05 липня 2017

Постійно тримати руку на пульсі туристичної справи

УКР

 

З метою ознайомлення членів наглядових рад акціонерних товариств, заснованих за участю ПрАТ «УКРПРОФТУР» зі змінами в законодавстві України щодо діяльності наглядової ради акціонерного товариства, Приватне акціонерне товариство «УКРПРОФТУР» 5 - 6 липня 2017 року організувало семінар – нараду для членів Наглядових рад акціонерних товариств, заснованих за участю ПрАТ «УКРПРОФТУР», на тему «Основні аспекти діяльності Наглядової ради акціонерного товариства», в якій взяли участь представники Наглядової ради ПрАТ «УКРПРОФТУР», члени наглядових рад акціонерних товариств, заснованих за участю ПрАТ «УКРПРОФТУР», заступник Голови Федерації профспілок України Володимир Саєнко, представники Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, науковці з Академії праці, соціальних відносин і туризму.

Прес-центр ФПУ

 

УКР1

 

УКР2

 

 

УКР3

 

УКР5

 

УКР4

 

УКР6

 

УКР7

 

[ Детальніше... ]

АНАЛІТИКА. Яким бачить життя українців Нацбанк

 

Серед іншого зросла нерівність за доходами: бідні змушені залучати додаткові ресурси для підтримки споживання на звичному рівні, а в руках багатих сконцентрована основна частина депозитів в банках.

95 main new.1499091805

Наприкінці червня Національний банк оприлюднив черговий Звіт про фінансову стабільність (він готується раз на півріччя). У ньому аналізуються ризики і загрози, реалізація яких може порушити стабільність фінансової системи країни. Це досить об'ємний і інформативний документ, тому ми вибрали з нього відомості, найцікавіші для широкої аудиторії. (сайт СЕГОДНЯ.ua)

 

Ключові висновки Звіту

За останні півроку основні ризики банківського сектора зменшилися, і ця тенденція продовжиться в другому півріччі. Поліпшилася оцінка ризиків капіталу, прибутковості і ліквідності. Водночас практично не змінилися валютний ризик, оскільки частка банківських активів і пасивів в іноземній валюті досі висока, і кредитний, тому що процес реструктуризації корпоративних кредитів просувається повільно. Юридичний ризик зріс через нелогічні рішення судів стосовно банків, визнаних неплатоспроможними, і рішень, які ігнорують права кредиторів на стягнення застави.

Після публікації попереднього звіту про фінансову стабільність ключовою подією стала націоналізація ПриватБанку. Реалізувався ризик невиконання акціонерами зобов'язань докапіталізувати банк і реструктурувати кредити пов'язаним особам, про який говорилося в тому звіті. Щоб зберегти фінансову стабільність, держава вже витратила на поповнення капіталу банку еквівалент майже 5% ВВП.

Макроекономічне середовище залишалося в цілому сприятливим для банківського сектора, хоча припинення торгівлі з неконтрольованими територіями і призвело до уповільнення економіки і повільного відновлення доходів і прибутку низки великих підприємств, що віддаляє нормалізацію їх боргового навантаження. Реальні доходи населення відновлюються завдяки зниженню інфляції і підвищення мінімальної заробітної плати. Це підвищує привабливість споживчого кредитування для банків.

Після подолання проблем банківського сектора і націоналізації ПриватБанку фокус програми МВФ змістився на пенсійну і земельну реформи, приватизацію та боротьбу з корупцією. Для України критично важливо зберегти співпрацю з МВФ, інакше 2019 року, коли починаються суттєві виплати за зовнішніми державними боргами, з'являться значні ризики для макроекономічної і фінансової стабільності.

Практично всі гроші банки зараз залучають на внутрішньому ринку. Однак переважна більшість коштів населення і бізнесу розміщуються на короткий період. Це може стати джерелом ризиків в майбутньому. Крім цього, короткостроковість пасивів змушує банки тримати значну частину активів в високоліквідних інструментах (готівкові, ОВДП, депозитні сертифікати НБУ), щоб мати належну подушку ліквідності на випадок можливих шоків.

Портфель кредитів суб'єктам господарювання тривалий час практично не змінюється. Основні причини – висока закредитованность бізнесу, повільне відновлення економіки і слабкий захист прав кредиторів. Вони стримуватимуть відновлення корпоративного кредитування і в другому півріччі. Водночас почалося зростання кредитування домогосподарств. Воно переважно зосереджено в сегментах споживчих і карткових кредитів. Іпотека відновлюється повільно. За оцінками банків, ключова проблема – обмежена кількість платоспроможних позичальників і високі юридичні ризики. Очевидно, що потрібно змінювати законодавство і судову практику з метою посилення захисту прав кредиторів.

За три останні роки вирішено низку системних проблем банківського сектора. Очищення банків завершено, і головними системними ризиками фінансового сектора сьогодні є висока частка держави в банківському секторі і рівень непрацюючих кредитів. За останній рік для реформування держбанків практично нічого не зроблено, а стратегічні принципи, затверджені урядом, не виконуються. Операційна ефективність держбанків вкрай низька, якість кредитних рішень сумнівне, а чіткі бізнес-моделі досі не розроблені.

Висока частка непрацюючих кредитів (57% в квітні) є баластом для банків. Обслуговування більшості цих кредитів вже ніколи не буде відновлено, тому їх доцільно списати. Для цього необхідно внести зміни до законодавства, щоб усунути негативні податкові наслідки для банків. Банкам слід активніше реструктурувати кредити сумлінним позичальникам, фінансовий стан яких відновлюється. У другому півріччі НБУ вимагатиме від банків розробити стратегію роботи з непрацюючими кредитами і встановить чіткі часові рамки її виконання.

Вартість для України банківської кризи,% від ВВП

 

2014

2015

2016

2017 (квітень)

Витрати держави на подолання наслідків кризи

2,4

4,5

5,7

1,6

Загальні втрати економіки

8,0

16,7

10,8

2,2

Джерело: НБУ

 

Зовнішні умови і ризики

Зростання світової економіки прискорюється. Обсяги світової торгівлі зростають, ризики для фінансової стабільності в світі знижуються. Це сприятиме зростанню зовнішнього попиту на українські товари і послуги. Найбільший внесок в його приріст очікується від Індії і Польщі. Попит з боку Росії перестане знижуватися.

Геополітичні ризики для України знижуються. Невизначеність майбутньої зовнішньої політики ЄС зменшилася. США твердо наполягають на відповідальності Росії за деескалацію конфлікту на Донбасі.

Конфлікт на Донбасі, ймовірно, продовжить тліти. Позиція міжнародних партнерів не погіршиться для України. Водночас і політика РФ на підживлення конфлікту залишається незмінною.

"Нафтогаз" переміг у першому раунді Стокгольмського арбітражу проти "Газпрому". Це усуває значні потенційні ризики для фінансової стабільності з боку платіжного балансу і державних фінансів.

Ратифікація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на фінішній прямій. Для багатьох інвесторів вона може стати сигналом вкладати капітал в Україну з розрахунком на доступ до ринку ЄС.

Україна отримала безвізовий режим з ЄС. Це значне стратегічне досягнення. Вигоди від нього будуть дуже вагомі, але країна отримуватиме їх поступово.

Ціни на глобальних ринках активів зростають, іноді з'являються ознаки перегріву. Пожвавлення глобального економічного зростання і зменшення політичної невизначеності в розвинених країнах привели до збільшення схильності глобальних інвесторів до ризику. Однак інвестори діють вибірково, вкладаючи тільки в надійні і добре реформовані країни.

Можливе зростання відсоткових ставок, пов'язаний з перегрівом ринків і економік. Для України це означає зростання вартості зовнішніх запозичень. Йдеться як про нові позики, так і про частину наявних (близько 12% від державного і гарантованого боргу), вартість яких прив'язана до LIBOR і іншим плаваючих відсоткових ставок.

Вартість енергоносіїв залишається відносно стабільною. Ціни на продукцію гірничо-металургійного комплексу з початку року знижуються, проте залишаються вищими за торішні. У першому півріччі ціни на основні експортні товари сільського господарства залишалися приблизно постійними, кілька відновившись після помітного падіння в середині минулого року. В цілому світові ціни на зернові та олійні знаходяться на низьких історичних рівнях. Очікується, що весняні заморозки не нададуть без значного впливу на врожай зернових і надходження від експорту.

Грошові перекази трудових мігрантів з Росії зменшилися. Вони скоротилися як в абсолютному вираженні (2016 року вдвічі щодо 2014 року), так і у відносному (з частки в загальному обсязі 36% 2014 року до 22% минулого року).

 

Внутрішні умови і ризики

В цьому розділі НБУ насамперед відзначив припинення торгівлі з неконтрольованими територіями і "націоналізацію" бойовиками українських підприємств, що призвело до втрат в темпах зростання ВВП. Проте, додаткові ризики для фінансового сектора від припинення торгівлі з НКТ є помірними. Головними є середньострокові ризики для фінансової стабільності, пов'язані з істотним дефіцитом рахунку поточних операцій і значними виплатами зовнішнього держборгу з 2019 року. Для їх усунення вкрай важливо продовжувати співпрацю з МВФ і забезпечити відновлення припливу прямих іноземних інвестицій і боргового капіталу з зовнішніх ринків.

Необхідна пенсійна реформа, яка зменшить дефіцит Пенсійного фонду і ризики для бюджету. Середній розмір пенсії в Україні – один з найнижчих в Європі, але витрати Пенсійного фонду в пропорції до ВВП – одні з найвищих.

Система субсидій чинить надмірний тиск на бюджет і потребує вдосконалення. 2017 року потреба у витратах на фінансування субсидій населенню на оплату ЖКП значно перевищує закладені в бюджеті показники.

В результаті децентралізації місцеві органи влади отримали більше коштів для фінансування поточних і капітальних витрат. У минулому звіті НБУ звертав увагу на те, що мала кількість проектів і повільне їх затвердження призводять до того, що місцеві органи влади освоюють лише невелику частину наявних коштів. За півроку ситуація принципово не змінилася, обсяги розміщених місцевою владою в банках коштів продовжують зростати.

На ринку житлової нерухомості продовжує зростати пропозиція. Однак попит обмежений, і вагомих чинників для його збільшення в короткостроковому періоді немає. Це формує надмірну пропозицію, яке накопичується. Обсяги кредитування занадто малі, щоб стимулювати попит і впливати на ціни. Надлишок нової пропозиції тиснутиме на ціни, а уповільнення попиту може призвести до відстрочення введення об'єктів в експлуатацію.

У середині травня в Києві продавали квартири в 265 новобудовах в порівнянні з 230 в листопаді 2016 року. У багатьох регіонах пропозиція нового житла також значно зросла. Минулого року в країні було видано 1514 дозволів на будівництво багатоквартирних будинків, що на 38% більше, ніж 2015 року. Основну частину житла, побудованого за цим дозволами, повинні ввести в експлуатацію в 2017-2018 роках.

Макроекономічних передумов для істотного зростання попиту на житло поки що немає. Обсяги іпотечного кредитування зросли 2016 року, проте вони порівняно невеликі (менше 1 млрд грн.) і майже не впливають на попит. Банки не очікують, що ситуація суттєво покращиться протягом 2017 року.

Пропозиція перевищує попит, падіння цін в доларовому еквіваленті триває. Середня ціна квадратного метра на первинному ринку Києва в доларовому еквіваленті в квітні впала на 5% в річному вираженні, на вторинному – на 9%. Ціни на первинному ринку Львова знизилися на 7%, Одеси – 10%. Водночас в Києві середня вартість оренди за цей період зросла на 3%, тому співвідношення ціни житла і розміру орендної плати знизилося і досягло докризового рівня.

 

Домогосподарства і пов'язані з ними ризики

2016 року реальний наявний дохід населення зріс вперше за три роки (на 0,3%). Однак темп зростання невисокий, значно нижче, ніж після кризи 2008-2009 рр. Номінальні витрати четвертий рік поспіль росли швидше, ніж доходи. Тому фінансові заощадження домогосподарств знизилися вперше за багато років. При цьому нерівність за доходами зросла: бідні верстви змушені залучати додаткові ресурси для підтримки споживання на звичному рівні, а в руках багатих сконцентрована основна частина депозитів в банках. Збільшення номінальних доходів дозволило населенню погашати зобов'язання, насамперед банківські кредити. Показники боргового навантаження низькі, що створює хороші передумови для відновлення кредитування домогосподарств.

У структурі доходів населення відбулися істотні зміни. Минулого року частка зарплати збільшилася до 41,8% і на 1 відсотковий пункт перевищила докризовий рівень. Вага соціальних допомог зменшилася. Ця тенденція перейшла в 2017 рік: у I кварталі порівняно з відповідним періодом минулого року номінальна зарплата збільшилася на 36,8%, реальна – на 20,1%. Висока частка зарплати в структурі доходів населення приводить до того, що зменшується тиск на державні фінанси, ростуть стимули до праці, збільшується потенціал домогосподарств як вкладників банків і одержувачів кредитів та інших фінансових послуг. Разом з тим частка зарплати по відношенню до ВВП 2016 року була значно нижче, ніж в докризовий період – 36,8% порівняно з 50% 2013 року.

Фінансовий стан домогосподарств погіршився. За минулий рік номінальні поточні витрати збільшилися на 17,3%, що на 1,9 в. п. перевищило темп приросту доходів. Витрати ростуть швидше, ніж доходи, починаючи з 2013 року. Річний приріст фінансових накопичень домогосподарств минулого року вперше за багато років став негативним – "мінус" 9,3 млрд грн. Як результат, домогосподарства активно "зраджують" раніше накопичені фінансові ресурси. Наприклад, чистий продаж валюти населенням за 2016 рік збільшився в 2,1 разу, до еквівалента 63,2 млрд грн.

Боргове навантаження на домогосподарства зменшилося – населення поступово погашає борги, 92% з яких – банківські кредити. Відношення боргу до доходу домогосподарств, що розташовується, минулого року знизилося на 3 в. п., до 11%. Цей показник вже досить низький, тому 88% банків очікують зростання видачі споживчих кредитів.

                                

 

 За матеріалами СЕГОДНЯ.ua

 

 

[ Детальніше... ]

АНАЛІТИКА. Яким бачить життя українців Нацбанк

 

Серед іншого зросла нерівність за доходами: бідні змушені залучати додаткові ресурси для підтримки споживання на звичному рівні, а в руках багатих сконцентрована основна частина депозитів в банках.

95 main new.1499091805

Наприкінці червня Національний банк оприлюднив черговий Звіт про фінансову стабільність (він готується раз на півріччя). У ньому аналізуються ризики і загрози, реалізація яких може порушити стабільність фінансової системи країни. Це досить об'ємний і інформативний документ, тому ми вибрали з нього відомості, найцікавіші для широкої аудиторії. (сайт СЕГОДНЯ.ua)

 

Ключові висновки Звіту

За останні півроку основні ризики банківського сектора зменшилися, і ця тенденція продовжиться в другому півріччі. Поліпшилася оцінка ризиків капіталу, прибутковості і ліквідності. Водночас практично не змінилися валютний ризик, оскільки частка банківських активів і пасивів в іноземній валюті досі висока, і кредитний, тому що процес реструктуризації корпоративних кредитів просувається повільно. Юридичний ризик зріс через нелогічні рішення судів стосовно банків, визнаних неплатоспроможними, і рішень, які ігнорують права кредиторів на стягнення застави.

Після публікації попереднього звіту про фінансову стабільність ключовою подією стала націоналізація ПриватБанку. Реалізувався ризик невиконання акціонерами зобов'язань докапіталізувати банк і реструктурувати кредити пов'язаним особам, про який говорилося в тому звіті. Щоб зберегти фінансову стабільність, держава вже витратила на поповнення капіталу банку еквівалент майже 5% ВВП.

Макроекономічне середовище залишалося в цілому сприятливим для банківського сектора, хоча припинення торгівлі з неконтрольованими територіями і призвело до уповільнення економіки і повільного відновлення доходів і прибутку низки великих підприємств, що віддаляє нормалізацію їх боргового навантаження. Реальні доходи населення відновлюються завдяки зниженню інфляції і підвищення мінімальної заробітної плати. Це підвищує привабливість споживчого кредитування для банків.

Після подолання проблем банківського сектора і націоналізації ПриватБанку фокус програми МВФ змістився на пенсійну і земельну реформи, приватизацію та боротьбу з корупцією. Для України критично важливо зберегти співпрацю з МВФ, інакше 2019 року, коли починаються суттєві виплати за зовнішніми державними боргами, з'являться значні ризики для макроекономічної і фінансової стабільності.

Практично всі гроші банки зараз залучають на внутрішньому ринку. Однак переважна більшість коштів населення і бізнесу розміщуються на короткий період. Це може стати джерелом ризиків в майбутньому. Крім цього, короткостроковість пасивів змушує банки тримати значну частину активів в високоліквідних інструментах (готівкові, ОВДП, депозитні сертифікати НБУ), щоб мати належну подушку ліквідності на випадок можливих шоків.

Портфель кредитів суб'єктам господарювання тривалий час практично не змінюється. Основні причини – висока закредитованность бізнесу, повільне відновлення економіки і слабкий захист прав кредиторів. Вони стримуватимуть відновлення корпоративного кредитування і в другому півріччі. Водночас почалося зростання кредитування домогосподарств. Воно переважно зосереджено в сегментах споживчих і карткових кредитів. Іпотека відновлюється повільно. За оцінками банків, ключова проблема – обмежена кількість платоспроможних позичальників і високі юридичні ризики. Очевидно, що потрібно змінювати законодавство і судову практику з метою посилення захисту прав кредиторів.

За три останні роки вирішено низку системних проблем банківського сектора. Очищення банків завершено, і головними системними ризиками фінансового сектора сьогодні є висока частка держави в банківському секторі і рівень непрацюючих кредитів. За останній рік для реформування держбанків практично нічого не зроблено, а стратегічні принципи, затверджені урядом, не виконуються. Операційна ефективність держбанків вкрай низька, якість кредитних рішень сумнівне, а чіткі бізнес-моделі досі не розроблені.

Висока частка непрацюючих кредитів (57% в квітні) є баластом для банків. Обслуговування більшості цих кредитів вже ніколи не буде відновлено, тому їх доцільно списати. Для цього необхідно внести зміни до законодавства, щоб усунути негативні податкові наслідки для банків. Банкам слід активніше реструктурувати кредити сумлінним позичальникам, фінансовий стан яких відновлюється. У другому півріччі НБУ вимагатиме від банків розробити стратегію роботи з непрацюючими кредитами і встановить чіткі часові рамки її виконання.

Вартість для України банківської кризи,% від ВВП

 

2014

2015

2016

2017 (квітень)

Витрати держави на подолання наслідків кризи

2,4

4,5

5,7

1,6

Загальні втрати економіки

8,0

16,7

10,8

2,2

Джерело: НБУ

 

Зовнішні умови і ризики

Зростання світової економіки прискорюється. Обсяги світової торгівлі зростають, ризики для фінансової стабільності в світі знижуються. Це сприятиме зростанню зовнішнього попиту на українські товари і послуги. Найбільший внесок в його приріст очікується від Індії і Польщі. Попит з боку Росії перестане знижуватися.

Геополітичні ризики для України знижуються. Невизначеність майбутньої зовнішньої політики ЄС зменшилася. США твердо наполягають на відповідальності Росії за деескалацію конфлікту на Донбасі.

Конфлікт на Донбасі, ймовірно, продовжить тліти. Позиція міжнародних партнерів не погіршиться для України. Водночас і політика РФ на підживлення конфлікту залишається незмінною.

"Нафтогаз" переміг у першому раунді Стокгольмського арбітражу проти "Газпрому". Це усуває значні потенційні ризики для фінансової стабільності з боку платіжного балансу і державних фінансів.

Ратифікація Угоди про асоціацію між Україною та ЄС на фінішній прямій. Для багатьох інвесторів вона може стати сигналом вкладати капітал в Україну з розрахунком на доступ до ринку ЄС.

Україна отримала безвізовий режим з ЄС. Це значне стратегічне досягнення. Вигоди від нього будуть дуже вагомі, але країна отримуватиме їх поступово.

Ціни на глобальних ринках активів зростають, іноді з'являються ознаки перегріву. Пожвавлення глобального економічного зростання і зменшення політичної невизначеності в розвинених країнах привели до збільшення схильності глобальних інвесторів до ризику. Однак інвестори діють вибірково, вкладаючи тільки в надійні і добре реформовані країни.

Можливе зростання відсоткових ставок, пов'язаний з перегрівом ринків і економік. Для України це означає зростання вартості зовнішніх запозичень. Йдеться як про нові позики, так і про частину наявних (близько 12% від державного і гарантованого боргу), вартість яких прив'язана до LIBOR і іншим плаваючих відсоткових ставок.

Вартість енергоносіїв залишається відносно стабільною. Ціни на продукцію гірничо-металургійного комплексу з початку року знижуються, проте залишаються вищими за торішні. У першому півріччі ціни на основні експортні товари сільського господарства залишалися приблизно постійними, кілька відновившись після помітного падіння в середині минулого року. В цілому світові ціни на зернові та олійні знаходяться на низьких історичних рівнях. Очікується, що весняні заморозки не нададуть без значного впливу на врожай зернових і надходження від експорту.

Грошові перекази трудових мігрантів з Росії зменшилися. Вони скоротилися як в абсолютному вираженні (2016 року вдвічі щодо 2014 року), так і у відносному (з частки в загальному обсязі 36% 2014 року до 22% минулого року).

 

Внутрішні умови і ризики

В цьому розділі НБУ насамперед відзначив припинення торгівлі з неконтрольованими територіями і "націоналізацію" бойовиками українських підприємств, що призвело до втрат в темпах зростання ВВП. Проте, додаткові ризики для фінансового сектора від припинення торгівлі з НКТ є помірними. Головними є середньострокові ризики для фінансової стабільності, пов'язані з істотним дефіцитом рахунку поточних операцій і значними виплатами зовнішнього держборгу з 2019 року. Для їх усунення вкрай важливо продовжувати співпрацю з МВФ і забезпечити відновлення припливу прямих іноземних інвестицій і боргового капіталу з зовнішніх ринків.

Необхідна пенсійна реформа, яка зменшить дефіцит Пенсійного фонду і ризики для бюджету. Середній розмір пенсії в Україні – один з найнижчих в Європі, але витрати Пенсійного фонду в пропорції до ВВП – одні з найвищих.

Система субсидій чинить надмірний тиск на бюджет і потребує вдосконалення. 2017 року потреба у витратах на фінансування субсидій населенню на оплату ЖКП значно перевищує закладені в бюджеті показники.

В результаті децентралізації місцеві органи влади отримали більше коштів для фінансування поточних і капітальних витрат. У минулому звіті НБУ звертав увагу на те, що мала кількість проектів і повільне їх затвердження призводять до того, що місцеві органи влади освоюють лише невелику частину наявних коштів. За півроку ситуація принципово не змінилася, обсяги розміщених місцевою владою в банках коштів продовжують зростати.

На ринку житлової нерухомості продовжує зростати пропозиція. Однак попит обмежений, і вагомих чинників для його збільшення в короткостроковому періоді немає. Це формує надмірну пропозицію, яке накопичується. Обсяги кредитування занадто малі, щоб стимулювати попит і впливати на ціни. Надлишок нової пропозиції тиснутиме на ціни, а уповільнення попиту може призвести до відстрочення введення об'єктів в експлуатацію.

У середині травня в Києві продавали квартири в 265 новобудовах в порівнянні з 230 в листопаді 2016 року. У багатьох регіонах пропозиція нового житла також значно зросла. Минулого року в країні було видано 1514 дозволів на будівництво багатоквартирних будинків, що на 38% більше, ніж 2015 року. Основну частину житла, побудованого за цим дозволами, повинні ввести в експлуатацію в 2017-2018 роках.

Макроекономічних передумов для істотного зростання попиту на житло поки що немає. Обсяги іпотечного кредитування зросли 2016 року, проте вони порівняно невеликі (менше 1 млрд грн.) і майже не впливають на попит. Банки не очікують, що ситуація суттєво покращиться протягом 2017 року.

Пропозиція перевищує попит, падіння цін в доларовому еквіваленті триває. Середня ціна квадратного метра на первинному ринку Києва в доларовому еквіваленті в квітні впала на 5% в річному вираженні, на вторинному – на 9%. Ціни на первинному ринку Львова знизилися на 7%, Одеси – 10%. Водночас в Києві середня вартість оренди за цей період зросла на 3%, тому співвідношення ціни житла і розміру орендної плати знизилося і досягло докризового рівня.

 

Домогосподарства і пов'язані з ними ризики

2016 року реальний наявний дохід населення зріс вперше за три роки (на 0,3%). Однак темп зростання невисокий, значно нижче, ніж після кризи 2008-2009 рр. Номінальні витрати четвертий рік поспіль росли швидше, ніж доходи. Тому фінансові заощадження домогосподарств знизилися вперше за багато років. При цьому нерівність за доходами зросла: бідні верстви змушені залучати додаткові ресурси для підтримки споживання на звичному рівні, а в руках багатих сконцентрована основна частина депозитів в банках. Збільшення номінальних доходів дозволило населенню погашати зобов'язання, насамперед банківські кредити. Показники боргового навантаження низькі, що створює хороші передумови для відновлення кредитування домогосподарств.

У структурі доходів населення відбулися істотні зміни. Минулого року частка зарплати збільшилася до 41,8% і на 1 відсотковий пункт перевищила докризовий рівень. Вага соціальних допомог зменшилася. Ця тенденція перейшла в 2017 рік: у I кварталі порівняно з відповідним періодом минулого року номінальна зарплата збільшилася на 36,8%, реальна – на 20,1%. Висока частка зарплати в структурі доходів населення приводить до того, що зменшується тиск на державні фінанси, ростуть стимули до праці, збільшується потенціал домогосподарств як вкладників банків і одержувачів кредитів та інших фінансових послуг. Разом з тим частка зарплати по відношенню до ВВП 2016 року була значно нижче, ніж в докризовий період – 36,8% порівняно з 50% 2013 року.

Фінансовий стан домогосподарств погіршився. За минулий рік номінальні поточні витрати збільшилися на 17,3%, що на 1,9 в. п. перевищило темп приросту доходів. Витрати ростуть швидше, ніж доходи, починаючи з 2013 року. Річний приріст фінансових накопичень домогосподарств минулого року вперше за багато років став негативним – "мінус" 9,3 млрд грн. Як результат, домогосподарства активно "зраджують" раніше накопичені фінансові ресурси. Наприклад, чистий продаж валюти населенням за 2016 рік збільшився в 2,1 разу, до еквівалента 63,2 млрд грн.

Боргове навантаження на домогосподарства зменшилося – населення поступово погашає борги, 92% з яких – банківські кредити. Відношення боргу до доходу домогосподарств, що розташовується, минулого року знизилося на 3 в. п., до 11%. Цей показник вже досить низький, тому 88% банків очікують зростання видачі споживчих кредитів.

                                

 

 За матеріалами СЕГОДНЯ.ua

 

 

[ Детальніше... ]

Коментар Голови ФПУ Григорія Осового щодо урядової постанови по Списках 1, 2

images

 

4 липня ц.р. Уряд вніс зміни до своєї Постанови від 24.06.2016 № 461, якою ціла низка категорій працівників вилучено зі списків професій і посад, виробництв, робіт і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

 

- Цьому рішенню передувала більш ніж річна кропітка робота профспілок із соціальними партнерами: урядовцями і роботодавцями, - наголосив голова СПО об’єднань профспілок, голова ФПУ Григорій Осовий, - повернення права на пільгове пенсійне забезпечення було однією з ключових вимог Всеукраїнського маршу протесту профспілок 6 липня минулого року, коли на вулиці Києва вийшло більше 30 тисяч представників профспілкових організацій, трудових колективів та громадян з усіх регіонів України.

І ось нарешті справедливість для більш ніж 40 тис. працівників відновлено. На цьому наполягали профспілки вугільної, металургійної, хімічної галузей, атомної енергетики, нафтогазової промисловості, машинобудівники, працівники охорони здоров’я та інші організації, де існують важкі умови праці. Спільно з нашими соціальними партнерами було розроблено відповідний проект урядового рішення, що дало змогу частково зняти напругу у трудових колективах, де люди працюють у важких та небезпечних для здоров’я умовах і тому мають законні пільги.

Григорій Осовий нагадав, що у період, коли Уряд «пробуксовував» з прийняттям необхідного рішення, ФПУ ініціювала підписання тристороннього пакту між профспілками, роботодавцями і Урядом, чим гарантувалося працівникам, які мають стаж роботи у шкідливих умовах, повернення їм втрачених прав і врахування до пільгового стажу всього періоду, за яким вони працювали у таких умовах. Також було досягнуто домовленості, що Постанова буде ухвалена не пізніше початку 3-го кварталу 2017 року.

- І все ж таки це не остаточне вирішення питання по категоріях працівників, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списками №1, № 2, - зазначив Г.Осовий. - Ми вважаємо, що таких категорій працюючих є значно більше. Тому роботу з поновлення Списків буде продовжено. Зокрема, ми акцентуємо увагу урядовців, що потрібно повернути до цих списків майстрів шахтарських дільниць, працівників, зайнятих на підземних роботах та ін.

Подальше вирішення усіх питань із пільговим пенсійним забезпеченням вбачається при проведенні пенсійної реформи, яку Уряд вже запропонував, - сказав профспілковий лідер і акцентував увагу на тому, що передбачається зміна механізму фінансування пільгових пенсій. Якщо дотепер кошти на їх виплату до Пенсійного фонду повинні були перераховувати підприємства, на яких працювали пільгові категорії працівників, то з часом через низку причин підприємства втрачають таку спроможність, через що Пенсійний фонд має більш ніж 8 млрд. грн.. заборгованості по виплаті пенсій пільговикам. Ця проблема потребує вирішення. Соціальними партнерами був підготований та узгоджений законопроект про підвищення ставки єдиного соціального внеску по сплаті за кожного працівника, який працює у шкідливих і небезпечних умовах праці. Якщо існуюча ставка ЄСВ складає 22% від фонду оплати праці, то для підприємств, працівники яких працюють у шкідливих умовах праці (за Списком №2) вона буде збільшена до 27%, а там, де працюють в особливо шкідливих умовах (за Списком №1) - до 37%. На погляд профспілок, таке рішення є об’єктивним: якщо власником підприємства не здійснюються заходи з покращення умов праці та усуненню шкідливих факторів на виробництві, він має сплачувати за це. Тому запропоновано механізм – або покращуй умови праці, або плати більше.

 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Коментар Голови ФПУ Григорія Осового щодо урядової постанови по Списках 1, 2

images

 

4 липня ц.р. Уряд вніс зміни до своєї Постанови від 24.06.2016 № 461, якою ціла низка категорій працівників вилучено зі списків професій і посад, виробництв, робіт і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

 

- Цьому рішенню передувала більш ніж річна кропітка робота профспілок із соціальними партнерами: урядовцями і роботодавцями, - наголосив голова СПО об’єднань профспілок, голова ФПУ Григорій Осовий, - повернення права на пільгове пенсійне забезпечення було однією з ключових вимог Всеукраїнського маршу протесту профспілок 6 липня минулого року, коли на вулиці Києва вийшло більше 30 тисяч представників профспілкових організацій, трудових колективів та громадян з усіх регіонів України.

І ось нарешті справедливість для більш ніж 40 тис. працівників відновлено. На цьому наполягали профспілки вугільної, металургійної, хімічної галузей, атомної енергетики, нафтогазової промисловості, машинобудівники, працівники охорони здоров’я та інші організації, де існують важкі умови праці. Спільно з нашими соціальними партнерами було розроблено відповідний проект урядового рішення, що дало змогу частково зняти напругу у трудових колективах, де люди працюють у важких та небезпечних для здоров’я умовах і тому мають законні пільги.

Григорій Осовий нагадав, що у період, коли Уряд «пробуксовував» з прийняттям необхідного рішення, ФПУ ініціювала підписання тристороннього пакту між профспілками, роботодавцями і Урядом, чим гарантувалося працівникам, які мають стаж роботи у шкідливих умовах, повернення їм втрачених прав і врахування до пільгового стажу всього періоду, за яким вони працювали у таких умовах. Також було досягнуто домовленості, що Постанова буде ухвалена не пізніше початку 3-го кварталу 2017 року.

- І все ж таки це не остаточне вирішення питання по категоріях працівників, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списками №1, № 2, - зазначив Г.Осовий. - Ми вважаємо, що таких категорій працюючих є значно більше. Тому роботу з поновлення Списків буде продовжено. Зокрема, ми акцентуємо увагу урядовців, що потрібно повернути до цих списків майстрів шахтарських дільниць, працівників, зайнятих на підземних роботах та ін.

Подальше вирішення усіх питань із пільговим пенсійним забезпеченням вбачається при проведенні пенсійної реформи, яку Уряд вже запропонував, - сказав профспілковий лідер і акцентував увагу на тому, що передбачається зміна механізму фінансування пільгових пенсій. Якщо дотепер кошти на їх виплату до Пенсійного фонду повинні були перераховувати підприємства, на яких працювали пільгові категорії працівників, то з часом через низку причин підприємства втрачають таку спроможність, через що Пенсійний фонд має більш ніж 8 млрд. грн.. заборгованості по виплаті пенсій пільговикам. Ця проблема потребує вирішення. Соціальними партнерами був підготований та узгоджений законопроект про підвищення ставки єдиного соціального внеску по сплаті за кожного працівника, який працює у шкідливих і небезпечних умовах праці. Якщо існуюча ставка ЄСВ складає 22% від фонду оплати праці, то для підприємств, працівники яких працюють у шкідливих умовах праці (за Списком №2) вона буде збільшена до 27%, а там, де працюють в особливо шкідливих умовах (за Списком №1) - до 37%. На погляд профспілок, таке рішення є об’єктивним: якщо власником підприємства не здійснюються заходи з покращення умов праці та усуненню шкідливих факторів на виробництві, він має сплачувати за це. Тому запропоновано механізм – або покращуй умови праці, або плати більше.

 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Кіровоградщина. Чому в області голод на робітничі кадри?

DSC02697 4300c

 

 

На недавньому засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради обговорювалося актуальне і болюче питання для Кіровоградщини – стан виконання регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів у 2016 році та показники на 2017 рік.

В області діє 21 профтехзаклад, які щороку випускають близько 3 тисяч фахівців. Де вони розпорошуються, якщо в області відчувається голод робітничих кадрів? Раніше було державне замовлення – воно перетворилося на формальне, тож із 2016 року запрацювало регіональне замовлення, яке за минулий рік виконано на 86 відсотків. Як зробити профтехнавчання ефективним та забезпечити кваліфікованими робітничими кадрами підприємства області? Відповіді на ці запитання шукали учасники засідання. Профспілкова сторона найбільше занепокоєна непродуманим фінансуванням профтехзакладів, адже коли вже були  сформовані обласний і місцеві бюджети, держава раптом вирішила скинути на область і міста обласного підпорядкування фінансування підготовки робітничих кадрів. І якщо в області вдалося вийти із цієї ситуації, то в містах це закінчилося затримками виплати зарплати викладачам, стипендії учням, в т. ч. – сиротам. Особливо загострилася ситуація в Кропивницькому. ФПО не раз зверталася із цією проблемою до міського голови. Голова ФПО Максим Баланенко з метою підвищення престижності робітничих професій запропонував сторонам соціального діалогу підтримати і взяти участь у спільному проведенні щорічного конкурсу за високу професійну майстерність, організованого профспілками.

Обласна тристороння рада вирішила: забезпечити виконання Генеральної угоди щодо проведення підвищення кваліфікації не рідше одного разу на 5 років, а також проводити професійну перепідготовку та підвищувати кваліфікацію працівників у періоди їх неповної зайнятості та для працівників, які перебувають під загрозою вивільнення. Сторони соціального діалогу домовилися посприяти відновленню наставництва, удосконаленню професійного навчання працівників безпосередньо на виробництві, запровадженню системи підтвердження кваліфікації за робітничими професіями за результатами неформального навчання.

Вирішено з метою зменшення професійно-кваліфікаційного дисбалансу на ринку праці проводити систематичну профорієнтаційну роботу, спрямовану на вибір професій, які користуються попитом на ринку праці області. Представники влади, роботодавців і профспілок домовилися про об’єднання зусиль у підготовці кваліфікованих спеціалістів та робітників для виробничої сфери області шляхом укладення тристоронніх договорів роботодавців, органів виконавчої влади і навчальних закладів, створення навчальних центрів на базі кращих ПТНЗ, розвитку дуальної форми навчання, зміцнення матеріально-технічної бази навчальних закладів.

 

Марія Іванова,

м.Кропивницький

[ Детальніше... ]

Підбито підсумки виконання Територіальної угоди

 Київщина 1

30 червня відбулося засідання Київської обласної тристоронньої соціально-економічної ради у ході якого члени ради обговорили питання посилення співпраці соціальних партнерів щодо соціально-економічного розвитку області та виконання Територіальної угоди між Київською обласною державною адміністрацією, Спільним представницьким органом об’єднань роботодавців області та Обласною радою профспілок на 2016-2020 роки. Проводив зібрання співголова ОТСЕР, голова Київської облпрофради Валентин Кононенко.

У роботі ради взяли участь директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Ігор Мещан, заступник голови Обласного об’єднання організацій роботодавців Віктор Воронін, начальник відділу інспектування та моніторингу загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів Державної інспекції навчальних закладів України в Київській області Анатолій Голік керівник Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області Василь Фатхутдінов, заступник директора Київського обласного центру зайнятості Світлана Квітка, представники обласних галузевих організацій профспілок.

Керівник департаменту соцзахисту населення ОДА Ігор Мещан ознайомив присутніх із соціально економічною ситуацією в регіоні та окремо зупинився на питаннях, які сьогодні доводиться вирішувати владі на місцях.

У ході взаємозацікавленої дискусії учасники засідання обговорили стан соціального діалогу та визначили шляхи його удосконалення. Зокрема було виділено проблеми, що потребують вирішення спільними зусиллями: зростання рівня оплати праці працівників області, погашення заборгованості із виплати заробітної плати, протидія тіньовій економіці, зниження рівня безробіття, покращення умов праці, санаторно-курортне оздоровлення працюючих і членів їхніх сімей, інвалідизація дітей, система надання субсидій, соціальний захист бійців АТО та їхніх родин, питання трудової міграції, сприяння розвитку вітчизняного виробництва, реформування професійно-технічної освіти, пенсійного забезпечення окремих категорій громадян. А також заслухали пропозиції представників Обласного об’єднання роботодавців, Пенсійного фонду, Державної служби зайнятості із вирішення даних питань.

З усіх обговорених питань було прийнято відповідні постанови.

Підсумовуючи виконання Територіальної угоди, головуючий на засіданні голова облпрофради Валентин Кононенко наголосив, що основним інструментом досягнення соціальної стабільності в суспільстві та кожному трудовому колективі є соціальний діалог. Тому пошук шляхів вирішення проблем, що існують в регіоні потрібно забезпечувати у співпраці органів виконавчої влади, профспілок і роботодавців.

У ході обговорення члени ОТСЕР визнали роботу сторін соціального діалогу задовільною. Було прийнято рішення щодо проведення у 4-му кварталі 2017 року розширеного засідання Київської обласної тристоронньої соціально-економічної ради із залученням представників органів державної влади та місцевого самоврядування.

 

Київщина 2

 

Тетяна РУБАН, «ПВ»

[ Детальніше... ]

Випуск Школи молодого профактивіста

 

 P1620445

 

Пролунав останній дзвоник для слухачів XVI випуску Школи молодого профактивіста Федерації профспілок Вінницької області.

 

На свято завітали Микола Колесник - Голова Федерації профспілок та Володимир Слободянюк – заступник Голови ФПО.

Світлана Анпольська - заступник Голови Федерації тепло привітала випускників, ще раз пригадала цікавинки року, труднощі та успіхи навчального процесу.

З вітальним словом до присутніх звернувся Микола Колесник, який наголосив, що профспілкове навчання молоді – один з головних аспектів роботи профспілок. Знання, набуті в Школі молодого профактивіста стануть надбанням в подальшому, самостійному житті, і є першою цеглиною у формуванні майбутніх профспілкових лідерів непростого сьогодення.

 

P1620400

 

За успіхи у навчанні, активність, сприяння розвитку молодіжного руху та пропаганді профспілкового членства Ірині Самолюк, Каріні Петлінській та Олександру Туровському Голова Федерації вручив Грамоти Президії Федерації профспілок області, а Сергію Левенчуку і Ользі Сокур - Подяки Голови ФПО.

З словами вдячності до керівництва Федерації від імені випускників   звернулись Вадим Швець та Каріна Петлінська.

 

P1620419

 

Молодим профспілковим лідерам Вінницьких Національних аграрного, технічного та медичного університетів, Вінницького гуманітарно-педагогічного коледжу було вручено Сертифікати про закінчення навчання.

Студентська профспілкова молодь вручила Голові ФПО Дерево єдності спілчан різних поколінь, яке буде передано до Музею історії профспілкового руху Вінниччини.

 

P1620408

 

Федерація профспілок Вінницької області

 

[ Детальніше... ]

Вимогу профспілок щодо Списків 1,2 частково виконано. Боротьба продовжується

223 

 

Після більш ніж річної боротьби за відновлення порушених прав працівників, зайнятих в шкідливих і важких умовах праці на достроковий вихід на пенсію за віком, вчора, 4 липня 2017 року, Кабінет Міністрів України виконав вимогу Профспілок і прийняв Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461», яка вводиться у дію з 1 січня 2018 року.

Зазначеними змінами повернуто право дострокового виходу на пенсію за віком для декількох десятків тисяч працюючих в шкідливих і важких умовах праці. При цьому для них буде збережено стаж роботи у зазначених умовах, що минув з моменту набуття чинності Постанови № 461.

Таким чином виконана вимога, висунута Урядові під час тридцятитисячної протестної профспілкової акції у липні 2016 року.

Проте ще на етапі узгодження прийнятої постанови, СПО об’єднань профспілок у своїх висновках зазначав, що обсяг змін є неповним, який лише частково (до 30%) відновлює порушені права працівників. СПО узгодив проект постанови, розцінюючи це як перший компромісний крок на шляху до повного об’єктивного і справедливого врегулювання питання з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, яке на думку Міністра Реви А.О. можливе за умови прийняття Верховною Радою Урядового законопроекту про пенсійну реформу в Україні.

Зокрема не враховані принципові пропозиції Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України щодо включення до списків майстрів, зайнятих на гарячих ділянках робіт враховуючи, що вони працюють повний робочий день з працівниками, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списками №1, № 2.

Залишились не врахованими також пропозиції Профспілки працівників вугільної промисловості України щодо відновлення у Списку № 2, працівників, зайнятих на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік              (в обліковому періоді), які були безпідставно виключені з цього списку постановою № 461, а також ряд пропозицій інших галузевих всеукраїнських профспілкових об’єднань.

Тому робота по внесенню змін до списків, виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, буде продовжена.

Очікуємо, що Мінсоцполітики виконає досягнуту попередньо домовленість, підготує і опублікує роз’яснення щодо застосування Списків №1, № 2 при обчисленні пільгового стажу працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

                                                              

Департамент охорони праці ФПУ

[ Детальніше... ]

Вимогу профспілок щодо Списків 1,2 частково виконано. Боротьба продовжується

223 

 

Після більш ніж річної боротьби за відновлення порушених прав працівників, зайнятих в шкідливих і важких умовах праці на достроковий вихід на пенсію за віком, вчора, 4 липня 2017 року, Кабінет Міністрів України виконав вимогу Профспілок і прийняв Постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461», яка вводиться у дію з 1 січня 2018 року.

Зазначеними змінами повернуто право дострокового виходу на пенсію за віком для декількох десятків тисяч працюючих в шкідливих і важких умовах праці. При цьому для них буде збережено стаж роботи у зазначених умовах, що минув з моменту набуття чинності Постанови № 461.

Таким чином виконана вимога, висунута Урядові під час тридцятитисячної протестної профспілкової акції у липні 2016 року.

Проте ще на етапі узгодження прийнятої постанови, СПО об’єднань профспілок у своїх висновках зазначав, що обсяг змін є неповним, який лише частково (до 30%) відновлює порушені права працівників. СПО узгодив проект постанови, розцінюючи це як перший компромісний крок на шляху до повного об’єктивного і справедливого врегулювання питання з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, яке на думку Міністра Реви А.О. можливе за умови прийняття Верховною Радою Урядового законопроекту про пенсійну реформу в Україні.

Зокрема не враховані принципові пропозиції Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України щодо включення до списків майстрів, зайнятих на гарячих ділянках робіт враховуючи, що вони працюють повний робочий день з працівниками, які мають право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списками №1, № 2.

Залишились не врахованими також пропозиції Профспілки працівників вугільної промисловості України щодо відновлення у Списку № 2, працівників, зайнятих на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік              (в обліковому періоді), які були безпідставно виключені з цього списку постановою № 461, а також ряд пропозицій інших галузевих всеукраїнських профспілкових об’єднань.

Тому робота по внесенню змін до списків, виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, буде продовжена.

Очікуємо, що Мінсоцполітики виконає досягнуту попередньо домовленість, підготує і опублікує роз’яснення щодо застосування Списків №1, № 2 при обчисленні пільгового стажу працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.

                                                              

Департамент охорони праці ФПУ

[ Детальніше... ]

Архiв
<< < Липень 2017 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
          1 2
3 4 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31