30 травня 2017

ПОЗИЦІЯ ПРОФСПІЛКИ. Відповідати вимогам часу, ефективно захищати права людини праці

МО4

Актуальні питання організаційного зміцнення профспілкових рядів, підвищення якості та ефективності захисту соціально-економічних прав та інтересів трудящих обговорили 30 травня учасники засідання Центральної Ради профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України. У заході взяв участь президент Союзу хіміків України Олексій Голубов.

З доповіддю «Про хід виконання рішень VI з’їзду Профспілки та здійснення заходів щодо виконання критичних зауважень і пропозицій, висловлених делегатами з’їзду» виступив Голова ЦР Профспілки Василь Мойсюк.

МО1

Заслухавши і обговоривши доповідь, Центральна Рада профспілки прийняла постанову, у якої зокрема зазначається: протягом часу, який минув після Шостого з'їзду профспілки, виборними органами всіх рівнів проводилася робота із забезпечення виконання рішень з'їзду та критичних зауважень і пропозицій, висловлених делегатами з'їзду.

В умовах соціально-економічної нестабільності в країні Центральна Рада профспілки, обласні і первинні профорганізації всіляко сприяли виконанню галузевих угод, колективних договорів, направлених на збереження вітчизняного виробництва, робочих місць, зростання заробітної плати і соціальних виплат, охорони праці і здоров'я.

У 2016 році порівняно з 2015 роком припинився спад виробництва у галузях: у виробництві хімічних речовин і хімічної продукції індекс промислової продукції становив 100,4%, у виробництві фармацевтичних препаратів обсяг виробленої продукції зріс на 3,9%.

Середньомісячна заробітна плата за 2016 рік зросла на 13,8% у хімічній і нафтохімічній галузях і склала 5676 грн., на 28,9% у фармацевтичній промисловості і склала 10639 грн.

У результаті багатьох звернень до влади, акцій протесту та безпосередньої участі профспілок у бюджетному процесі вдалося домогтися підвищення мінімальної заробітної плати та встановлення її розміру на базі оновленого споживчого кошика з 1 січня 2017 року у розмірі 3200 грн.

Для посилення соціально-економічного захисту працівників Центральною Радою профспілки укладено Галузеву угоду з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України на 2017-2020 роки (зареєстрована у Мінсоцполітики 25 квітня 2017 року). Галузеві угоди з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Фондом державного майна України і Союзом хіміків України на 2017-2020 роки та з Міністерством охорони здоров'я України і Об'єднанням організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України на 2017-2020 роки знаходяться на підпису у відповідних міністерствах.

 

МО2


З врахуванням вимоги Шостого з'їзду профспілки у липні 2016 року створено Департамент промислової політики у складі Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та введено посаду заступника міністра з питань промислової політики. У жовтні 2016 року при Уряді створено Національний комітет з промислового розвитку України, який очолив Прем'єр-міністр України.

За наполяганням профспілок до проекту Трудового кодексу внесено 75 пропозицій, в тому числі^ норму про право працівника відмовитися від виконання роботи у зв'язку з невиплатою заробітної плати у встановлений строк або виплатою її не в повному розмірі, про неврахування у складі мінімальної заробітної плати доплати за роботу у важких і шкідливих умовах праці, за суміщення, за роботу в нічний та надурочний час, роз'їздний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат та інші.

Надаючи важливе значення питанням резерву кадрів, у вересні минулого року Президія ЦР профспілки затвердила кадровий резерв на голів обласних і Київської міської організацій профспілки та їх заступників, оновила склад Молодіжної ради профспілки. Проводилося навчання профспілкових працівників і активу. Надавалася методична і практична допомога організаціям профспілки.

 

МО

Разом з тим, внаслідок непродуманих і недалекоглядних дій влади при проведенні реформ у країні, становище працівників на підприємствах галузі залишається досить складним. Навіть стабільно працюючі підприємства останнім часом зазнають значних збитків, зупиняються виробництва, тисячі робочих місць поставлено під загрозу знищення.

З початку березня цього року, у зв'язку з припиненням подачі газу постачальником «Укртрансгаз», не працюють підприємства «Рівнеазот», «Азот» у м. Черкаси і «Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ». Заборгованість з виплати заробітної плати на цих підприємствах становить 228 млн. грн. Існує загроза зупинки роботи ПАТ «Одеський припортовий завод».

У хімічній і нафтопереробній галузях, внаслідок неритмічної роботи виробництв, ліквідації і закриття підприємств, відтік кадрів набирає все більших масштабів. Так, лише за минулий рік припинили трудовий договір із підприємствами 8322 особи. Зменшується кількість членів профспілки.

З метою захисту вітчизняних виробників Центральна Рада профспілки зверталася з листами і заявами до Президента України, Прем'єр-міністра України, Міненергетики і МОЗ України, інших відомств і держустанов. Відбувалися зустрічі Голови ЦР профспілки з Прем'єр-міністром України, Віце-прем'єр-міністром, з міністрами галузевих міністерств і керівниками департаментів. Для вирішення питань роботи підприємств створювалися робочі групи і комісії. Є певні позитивні результати цієї роботи, хоча не все вдалося остаточно вирішити.

Залишаються актуальними вимоги щодо забезпечення справедливого реформування оплати праці. Запроваджені Урядом з 1 січня ц.р. законодавчі


зміни в системі оплати праці, зокрема щодо структури мінімальної заробітної плати, спровокували виникнення проблеми їх практичного застосування.

Недостатня увага приділяється розвитку трудового потенціалу, зокрема професійній підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації працівників підприємств, їх оплати праці.

Загалом здійснено заходи із реалізації критичних зауважень і пропозицій, висловлених делегатами Шостого з'їзду профспілки, лише деякі з них перебувають у стаді виконання.

Центральна Рада профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України постановила:

  1. 1.Керівництву Центральної Ради профспілки, головам первинних, обласних і Київської міської організацій профспілки продовжити роботу щодо виконання рішень Шостого з'їзду профспілки, з урахуванням вимог сьогодення, беручи активну участь у проведенні реформ, направлених на збереження вітчизняного виробництва, висококваліфікованого трудового потенціалу, створення нових високотехнологічних робочих місць з гідною оплатою та безпечними умовами праці.
  2. 2.З метою запобігання порушення трудових прав працівників первинним, обласним і Київській міській організаціям профспілки:

- добиватися виконання галузевих угод і колективних договорів у повному обсязі, посилити громадський контроль за виконанням трудового законодавства;

- проводити постійний моніторинг стану реалізації законодавчих змін у сфері оплати праці та погашення заборгованості з виплати заробітної плати;

-   продовжити роботу щодо посилення соціального захисту працівників,
зайнятих на роботах зі шкідливими та важким умовами праці,
актуалізації Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і
показників, зайнятість в яких дає право на пенсію на пільгових умовах;

-   посилити мотивацію профспілкового членства, проводити роботу,
направлену на солідарність і єдність членів профспілки у відстоюванні
своїх прав і інтересів.

Учасники засідання ЦР Профспілки також прийняли Звернення до Президента України Петра Порошенка, Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, Першого віце-прем’єр-міністра – міністра економічного розвитку та торгівлі України Степану Кубіву щодо збереження галузі з виробництва мінеральних добрив.

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Перебування Голови ФПУ у Харківській області

 DSC 0010

 

26 травня 2017 року під час перебування у Харківській області Голова ФПУ Г.В. Осовий ознайомився з роботою ДП «Завод ім. Малишева» та КП «Міськелектротранссірвіс», а також зустрівся з профспілковим активом цих підприємств.

Голова ФПУ проінформував представників трудових колективів щодо позиції ФПУ з основних соціально-економічних питань, а саме мотивації праці. «Запровадження мінімальної зарплати на рівні 3200 грн. – тільки перший крок до корінного реформування системи оплати праці, основне завдання якої - справедливий розподіл результатів праці. Вже на червень ми будемо готові представити своє бачення і свою позицію, як перейти від реформи мінімальної зарплати до більш значущих змін у системі оплати праці», – зазначив Г.Осовий.

Також Голова ФПУ відмітив, що на сьогодні питання номер один - це не тільки залучення інвестицій до вітчизняної економіки, а й залучення кваліфікованих працівників і спеціалістів. Аналіз показує, що нині в підготовці кадрів відбувається зміна пріоритетів у бік гуманітарних професій, а не виробничих. Це призводить до браку кваліфікованих кадрів у виробництві. До того ж, рівень цієї кваліфіка­ції далеко не завжди відповідає рівню самого виробництва та вимогам часу.

Під час зустрічі не залишилися без уваги питання прийняття Трудового Кодексу України, забезпечення належних й безпечних умов праці, відновлення Списків 1 і 2, що дають право на достроковий вихід на пенсію, а також запровадження пенсійної реформи.

 

DSC 1076

 

DSC 1047

 

DSC 0067

 

DSC 0061

 

DSC 0086

 

DSC 0101

 

ОПХО

 

[ Детальніше... ]

Методологія розрахунку прожиткового мінімуму в Україні потребує вдосконалення

Изображение 218

 

За ініціативи ФПУ та сприяння Єврокомісії у рамках залучення Інструменту технічної допомоги та обміну інформацією (TAIEX) у Києві проходить міжнародний семінар на тему: «Методологія визначення прожиткового мінімуму».

 

30 травня з привітальним словом до його учасників звернувся заступник Голови ФПУ Володимир Саєнко.

Він подякував співорганізаторам заходу та зазначив, що удосконалення розрахунку прожиткового мінімуму на сьогодні – є надзвичайно важливою проблемою для Україні. Адже вся система соціального захисту: розмір мінімальної зарплати, мінімальні пенсії, а також державна соціальна допомога, субсидії базуються на прожитковому мінімумі.

 

Изображение 210

 

В Україні закон про прожитковий мінімум діє з 2000 року, проте діюча методологія розрахунку прожиткового мінімуму надзвичайного складна, трудомістка та суб’єктивна. Це призвело до того, що складові прожиткового мінімуму, набори продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг не оновлювались протягом останніх 16 років. Однак навіть вже оновлені набори товарів і продуктів при розрахунку прожиткового мінімуму в цьому році не враховуються. Так, за даними Мінсоцполітики, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахований відповідно до законодавства, становить 3672 грн., а Держбюджетом цей показник затверджений у розмірі - 1600 грн., що у 2,5 рази нижче за межу бідності, визначеною ООН – в 5 доларів США на добу. Відповідно 60% українців проживають за межею бідності, при цьому бідним є кожен 5-й працюючий українець.

Володимир Саєнко наголосив, що підписавши Угоду про асоціацію з ЄС та ратифікувавши Конвенцію МОП про основні цілі та норми соціальної політики, Україна взяла курс на європейські стандарти життя, тож потреба термінового перегляду принципів його визначення для нас надважлива.

 

Изображение 205

 

На завершення він висловив сподівання, що семінар надасть поштовх для пере завантаження роботи соціальних партнерів з розробки законодавчих змін з урахуванням кращих європейських практик та побажав усім плідної праці.

У семінарі взяли участь керівники членських організацій ФПУ – голови територіальних профоб’єднань та всеукраїнських профспілок. З доповідями виступили представники Міністерства соціальної політики України, експерти з Ірландії, Польщі, Угорщині, вчені з Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України.

З актуальних проблем визначення та застосування прожиткового мінімуму в Україні виступила керівник департаменту захисту соціально-економічних прав ФПУ Людмила Остапенко.

У підсумку роботи після ознайомлення сторін соціального діалогу з передовою практикою розрахунку прожиткового мінімуму у державах-членах ЄС будуть розроблені рекомендації щодо вдосконалення методології розрахунку та застосування прожиткового мінімуму в Україні.

 

Изображение 247

 

Изображение 257

 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Відбулося Восьме Засідання Керівного комітету дансько-українського проекту

 

04

 

 

У головному офісі ФПУ у режимі Скайп-конференції відбулося 8 Засідання Керівного комітету дансько-українського проекту. Засідання вели Григорій Осовий та Віталій Дубіль.

Під час зустрічі керівник Проекту Валентина Шевченко презентувала звіт з його реалізації за період з квітня 2016 – квітень 2017 рр. У ході презентації було наголошено на тому, що завдяки проведеним у рамках проекту семінарам за участі українських викладачів вдалося підготувати команду профспілкових тренерів з числа учасників проекту. Частина з них вже провели кілька навчальних заходів у членських організаціях ФПУ та, навіть, виступили тренерами під час навчання 2 груп проекту.

Фінансовий звіт за І квартал 2017 року був наданий Світланою Моторенко.

Також було розглянуто та одноголосно затверджено План діяльності на ІІ півріччя та План дій з реалізації рекомендацій проміжного перегляду.

На засіданні визначено статус Інституту профспілкового розвитку, створеного Президією ФПУ на базі Центру з реалізації проекту.

Учасники зустрічі наголосили на важливості Проекту для розвитку та модернізації профспілкового руху України та обговорили перспективи подальшої співпраці.

 

Інститут профспілкового розвитку

 

01

 

02

 

 

 

03

 

 

 

[ Детальніше... ]

Нарахування будь-якої заборгованості субсидіантам після розрахунку невикористаних сум субсидії за результатами опалювального періоду неможливе

308x164-412eУряд встановив чіткий порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії, що надаються населенню для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, що унеможливлює нарахування будь-якої заборгованості субсидіантам після відповідного розрахунку за результатами опалювального періоду. Це передбачено відповідною постановою КМУ від 23.08.2016р. № 534.

Якщо сім’я своєчасно і в повному обсязі сплачувала свою обов’язкову частку платежу згідно з субсидією, заборгованості після повернення до бюджету невикористаних субсидій не повинно виникнути.

У разі, якщо громадянам - одержувачам житлових субсидій - надійшли платіжки із заборгованістю за тепло, газ чи електроенергію у разі використання цих енергоносіїв для опалення за минулий опалювальний період, постачальники житлово-комунальних послуг зобов’язані здійснити перерахунок платежів.

Нагадаємо, через те, що соціальні нормативи споживання послуг, на які надається субсидія, не відповідають реальному споживанню послуг, щороку на рахунок отримувачів субсидій утворюється значна сума невикористаних субсидій. До прикладу, за минулий опалювальний період  сума невикористаних субсидій становила понад 14 млрд гривень.

Держава не може залишати на рахунках у монополістів виділені людям кошти на оплату комунальних платежів, якщо послугу людям фактично не надано.

Невикористана субсидія на газ і електроенергію, які використовуються для побутових потреб – газова колонка, плита, світло, -  залишається на рахунках субсидіантів.

Зекономлені 100 кубів газу або 150 кіловат електроенергії, які використовуються для опалення будинку, будуть виплачені енергоощадним сім’ям готівкою.

Все, що перевищує вартість 100 кубів газу або 150 кіловат електроенергії, яка йде на електроопалення, та невикористані субсидії на холодну і гарячу воду за підсумками опалювального сезону буде повернуто до Державного бюджету.

 

За повідомленням Прес-служби Мінсоцполітики

[ Детальніше... ]

Роздуми щодо мінімальної зарплати

DSC02670

 

 

В рамках співпраці відбулася зустріч представників ФПО і головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області, під час якої обговорювалося питання захисту трудових, соціально-економічних прав трудящих у плані дотримання мінімальних державних гарантій щодо оплати праці найманих працівників. За словами першого заступника головного управління Юрія Шарпінського, проводиться велика робота щодо наповнення бюджету Пенсійного фонду, в т. ч. за рахунок легалізації зарплати. (Порівняно з минулим роком на 33 відсотка збільшилися надходження до Пенсійного фонду). Головне управління співпрацює з різними відомствами у питаннях виявлення фактів використання нелегальної праці та неоформлених трудових відносин. Найважливішим напрямком роботи є здійснення моніторингу відомостей із реєстру застрахованих осіб. Так, за результатами моніторингу, кількість застрахованих осіб в області на 1 травня складає 203,5 тисяч, з яких 30 тисяч або 15 відсотків отримують зарплату, нижчу мінімальної. І поруч з цим збільшилася більш ніж утричі кількість осіб, які отримують зарплату на рівні мінімальної.

З початку року управлінням Держпраці направлено матеріали по 1200 працівнику, що мали ознаки порушення законодавства в частині нарахування зарплати у розмірі, нижчому за мінімальну. Серед інших порушень: відпустки без збереження зарплати, неналежне оформлення трудових  відносин, скорочення кадрів понад допустиму норму. Відповідно до цих переліків, визначаються суб’єкти господарювання, з якими треба працювати в першу чергу, надати допомогу. З початку року проведено 58 спільних нарад із соціальними партнерами, на яких заслуховувалися із заслуховуванням порушників платіжної дисципліни, 67 засідань робочих груп та нарад з питань забезпечення реалізації рішень, спрямованих на підвищення рівня оплати праці. У таких заходах беруть участь у представники ФПО.

За словами голови ФПО Максима Баланенка, профспілки стурбовані зрівнялівкою, до якої призвело підвищення мінімальної зарплати, підміною трудових відносин цивільно-правовими. «І якщо ми з підміною трудових відносин можемо боротися і боремося, то зрівнялівку побороти при нинішньому законодавстві складно. Одна надія - на колективні договори, хоча це теж проблематично умовити роботодавця, аби він, коли законодавство не змушує, добровільно підвищував зарплату працівникам. Тому саме у цій площині треба працювати з роботодавцями, закликаючи їх до свідомості і розуміння. Велику надію покладаємо на Трудовий кодекс. Якщо він буде прийнятий у тій редакції, в якій прийнятий у першому читанні, то там визначена норма, є мінімальна зарплата, а вже зверху всі надбавки і доплати. А зараз мінімалка не використовується при формуванні зарплати, а застосовується прожитковий мінімум – 1600 грн. Роботодавці просто доплачують до мінімалки, і це дуже прикро.

За результатами зустрічі вирішили: з боку профспілкової сторони більш активно використовувати надані їм права по відстоюванню державних гарантій в оплаті праці, а з боку головного управління – обов’язково надавати інформацію керівним органам профспілок про кожен випадок порушення гарантованих державою прав на оплату праці.

 

Марія Іванова,

м.Кіровоград

[ Детальніше... ]

Готуємось до 100-річчя від Дня утворення технічної інспекції праці профспілок

IMG 4413

 

На прикінці травня своє 99-річчя відзначала технічна інспекція праці Федерації професійних спілок України. День народження став приводом для проведення 18-19 травня семінар-наради «Підсумки роботи технічних інспекторів праці членських організацій ФПУ за 2016 рік, сучасні виклики та пріоритетні завдання на 2017-2018 роки» щодо захисту життя та здоров’я працівників (Програма додається).

Відкрив семінар-нараду Андрієвський Юрій Захарович – керівник департаменту охорони праці ФПУ та поінформував учасників наради про сучасні виклики у сфері забезпечення охорони здоров’я та безпеки праці в Україні. Від ветеранів технічної інспекції праці ФПУ привітав учасників наради Миленький Микола Андрійович, а також в подальшому брав активну участь в обговоренні нагойстріших питань.

 

IMG 4421

 

Заступник Голови ФПУ Євген Драп’яний проінформував присутніх, що 16 травня 2017 року набула чинності постанова КМУ від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю . Однією із важливих новацій зазначеного акту є ширше залучення представників профспілок до здійснення такого контролю. А саме, в постанові зазначено, що інспекційні відвідування та організація інспектувань проводитиметься зокрема за інформацією профспілкових органів про порушення прав працівників, які є членами профспілки, виявлених в ході здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю. Окрім цього, передбачена можливість залучення представників профспілок, їх організацій та об’єднань профспілок до участі у перевірках під час здійснення державного нагляду посадовими особами територіальними органами Держпраці.

 

IMG 4417

 

Таким чином, за словами Євгена Драп’яного, профспілковим органам усіх рівнів необхідно вжити заходів щодо посилення організації громадського контролю у первинних профспілкових організаціях, своєчасного інформування територіальні органи Держпраці про виявленні порушення та брати активну участь у спільних перевірках.

Заступник голови ФПУ також закликав колег активніше залучатись до формування програм розвитку та стратегій органів місцевого самоврядування, щоб в них обов’язково увійшли розділи, присвячені питанням дотримання роботодавцями трудового законодавства та законодавства про охорону праці, а також була передбачена конкретна участь профспілок у відповідному контролі.

Розглянувши та обговоривши підсумки роботи технічних інспекторів праці членських організацій ФПУ за 2016 рік, учасники наради визнати її роботу задовільною, але як таку, що потребує суттєвого посилення та активізації, зокрема щодо зміцнення кадрового і матеріального забезпечення технічної інспекції праці профспілок, удосконалення методів її роботи в сучасних умовах. Доповіла про інформацію з цих питань зав. відділом технічної інспекції праці департаменту охорони праці ФПУ Горюн Тетяна Михайлівна.

 

IMG 4556

 

В обговорені питань щодо зміцнення технічної інспекції праці, про проблеми здійснення громадського контролю у сфері охорони праці, дії профспілок щодо попередження травматизму у відповідних галузях і регіонах, про позитивний досвід роботи технічних інспекторів праці та представників профспілок з питань охорони праці брали участь:

Масенз Вячеслав Грогоровичзаступник Голови – головний технічний інспектор праці ЦК Профспілки працівників вугільної промисловості України;

Катерина Володимир Васильович – технічний інспектор праці Львівської територіальної організації Профспілки працівників вугільної промисловості України

Марчук Михайло Михайлович – технічний інспектор праці Тернопільської обласної ради профспілок;

Пузирін Микола Олександрович - головний технічний інспектор праці ЦК профспілки працівників ЖКГ та місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України

Чуйко Олександр Андрійович – головний технічний інспектор праці ЦК профспілки працівників лісового господарства України;

Білик Володимир Іванович – головний технічний інспектор праці ЦК профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України;

Вербицький Олександр Петрович – головний технічний інспектор праці Федерація профспілок Житомирської області

Хмарський Сергій Григорович – головний технічний інспектор праці профспілки автомобільного та шляхового господарстваУкраїни

Чос Микола Пилипович - головний технічний інспектор праці Запорізька обласна рада профспілок

Фесан Володимир Олександрович - головний технічний інспектор праці ЦК профспілки працівників охорони здоров’я України

Лещинський Станіслав Миколайович - головний технічний інспектор праці ЦК профспілки авіабудівників України

Левченко Василь Петрович- Заступник Голови-представник з питань охорони праці ЦК Профспілки машинобудівників та приладобудівників України та інші присутні на нараді.

Кращі технічні інспектори праці та профспілкові активісти з питань охорони праці були нагороджені Подяками Голови ФПУ та Почесними Грамотами ФПУ .

Під час заходу обговорювався досвід взаємодії Головного управління Держпраці у м.Києві та Київській області та двох профоб’єднань: Всеукраїнської незалежної профспілки працівників транспорту та Профспілки працівників автомобільного транспорту та шляхового господарства України. Йдеться про практику спільних перевірок автотранспортних підприємств на предмет дотримання трудового законодавства та законодавства про охорону праці, а також поширення серед підприємств галузі листівок-інструкцій про те, що повинні знати роботодавці, організовуючи перевезення пасажирів. Про успіх такої співпраці свідчить тільки один факт – за результатами спільної перевірки одного автотранспортного підприємства на Київщині було офіційно оформлено на роботу понад 50 чоловік, які будуть більш соціально захищені, зокрема стосовно їх прав у сфері охорони праці, більш обізнані з питань дотримання правил безпеки на транспорті. Очікується, що досвід з проведення таких рейдів буде поширено на всю Україну. До речі, такий позитивний досвід профспілок щодо бажання знайти шляхи вирішення питання щодо захисту працівників у сфері праці та охорони праці необхідно поширювати: в той час, як профільне Міністерство інфраструктури України уникає ведення ефективного соціального діалогу, відповідні профспілки домоглися активізації тісної взаємодії з Держпраці щодо вирішення нагальних проблем. Наразі галузеві профспілки перебувають в стані колективного трудового спору з Мінінфраструктури та намагаються відновити редакцію галузевої Угоди.

 

IMG 4423

 

Не обійшли увагою події на шахті «Степова ВАТ «Львіввугілля»», де на початку березня стався груповий нещасний випадок (внаслідок вибуху метано-повітряної суміші загинуло 8 працівників та отримали травми різного ступеня важкості -28 працівників). Відразу після трагедії Президія ФПУ зробила офіційну заяву щодо стану безпеки праці в Україні (Заява ФПУ додається), яка була надіслана Прем’єр-міністру України В.Гройсману. Що вимагають профспілки: затвердити та забезпечити фінансування Державної програми підвищення безпеки праці на вугледобувних та шахтобудівних підприємствах на 2018-2020 роки, притягнути до відповідальності винних у аварії на «Степовій» посадових осіб, розробити і затвердити у 2017 році Національну стратегію реформування системи забезпечення безпеки праці та охорони здоров’я на виробництві, підготувати за результатами 2016 року Національний звіт про стан охорони праці та промислової безпеки в Україні та винести його на розгляд розширеного засідання Уряду за участю сторін соціального діалогу, як це до речі передбаченого Генеральною угодою (п.2.64; щороку). Окрім цього, ФПУ вимагає сформувати в апараті управління Мінсоцполітики окремий структурний підрозділ з питань охорони праці та промислової безпеки для забезпечення фахового виконання міністерством функцій формування державної політики у сфері охорони праці з цих питань, зміцнити фаховий кадровий потенціал Держпраці. Інформацію про позитивні зрушення з вирішення порушених питань ФПУ вже отримує. За дорученням Прем’єр-Міністра України відповідно до Заяви ФПУ Міненерговугілля надала ФПУ ґрунтовну інформацію про вжиті та заплановані заходи щодо підвищення безпеки на вугільних підприємствах. Держпраці розробила та надіслала на погодження законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо створення належних, безпечних і здорових умов праці».

Крім представників профспілок-технічних інспекторів праці на нараді були присутні представники Держпраці: Рудюк Ігор Віталійович - головний спеціаліст відділу нагляду у вугільній промисловості Управління гірничого нагляду, Гончарук Володимир Феодосійович – зав. відділу експертизи умов праці Департаменту з питань праці, Белоусов Павел Станіславович - головний спеціаліст відділу нагляду в металургії, машинобудуванні та енергетиці Департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки, Тягай Максим Петрович –заступник начальника відділу нагляду в АПК та СКС Департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки, за участю яких більш фахового обговорили питання сучасного стану промислової безпеки, проблеми здійснення державного нагляду та громадського контролю на підприємствах гірничо-металургійного, агропромислового комплексу, вугільних підприємств, лісового господарства, соціальної сфери, ЖКГ тощо, а також за проведенням атестації робочих місць за умовами праці та її якості.

За результатами розгляду та обговорення цих питань стан безпеки праці в Україні учасниками наради був визнаний як критичний, рівень забезпечення захисту охорони здоров’я працівників на виробництві не задовільним, здійснення державного нагляду у сфері охорони праці через обмеження нормами Закону України «Про основні засади здійснення державного нагляду у сфері господарської діяльності» не дієвим та з порушенням норм Конвенцій МОП №81 та 129, ратифікованих Україною.

Ці та інші питання знайшли відображення у проекті рішення (додається), до якого увійшли зокрема заходи щодо активізації співпраці ФПУ та Держпраці з питань підвищення безпеки праці, попередження аварій, нещасних випадків та профзахворювань.

Після доопрацювання відповідного рішення будуть надіслані звернення до Уряду, Мінсоцполітики, Держпраці, інших центральних органів виконавчої влади, зокрема стосовно проведення спільної узгоджувальної наради за участю сторін соціального діалогу щодо обговорення проблемних питань у сфері охорони праці та шляхів їх вирішення щодо:

-         недопущення зниження соціального захисту працівників, зайнятих на роботах із шкідливими та важкими умовами праці;

-         недопущення ризиків великих промислових аварій, зниження рівня безпеки на виробництві та захисту життя та здоров’я працюючих внаслідок безпідставного та необгрунтованого процесу скасуванням нормативно-правових актів з охорони праці, санітарно-гігієнічних норм тощо (без заміни їх сучасними, ґрунтовного висновку на кожен акт, узгодження з профспілковою стороною, недопущення правового нігілізму через скасування нормативно-правових актів Розпорядженням Уряду тощо);

-         розроблення та впровадження Національної Стратегії реформування системи забезпечення безпеки праці та охорони здоров’я на виробництві;

-         відновлення державної системи комплексного управління охороною праці;

-         посилення та вдосконалення державного нагляду і громадського контролю за умовами і безпекою праці;

-         підвищення обізнаності працівників щодо їх прав та гарантій у сфері охорони праці;

-         забезпечення фінансування та реалізацію Загальнодержавної соціальної програми поліпшення стану безпеки, гіде праці та виробничого середовища на 2014-2018 роки;

-         створення при Уряду Національної тристоронньої ради з безпеки та гігієни праці (впровадження європейського досвіду);

-         удосконалення законодавчої і нормативно-правової бази з охорони праці, гармонізація її з Європейським законодавством і міжнародними стандартами з безпеки праці тощо.

 Якщо всі вимоги профспілок будуть виконані Урядом, а влада нарешті зверне увагу на дотримання прав працівників на безпечні та здорові умови праці, це і буде найбільшим подарунком до 100-річчя технічної інспекції праці ФПУ, який ми будемо відзначати у травні 2018 року.

 

 Правова та технічна інспекції праці профспілок

[ Детальніше... ]

Архiв
<< < Травень 2017 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 31