата стажеров также будет увеличена. Соглашением предусмотрены обязательства по продолжению переговоров по оплате и содержанию труда, работе в трудных условиях, а также сменной и напряженной работы на разных этапах трудовой деятельности.

 

Дания: профсоюз призвал к действиям против сокращения расходов по договорам в сфере социального обслуживания

 

Профсоюз работников общественного обслуживания FOA призвал покончить с сокращением расходов по договорам в сфере социального обслуживания и обеспечить качество тендеров. Профсоюз продемонстрировал пример выбора муниципалитетом  услуг частной компании, предложившей на 10 тыс. датских крон меньше расходов из расчета на одного клиента. Профсоюз утверждает, что подобная ситуация приведет к банкротству, поскольку компании понимают, что не могут выполнить условия контракта. Это явление оказывает негативное влияние на рабочие места, поэтому  FOA исполнен решимости обеспечить подписание секторального коллективного соглашения частными компаниями.

 

Румыния:  профсоюз продолжает отстаивать премирование всех работников здравоохранения

 

Профсоюз работников здравоохранения и социального обеспечения Sanitas провел очередную встречу с министерством здравоохранения, на которой настаивал на применении системы премирования ко всем работникам секторов здравоохранения и социального обеспечения, а также повышение заработной платы всех работников этих секторов. Профсоюз надеется на оперативное принятие указов, регулирующих эти вопросы. Кроме того, в ближайшее время обе стороны начнут переговоры по подписанию секторального коллективного соглашения.

 

Португалия: профсоюз добился победы, пригрозив забастовкой

 

Забастовка 10 тыс. вспомогательных работников была отменена в связи с тем, что руководство службы здравоохранения пошло на уступки. Это стало ключевой победой, одержанной профсоюзом SIPTU, в результате чего была достигнута договоренность приступить к оценке должностных функций вспомогательных работников. В ходе предстоящих переговоров по оплате труда в общественном секторе также будет рассмотрен вопрос оплаты труда стажеров. Прогресса в обеспечении вспомогательных работников  теми же льготами, что и медицинский персонал аварийно-спасательных служб, не наблюдается, поэтому SIPTU продолжит борьбу в судах по трудовым спорам.

 

Норвегия: профцентр призвал к реальному повышению заработной платы в 2017 году

 

В процессе подготовки к раунду переговоров 2017 года, посвященных оплате труда, профцентр страны LO призвал обеспечить рабочие места и справедливое распределение благ для всех. Одна из основных членских организаций LO Fagforbundet призвала к реальному увеличению размера средней заработной платы после ее повышения на 2,4% в прошлом году, которое не принесло облегчения работникам, так как инфляция достигла 3,2%. Информируя о старте кампании ЕКП за повышении заработной платы, глава Fagforbundet Метте Норд и один из Вице-президентов ЕФПОО подчеркнули необходимость повышения заработной платы, которое принесет пользу и работникам, и экономике.

 

Франция: день действий за оплату труда, рабочие места и общественные услуги

 

Четыре профсоюза работников общественного обслуживания (CGT, FO, Solidaires и FA-FP) призвали к проведению 7 марта дня действий за повышение заработной платы работников общественного сектора и увеличение финансирования здравоохранения и других общественных услуг. Среди требований также реформа продвижения по службе, чтобы сделать занятость в государственном секторе более привлекательной, прекращение сокращения рабочих мест и защита установленного законом режима условий и оплаты труда работников общественного обслуживания.

 

Великобритания: Верховный суд вынес решение по оплате отпускных

 

Верховный суд постановил, что энергетическая компания British Gas не может обжаловать решение Европейского суда, о том, что при начислении отпускных необходимо учитывать заработок вместе с комиссионными. Иск был подан профсоюзом работников общественного обслуживания Unison согласно Директиве о рабочем времени. Профсоюз подал иск на British Gas, поскольку она ограничивает отпускные лишь основной заработной платой, что отражается на работниках, получающих преимущественно комиссионные. Unison обеспокоен последствиями Brexit для этого важного решения.

 

Швейцария:  профсоюз предупреждает об угрозе графику рабочего времени

 

Профсоюз работников общественного обслуживания vpod заявляет, что профсоюзы должны противостоять предложениям национальной комиссии по дальнейшей дерегуляции рабочего времени. Профсоюз предупреждает, что если рекомендации комиссии будут реализованы, то это приведет к увеличению сверхурочных, работы в ночное время и воскресные дни. Vpod также выступает категорически против освобождения некоторых категорий руководящих работников высшего звена и специалистов от соблюдения графика рабочего времени.

 

Италия:  профсоюз добился успехов в переговорах для работников пожарной службы

 

Профсоюз работников общественного обслуживания FP-CGIL добился успехов в переговорах по оплате труда и реформировании пожарной службы. Параллельно с ежемесячным повышением заработной платы на 80 евро профсоюз будет продолжать добиваться заключения нового коллективного соглашения. Профсоюз также стремится оказывать влияние на предложения правительства по реструктуризации, выступая, в частности, за сохранение автономии  пожарной службы и ее неподотчетность префектурам на местах.

 

Европа:  вышел в свет доклад о плюсах и минусах удаленной работы

 

В совместном докладе агентства Eurofound и МОТ рассматриваются преимущества и недостатки удаленной работы, выдвигаются предложения по ключевым вопросам. В докладе отмечается положительные достижения, такие как сокращение времени, затраченного на дорогу на работу и с работы, увеличение автономии рабочего времени, улучшение баланса между работой и личной жизнью, повышение производительности. Вместе с тем, в нем также отмечается риск увеличения рабочего времени, конфликта между работой и личной жизнью, а также интенсификации труда как факторов, усиливающих стресс.

 

Европа: приведены доводы в поддержку усиления роли профсоюзов и европейских производственных советов в реструктуризации

 

В аналитической записке Европейского профсоюзного института рассматривается роль европейских производственных советов (ЕПС) в реструктуризации. Авторы записки приходят к выводу о существовании не только проблемы обеспечения полноценной роли существующих ЕПС в процессе информирования и консультаций, но и о том, что реструктуризация преимущественно имеет  место там, где ЕПС отсутствуют. В документе также подчеркивается необходимость укрепления прав EПС и усиления роли профсоюзов.

 

Германия:  работники больниц  заслуживают право на перерыв

 

21 февраля профсоюз работников общественного обслуживания ver.di провел национальный день больничных работников под лозунгом «Даешь перерыв!». Этим профсоюз попытался привлечь внимание к отсутствию перерывов у большинства работников здравоохранения, старающихся обеспечить надлежащий уровень ухода за пациентами. Исследование, проведенное ver.di показало, что 70% больничных работников, работающих в ночную смену, указали, что работают без перерыва. Акция была проведена во всех государственных, частных, социальных и церковных медицинских учреждениях.

 

 

 

[ Детальніше... ]

III Національна конференція – плідний результат

IMG 5747

 

2-3 березня 2017 року у Навчально-методичному центрі профспілок Чернігівської обл. відбулася III Національна конференція: «Стан та перспективи розвитку соціального діалогу на регіональному та місцевому рівнях».

У конференції в рамках реалізації дансько-українського проекту взяли участь Голова ФПУ Григорій Осовий, Державний секретар Міністерства соціальної політики України Віктор Іванкевич, представник Данської профспілки 3F Йонас Девантьєр, керівники членських організацій ФПУ, учасники проекту та соціальні партнери.

Під час першого пленарного засідання Віктор Іванкевич презентував результати дослідження відповідно до теми конференції.

Свої бачення та напрацювання з питань розвитку соціального діалогу учасники мали змогу висловити під час роботи у секціях за наступними напрямами:

-              «Соціальний діалог у виробничій сфері та сфері послуг»;

-                       «Соціальний діалог у бюджетній сфері»;

-              «Соціальний діалог на територіальному рівні»;

-                        «Соціальний діалог на підприємстві»;

-       «Соціальний діалог з корпораціями та компаніями».

Наступного дня на другому пленарному засіданні модератори секцій представили власні доробки та пропозиції до проекту Резолюції конференції, яка буде надіслана соціальним партнерам та всім членським організаціям ФПУ.

Окрема вдячність колективу Навчально-методичного центру профспілок Чернігівської області за гостинність, теплий прийом і створення бездоганних умов для плідної роботи.

Адже актуальна тема конференції та жвава дискусія в ході роботи секцій та пленарних засідань ще раз засвідчили надзвичайну важливість та перспективність цього напряму профспілкової діяльності на всіх рівнях профспілкових структур – від первинки до ФПУ.

 

Дансько-український проект

 

IMG 5624

 

IMG 5725

 

 

 

IMG 5768

 

IMG 5821

[ Детальніше... ]

Увага! Виставка до дня народження Тараса Шевченка

uv 

Увага!

Сьогодні, 9 березня, у фойє Київського Планетарію (вул. Велика Васильківська, 57/3, метро “Олімпійська”) з нагоди річниці від дня народження Тараса Шевченка розгорнуто виставки:

- видань «Кобзаря» різних років з приватної колекції шевченкознавця Євгена Драп’ятого;

- картин та скульптур Валерія Франчука (Народного художника України, Лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка), присвячених Великому Кобзареві.

Запрошуємо відвідати виставку.

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Серед зареєстрованих безробітних жінок – 52,8%

ШУКАЮ

 

Протягом 2016 року серед 1270,4 тис. осіб, які мали статус зареєстрованого безробітного, незначною мірою переважали жінки, частка яких становила 52,8% або 671,4 тис. осіб. За направленням державної служби зайнятості протягом 2016 року отримали роботу 337,0 тис. жінок, а також 409,0 тис. чоловіків ( всього 746 тис. осіб). Про це повідомив в.о. Голови Державної служби зайнятості (Центрального апарату) Валерій Ярошенко, інформує прес-служба відомства.

 

«Серед працевлаштованих жінок, кожна п’ята отримала роботу у торгівлі та ремонті; 16,3% – у сільському господарстві; 15,2% – у переробній промисловості; 8,1% – у сфері державного управління й оборони. Всього, у минулому році, було працевлаштовано 746 тис. осіб. Нам важливо, щоб кожен українець працював у гідних умовах, незалежно від статі. Середній вік осіб, які мали статус безробітного станом на 1 січня 2017 року, становив – 40 років, як серед жінок, так і серед чоловіків», – зазначив В. Ярошенко.

За його словами, як чоловікам, так і жінкам, державною службою зайнятості надаються профінформаційні й профконсультаційні послуги з питань вибору або зміни професії, з урахуванням потреб регіонального ринку праці, та подальшого працевлаштування. У центрах зайнятості розміщені уніфіковані інформаційні матеріали й комп'ютери вільного доступу для шукаючих роботу й роботодавців.

Профорієнтаційні послуги за 2016 рік отримали 636,7 тис. безробітних жінок та 578,1 тис. чоловіків. Для підвищення конкурентоздатності на ринку праці за 2016 рік до професійного навчання за направленням державної служби зайнятості було залучено 78,8 тис. безробітних жінок та 87,8 тис. чоловіків.

З метою тимчасового працевлаштування та одержання матеріальної підтримки для осіб, які шукають роботу та безробітних місцевими органами влади разом із службою зайнятості, організовуються оплачувані громадські та інші роботи тимчасового характеру. Протягом 2016 року в таких роботах взяли участь 119,7 тис. жінок та 114,0 тис. чоловіків.

Станом на 1 січня 2017 року кількість зареєстрованих безробітних серед жінок становила – 196,6 тис. осіб, серед чоловіків – 194,2 тис. осіб.

 

Прес-центр ФПУ - Відділ комунікації з громадськістю та ЗМІ

Державної служби зайнятості

[ Детальніше... ]

9 березня - День народження ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

f3ace2d9f40eb87d0c95139bc163a482622d8738

 

«Пізнайте правду і вона вас визволить»

Слова із Євангелія.

 

Цього року в час Великого Посту, сповіді, покаяння, прощення, очищення і приготування до Великого Дня, cпочатку розп’яття і слідом Воскресіння Ісуса Христа, ми відзначаємо 203 річницю з Дня народження Тараса Шевченка. 

Чи є випадковістю це поєднання?

Ні. Це, знак, містика яка позначена одним числом 33 (тридцять три).

У тридцять три Ісуса Христа - Сина Божого за правду яку прорік тодішнім фарисеям – розп’яли.

Він прийшов спасти світ, нас, і дати нам життя вічне.

У тридцять три за правду про життя людей в кріпацтві, про знущання імперських і своїх доморощених «підпанків» Тараса Шевченка царат  арештував на 10 років із забороною писати і малювати.

Він прийшов спасти Україну,  нас, і дати нам життя у власній історії, власній країні. 

Цих дві події об’єднанні однією зброєю - Словом.

Словом Правди, Словом боротьби за Справедливість.

«Спочатку було Слово і Слово було Бог» це із Біблії.

« А насторожі коло їх поставлю Слово» це із Кобзаря.

Чому важливо сьогодні поєднувати  і промовляти вголос Боже Слово і Шевченкове слово? Тому що вони наповнені однією суттю гідності і любові до найдорожчого - людини, рідних і Батьківщини. Шевченко добре знав Боже слово і тому волав до властьімущих – «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде, розкуються незабаром заковані люди».

           

«Про Шевченка треба нині не на святах промовляти, а кричати на вуличних перехрестях. Щоб як дзвін тривоги калатало його слово!

Ніколи бо не був він такий актуальний, як в наш час. Ніколи не було між нами стільки поглухлих, стільки сліпих...

Білий царат вирвав йому язик, замучив, щоб перестав говорити, картати і кликати. Царат червоний каструє й паплюжить його морально, намагаючись накласти на нього маску одного з "своїх", сам і руками наших перевертнів.

Та як тоді, так і тепер, стоїть він перед нами над нами! невгнутий й неприступний, як Єремія на розпуттях велелюдних, сам один з Заповітом своєї великої ненависті і своєї великої любові»                   

                (Дмитро Донцов, 9 березня 1950 року, із книги «Незримі скрижалі Кобзаря»)

У ці сучасні дні боротьби за Україну, боротьби проти несправедливості  як і наш Кобзар ми можемоненавидіти і любити, прощати і застерігати, «мовчати й чухати лоби» або діяти, боротися.

На жаль, сьогодні Правда Тараса Шевченка теж не звучить всюди, бо оголяє, виркиває, зриває маску  продажництва, пристосуванства, поборів і нечесності, брехні і двоєсловія,  одна правда для  людей, а друга для себе. Уроки такого життя були до Майдану 2014  і як показує реальність не вчать пради життя. Тоді зі сцени звучали слова Шевченка, актуальні і сьогодні:

«Мені однаково чи буду

Я жить в Україні  чи ні,

Чи хто згадає, чи забуде

Мене в снігу на чужині –

Однаковісінько мені!...

……….

Та не однаково мені,

Як Україну злії люде,

Присплять лукаві і в огні

Її окраденую  збудять..

Ох неоднаково мені»

                                      (Травень, 1847, Петербург, у цитаделі)

 

Хто пізнав Шевченка духовну природу, той ніколи не зрадить свого народу.

Цими словами хочу закликати нас озброїтися його пророчими  словами, думками, відкрити для себе ще раз його Кобзар і збагнути звідкіля у нього така живучість і непереможність. В чому була, є, і залишається його місія, послання, прохання і звернення до нас « і живих, і мертвих, і ненароджених».

 

 

Ось деякі Тарасові слова  із послання  :

І МЕРТВИМ, І ЖИВИМ, І НЕНАРОЖДЕННИМ ЗЕМЛЯКАМ МОЇМ В УКРАЙНІ І НЕ В УКРАЙНІ МОЄ ДРУЖНЄЄ ПОСЛАНІЄ

Аще кто речетъ, яко люблю Бога, а брата своего ненавидитъ, ложь есть.

Соборно[е] послание Иоанна. Глава 4, с. 20

 

….

Оглухли, не чують;

Кайданами міняються,

Правдою торгують.

І Господа зневажають,

Людей запрягають

В тяжкі ярма. Орють лихо,

Лихом засівають,

А що вродить? побачите,

Які будуть жни́ва!

Схаменіться, недолюди,

Діти юродиві!

Подивіться на рай тихий,

На свою країну,

Полюбіте щирим серцем

Велику руїну,

Розкуйтеся, братайтеся,

У чужому краю

Не шукайте, не питайте

Того, що немає

І на небі, а не тілько

На чужому полі.

В своїй хаті своя й правда,

І сила, і воля. /349/

Нема на світі України,

Немає другого Дніпра,

А ви претеся на чужину

Шукати доброго добра,

Добра святого. Волі! волі!

Братерства братнього! Найшли,

Несли, несли з чужого поля

І в Україну принесли

Великих слов велику силу,

Та й більш нічого. Кричите,

Що Бог создав вас не на те,

Щоб ви неправді поклонились!..

І хилитесь, як і хилились!

І знову шкуру дерете

З братів незрящих, гречкосіїв,

…………

Умийтеся! образ Божий

Багном не скверніте.

Не дуріте дітей ваших,

Що вони на світі

На те тілько, щоб панувать...

Бо невчене око

Загляне їм в саму душу

Глибоко! глибоко!

Дознаються небожата,

Чия на вас шкура,

Та й засядуть, і премудрих

Немудрі одурять!

 

Якби ви вчились так, як треба,

То й мудрость би була своя.

А то залізете на небо:

«І ми не ми, і я не я,

І все те бачив, і все знаю,

Нема ні пекла, ані Раю.

Немає й Бога, тілько я!

………….

І всі мови

Слав’янського люду — /351/

Всі знаєте. А своєї

Дас[т]ьбі... Колись будем.

…….

Подивіться лишень добре,

Прочитайте знову

Тую славу. Та читайте

Од слова до слова,

Не минайте ані титли,

Ніже тії коми,

Все розберіть... та й спитайте

Тойді себе: що ми?..

Чиї сини? яких батьків?

Ким? за що закуті?..

То й побачите, що ось що

Ваші славні Брути:

Раби, подножки, грязь Москви,

Варшавське сміття — ваші пани /352/

Ясновельможнії гетьмани.

Чого ж ви чванитеся, ви!

Сини сердешної Украйни!

Що добре ходите в ярмі,

Ще лучше, як батьки ходили.

Не чваньтесь, з вас деруть ремінь,

А з їх, бувало, й лій топили.

…….

І вам, синам, передали

Свої кайдани, свою славу!

…………….

Доборолась Україна

До самого краю.

Гірше ляха свої діти

Її розпинають.

Заміс[т]ь пива праведную

Кров із ребер точать.

Просвітити, кажуть, хочуть

Материні очі

Современними огнями.

 

…..

Добре, ведіть, показуйте,

Нехай стара мати

Навчається, як дітей тих

Нових доглядати.

Показуйте!.. за науку,

Не турбуйтесь, буде

Материна добра плата.

Розпадеться луда

На очах ваших неситих,

Побачите славу,

Живу славу дідів своїх

І батьків лукавих.

Не дуріте самі себе,

Учітесь, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

Бо хто матір забуває,

Того Бог карає,

Того діти цураються,

В хату не пускають.

Чужі люди проганяють,

……

Обніміте ж, брати мої,

Найменшого брата —

Нехай мати усміхнеться, /354/

Заплакана мати.

Благословить дітей своїх

Твердими руками

І діточок поцілує

Вольними устами.

І забудеться срамотня

Давняя година,

І оживе добра слава,

Слава України!

 

Т. Шевченко,14 грудня 1845,  Вюнища

 

 

Підготував Євген Драп’ятий  

[ Детальніше... ]

Архiв
<< < Березень 2017 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
    1 2 3 4 5
6 7 8 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31