28 жовтня 2019

АКТУАЛЬНИЙ КОМЕНТАР. Григорій Осовий: «Ми завжди будемо захищати права працівників та підтримувати соціально відповідальний бізнес»

 

А5 

 

28 жовтня на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів обговорювалися результати діяльності робочої групи, яку було створено для доопрацювання проекту Закону про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України), який подав голова податкового Комітету ВР Данило Гетманцев.  

«Можна сказати, що в ході обговорення до певної міри по ряду позицій знайдені компроміси, які враховують реалії, що є сьогодні в нашій країні, - зазначив, Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий,  – У законопроекті враховані пропозиції профспілкової сторони. Зокрема, щодо розмірів санкцій за порушення законодавства про працю. Хоча ці розміри дещо зменшено, але вони залишаються достатньо вагомими для того, щоб роботодавець зважив на обставини: йому краще виконувати закон чи до нього будуть застосовані жорсткі санкції. Наприклад, санкції за допуск працівника без оформлення трудового договору визначаються в розмірі 10 мінімальних зарплат, тоді як у законопроекті Гетманцева було запропоновано лише попередження. А за повторні зловживання міра покарання значно підвищується».

Знайдено компроміс і для бізнесменів. Наприклад, якщо роботодавець у термін 10 днів сплатить санкції, що виписані державним інспектором праці, навіть 50%, то іншу частину він зможе доплатити пізніше без штрафних санкцій.

Внесено компромісні положення, які стосуються не допуску інспекторів праці до робочих місць працівників. Санкції за ці порушення будуть більш жорсткі порівняно з тими, що пропонувалися у попередньому варіанті законопроекту. Водночас більш м’якими будуть вимоги до фізичних осіб-підприємців.

«Врахування профспілкових пропозицій, – це є приклад справжнього соціального діалогу, - підкреслив Григорій Осовий. –  Вважаємо, що завданням профспілок було і є недопущення звуження прав працівників, або нехтування такими правами, боротьба з «тіньовиками», щоб вони не мали більш кращих умов, ніж легально працюючий бізнес, який платить податки та внески до соціальних фондів. Наша позиція незмінна: ми завжди будемо захищати права працівників та підтримувати соціально відповідальний бізнес».

Григорій Осовий нагадав, що Федерація профспілок України, СПО об’єднань профспілок до сьогоднішнього засідання Комітету провели значну роботу, проаналізувавши законопроект про внесення змін до Кодексу законів про працю України (щодо усунення норм, які порушують права та законні інтереси роботодавців України), дійшли висновку, що він спрямований на послаблення відповідальності бізнесу за використання ним нелегальної праці, дали йому різко негативну оцінку.  (http://fpsu.org.ua/napryamki-diyalnosti/pravovij-zakhist/16461-pro-pozitsiyu-spo-ob-ednan-profspilok-shchodo-proektu-zakonu-ukrajini-pro-vnesennya-zmin-do-kodeksu-zakoniv-pro-pratsyu-ukrajini-reestr-1233)

У Верховній Раді зазначений документ зареєстровано на початку вересня (реєстр. № 1233). Ним планувалося кардинальне послаблення відповідальності роботодавця за неофіційні трудові відносини і суттєве – більш ніж у 20 разів - зменшення штрафів у разі допуску працівників до роботи без оформлення трудового договору, без визначення умов заробітної плати, або нарахування ЄСВ. На переконання профспілок, такі заходи фактично покривають тіньову зайнятість та не задекларовані трудові відносини. (http://fpsu.org.ua/nasha-borotba/16255-ne-treba-jti-na-povodu-dilkiv-vid-biznesu)

«Зміст цього законопроекту не відповідає його назві, оскільки мова йде не про порушення прав роботодавців, а про кардинальне зниження відповідних матеріальних санкцій до роботодавця за порушення законодавства про працю, - наголосив Голова ФПУ, - А саме оформлення допуску працівника  на робоче місце без оформлення трудового договору, оформлення на неповний робочий час, виплати заробітної плати «в конвертах» без нарахування єдиного соціального внеску та податків. Перше, що профспілкова сторона зауважила, це те, що законопроект своїм змістом не відповідає назві. Друге - розміри штрафних санкцій, які нині діють,  є досить суворими і співвідносні з розмірами штрафів, що застосовують в аналогічних випадках у європейських країнах, з тим щоб максимально посилити відповідальність за зловживання своїм становищем на ринку праці і фактично підпорядкування людей, що не мають роботи, на нелегальних умовах. За різними оцінками, у такому «сірому чи тіньовому секторі» зараз знаходяться від 3,5 до 4,5 млн. працівників. Це колосальний масив працівників, які фактично безправні, без соціальних гарантій і одночасно не поповнюють Держбюджет, фактично йде обкрадання держави і пенсіонерів,  соціально незахищених груп населення».   

«Крім того у такий спосіб створюється нездорова конкуренція на ринку праці, оскільки добросовісні та відповідальні роботодавці оформляють легальні відносини, працівники сплачують податки, ЄСВ, а інші поруч знаходяться у привілейованих умовах і таким чином це є нерівнозначні конкурентні умови, що викликає відповідну реакцію і у самих роботодавців», - підкреслив Григорій Осовий.

 «Профспілки не бажають крові представників бізнесу, зважаючи на те, що в сучасних умовах український бізнес, підприємці  знаходяться теж в непростому становищі, - наголосив профспілковий лідер. - Тому питання про пом’якшення санкцій до роботодавців має право на обговорення і знаходження компромісів, але зменшувати розмір санкцій так радикально, як було запропоновано у цьому законопроекті, це означає просто створити умови для потакання порушенням законодавства про працю і створенню нерівних умов для тих, хто сплачує податки, займається легальним працевлаштуванням,  і тими, хто звик до порушень законів. Внаслідок дискусії та звернень, які було направлено ФПУ та СПО об’єднань профспілок до авторів законопроекту, депутатських фракцій, парламентських комітетів, Комітетом Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів було ініційовано створення робочої групи, у склад якої було делеговано представників профспілок, роботодавців, представників державних органів, народних депутатів. Вони внесли близько 40 різноманітних поправок".

 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

Як правильно підвищувати зарплати вчителів?

IMG 8905

 

28 жовтня ц.р. в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція, де обговорювалися питання, які найбільш гостро стоять перед освітянською сферою і потребують свого вирішення.

Учасники прес-конференції народні депутати Інна Совсун від фракції «Голос» і Сергій Колібошин від фракції «Слуга народу» - представники профільного Комітету Верховної ради України, Любомира Мандзій, заступник міністра освіти і науки України, і голова Київської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України Олександр Яцунь, експерти освітянської сфери.

Присутні обговорили широкий спектр проблемних питань пов’язаних із реформуванням освітянської галузі.

Відповідаючи на запитання щодо проведення 29 жовтня ц.р. акції протесту проти звуження прав та гарантій освітян біля Верховної Ради України, Олександр Яцунь підтвердив рішучість представників освітянської галузі м.Києва до відстоювання свої прав через мирний протест. Він підкреслив, що люди вийдуть у канікулярний період і зазначив, що у своїх вимогах до Уряду освітяни домагаються поетапного виконання статті 61 закону про освіту, 7 відсотків ВВП, а не 5,6 як подано в урядовому проекті Держбюджету, приведення першого тарифного розряду до рівня мінімальної оплати праці, тому що сьогодні велика кількість непедагогічних працівників отримує зарплату нижчу за мінімальну. А також:  

 

- зберегти надбавки та доплати, у тому числі за вислугу років, престижність педагогічної праці, перевірку зошитів, завідування кабінетом, класне керівництво, вчене звання, науковий ступінь;

 

- зберегти можливість роботи за безстроковими трудовими договорами для працівників пенсійного віку;

 

- не запроваджувати 40-годинний робочий тиждень для педагогічних працівників;

 

- не запроваджувати обовязкову сертифікацію для педагогічних працівників.

 

IMG 8907

 

 

IMG 8916

 

IMG 8909

 

 

 

Прес-центр ФПУ

[ Детальніше... ]

СПО об'єднань профспілок не підтримав законопроект №2275

 

ooo

 

 

СПО об'єднань профспілок  розглянув на засіданні 23 жовтня 2019 року проект Закону України "Про внесення змін до деяких законів Украйни  щодо стабілізації функціонування системи загальнообов'язкового державного соціального страхування", реєстр. №2275, і прийняв рішення не підтримувати його як такий, що руйнує принципи соціального діалогу та нівелює участь представників від застрахованих осіб і роботодавців в управлінні Фондом соціального страхування України, не вирішує фінансової стабілізації Фонду.

 

СПО об'єднань профспілок  запропонував  Голові Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Третьяковій Г.М. як співавтору законопроекту, ініціювати його відкликання, провести в Комітеті широке обговорення проблем Фонду соціального страхування і за результатами обговорення при необхідності підготувати зміни до відповідних нормативно-правових актів.

 

Прес-центр ФПУ

 

[ Детальніше... ]

28 жовтня - День визволення України від нацистських загарбників

woz3

 

28 жовтня Голова Об’єднання профспілок Харківської області  Сергій Тесленко взяв участь у церемонії покладання квітів на Меморіалі Слави в Лісопарку з нагоди 75-ї річниці вигнання нацистських окупантів з України.

В урочистостях взяли участь керівники області та міста, ветерани війни, військові, правоохороні, громадськість.

Жителі міста у пам'ять про загиблих поклали квіти до Меморіалу Слави в Лісопарку. Також учасники церемонії вшанували хвилиною мовчання пам'ять воїнів-визволителів і всіх полеглих у роки Другої світової війни.

Довідка. День визволення України від фашистських загарбників відзначають щорічно 28 жовтня згідно з Указом Президента України від 20 жовтня 2009 року. Звільнення України від нацистських завойовників відбувалося силами чотирьох Українських фронтів протягом більш ніж півтора року - з січня 1943 року по жовтень 1944 року. Радянські Збройні Сили на території України здійснили 15 наступальних стратегічних і фронтових операцій, найбільш значущими з яких були Белгородско-Харківська, Донбаська, Дніпровсько-Карпатська, Битва за Дніпро, Львівсько-Сандомирська та Східно-Карпатська. Остання операція завершилася 28 жовтня повним вигнанням окупантів з території України.

 

woz1

 

woz2

 

woz4

 

woz5

 

Об’єднання профспілок Харківської області

[ Детальніше... ]

Відбулося спільне засідання Громадської спілки «Економічний дискусійний клуб» та ФПУ

LCZ 2535

 

 

24 жовтня 2019 року відбулося спільне засідання Громадської спілки «Економічний дискусійний клуб» та Федерації профспілок України на тему «Бюджет 2020 і плани Уряду щодо економічного зростання. Ймовірність нової кризи».

Учасниками засідання були розглянуті основні позиції проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» та Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

У засіданні взяв участь заступник Голови Федерації профспілок України Шубін О.О., членські організації ФПУ виробничої сфери, керівники структурних підрозділів апарату ФПУ.

 

LCZ 2711

 

LCZ 2720

 

 

 

Департамент з питань економічного

розвитку та ціноутворення

 

[ Детальніше... ]

Федерація профспілкових організацій Чернігівської області занепокоєна «реформуванням» загальної середньої освіти

1010251f3fbca9e9480b7d2c60a6926a XL

 

25 жовтня в приміщенні Чернігівської обласної ради за участі очільника Федерації профспілкових організацій Чернігівської області (ФПО)  Ігоря Москаленка відбувся Круглий стіл на тему «Шляхи та перспективи організації взаємодії органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад з органами виконавчої влади в питаннях забезпечення функціонування соціально значущої інфраструктури в осінньо-зимовий період 2019-2020 рр. на території Чернігівської області».

На заході були присутні Перший секретар Представництва ЄС в Україні з питань децентралізації та секторальних реформ Бенедикт Германн, заступник голови Чернігівської обласної ради Арсен Дідур,  народні депутати Антон Поляков та Максим Зуєв, а також виконавчий директор Асоціації об’єднаних територіальних громад Чернігівщини Сергій Павленко.

Користуючись нагодою за ініціативи голови Обласної організації профспілки працівників освіти та науки України Тетяни Матвеєвої, голова ФПО Ігор Москаленко озвучив присутнім нагальну проблему освітянської галузі.
Так, глибоке занепокоєння викликають пропозиції народних депутатів до законопроекту Закону України «Про повну загальну середню освіту» № 0901 від 29.08.2019 щодо заборони спрямування освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників:

- гімназій*, загальна кількість учнів в яких становить менше 50 осіб;

- ліцеїв*, загальна кількість учнів 10-12 класів в яких становить менше 300 осіб.

Перекладення обов’язку фінансувати заклади загальної середньої освіти на місцеві бюджети, а не кошти освітньої субвенції, суттєво знизить спроможність об’єднаних територіальних громад, що нівелює реформу з децентралізації. А значна частина ОТГ взагалі стануть неспроможними.

 Як наслідок це призведе до закриття 3427 шкіл в країні, та близько 140 шкіл в області, звільнення тисяч працівників, збільшення числа безробітних і найголовніше – позбавить значну частину учнів права на освіту, оскільки в умовах нинішньої економічної ситуації та стану доріг ні батьки, ні органи влади не матимуть змоги забезпечувати навчання учнів за десятки кілометрів від дому.

Враховуючи зазначене голова ФПО підготував та особисто вручив звернення Народним депутатам України Антону Полякову та Максиму Зуєву, а також головам ОТГ з цього приводу.

 

* гімназія – заклад середньої освіти  або структурний підрозділ з навчанням 5-9 класів;

*ліцей – заклад середньої освіти ІІІ ступеня (або структурний підрозділ іншого закладу), що забезпечує профільну середню освіту).

 

IMG-fc16edd3b373256f541790c62da8dfe3-V

 

IMG-3962e7899164e1240d0aa98f4d0a009a-V

 

001

005

 

Людмила Ніценко,

Головний технічний інспектор праці

 

 ФПО Чернігівської області

Федерація профспілкових організацій Чернігівської області занепокоєна «реформуванням»  загальної середньої освіти

[ Детальніше... ]

Телеканал Zik. Новий Трудовий кодекс і роль профспілок (відео)

zik

25 жовтня в прямому ефірі на телеканалі ZIK в авторській програмі Наталі Влащенко «Народ проти» взяли участь заступник голови Атомпрофспілки Павло Прудніков і керівник Департаменту правового захисту ФПУ Дмитро Лях.    Тема програми: Новий Трудовий кодекс і роль профспілок: Що чекає на нас уже у 2020?

[ Детальніше... ]

Чи будуть працівники з зарплатою?

комісія

 

 

Нагальне питання забезпеченості коштами закладів галузей освіти та охорони здоров’я розглядалися на засіданні комісії обласної держадміністрації з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсій, стипендій 24 жовтня за участі першого заступника очільника області Бориса Лебедцова, керівників профільних департаментів та голів галузевих профспілкових об’єднань.

За офіційною інформацією Департаменту фінансів ОДА проблемними щодо забезпеченості фінансовим ресурсом є міста Умань, Ватутіне, Сміла, Городищенський, Лисянський, Тальнівський, Кам’янський, Чигиринський райони та деякі громади області.

Керівництво області вбачає причину проблем у непроведенні оптимізації мережі бюджетних закладів, а вирішення – у перегляді видатків місцевих бюджетів та пошуку джерел їх наповнення.

Від обласної адміністрації також направлялись звернення до центральних органів влади щодо виділення додаткових коштів освітньої та медичної субвенції.

Окремо розглянуто питання невиплати заробітної плати працівникам освітянської галузі Канівського району. Критична ситуація склалась в Межиріцькій ОТГ, де педагогічні працівники не отримали ще літні відпускні в сумі 686 тис. грн. Голова освітянської профспілки Канівщини Іван Попенко з тривогою доповів хронологію дій профспілки (неодноразові звернення до владних структур, перемовини з керівниками галузі, ОТГ, району, виступи на сесіях). На його думку, головною причиною виникнення заборгованості – передача освітніх закладів з районного управління освіти до підпорядкування громади з фінансовими боргами. Не вирішено питання офіційної реєстрації заборгованості по зарплаті за розпорядником коштів.

Голова Федерації профспілок області Петро Шевченко від профспілкової сторони учасників засідання привернув увагу до росту соціальної напруги в колективах, низької заробітної плати медичних працівників та освітян, плинності кадрів, необхідності суміщення вакантних посад, неприпустимості надання неоплачуваних відпусток за ініціативи керівників закладів. Щодо проблеми освітян Межиріцької ОТГ запропонував профспілковій організації вступити в колективний трудовий спір з власником та вирішувати проблему в суді.

Також обговорили проблему боргів перед працівниками облавтодорів. Заборгованість з виплати заробітної плати за оперативними даними станом на 18.10.19 становить 5,6 млн. грн.. Заплановані скорочення близько 300 осіб у філіях облавтодорів приведуть до росту соціальної напруги, неможливості якісного утримання автошляхів у зимовий період. Комісія вирішила звернутися до Укравтодору щодо погашення заборгованості. Позиція профспілок – реформування структури служби має проходити з дотриманням чинного трудового законодавства та прав працівників.

Профспілки запропонували розглянути на наступному засіданні комісії питання заборгованості з виплати заробітної плати на підприємствах ПАТ «Черкасирибгосп».

 

Федерація профспілок Черкаської області

[ Детальніше... ]

Активісти Профспілки працівників лісового господарства України з Чернігівщини вчаться захищати трудові права

20191023 124021 resized

 

 

Одним із головних завдань Федерації профспілок України та її членських організацій є захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок.

 

Зокрема, такий захист відбувається шляхом здійснення громадського контролю за додержанням законодавства про працю, передбаченого статтею 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) і статтею 21 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (далі – Закон про профспілки).

Безпосередньо на підприємствах громадський контроль здійснюється виборними профспілковими органами (профспілковими комітетами), повноваження яких закріплені в статтях 247 КЗпП України та 38 Закону про профспілки.

Вирішення разом з роботодавцем питань нормування та оплати праці, робочого часу і часу відпочинку, соціального розвитку підприємства, участь у вирішенні соціально-економічних питань, визначенні та затвердженні переліку і порядку надання працівникам соціальних пільг, у розробці правил внутрішнього трудового розпорядку; представлення інтересів працівників за їх дорученням при розгляді індивідуальних трудових спорів та у колективних трудових спорах; надання згоди або відмова у дачі згоди на розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з працівником - членом профспілки – все це є елементами громадського контролю, який здійснюється виборним органом профспілки в процесі своєї діяльності на підприємстві, в установі або організації.

Крім того, для здійснення функцій громадського контролю профспілки, їх об'єднання можуть створювати служби правової допомоги та відповідні правові інспекції праці , в яких працюють фахові юристи. З числа профспілкових активістів, представників профспілкових органів різних рівнів можуть обиратися також громадські інспектори праці, які після одержання повноважень мають пройти спеціальне навчання. Саме вони на місцях можуть виявляти порушення роботодавцями трудових прав членів профспілки та профспілкового законодавства і відповідно на це реагувати.

Громадський контроль також здійснюється профспілками в процесі проведення профспілкової експертизи проектів законів з питань формування та реалізації державної соціальної та економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, або нормативно-правових актів, що стосуються регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, які готуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, на предмет врахування в них прав та інтересів членів профспілок. Цю роботу виконують профспілкові юристи, які працюють в штатах профспілкових органів різних рівнів.

Про все це, а також про завдання щодо побудови системи громадського контролю, про те, як обрати та уповноважити громадських інспекторів праці, організувати їх ефективну роботу, як захистити профспілкові права йшлося під час навчання профспілкового активу (членів Президії обласного комітету – голів профспілкових комітетів) Чернігівської обласної організації Профспілки працівників лісового господарства України, яке 23 жовтня 2019 року відбулося на базі Підприємства «Навчально-методичний центр» Федерації профспілкових організацій Чернігівської області. Семінар для профспілковців із зазначеного питання провела заступник керівника департаменту правового захисту – заступник головного правового інспектора праці апарату ФПУ Ірина Георгіївна Сидоряк.

Відтепер про роль та зміст громадського контролю профспілок відомо:

 

Кудласевич Наталії Миколаївні

 

Голові обласної організації

Коваль Ярославу Геннадійовичу

Голові ППО ДП «Городнянське лісове господарство»

Ступакову Сергію Юрійовичу

Голові ППО ДП «Борзнянське лісове господарство»

Устименко Петру Олексійовичу

Голові ППО ДП «Корюківське лісове господарство»

Стрілець Юлії Миколаївні

Голові ППО ДП «Ніжинське лісове господарство»

Вернігорі Лілії Петрівні

Голові ППО ДП «Остерський військовий лісгосп»

Ірха Леоніду Михайловичу

Голові ППО ДП «Семенівське лісове господарство»

Прояві Олександру Володимировичу

Голові ППО ДП «Холминське лісове господарство»

Паніматченко Інні Віталіївні

Голові ППО ДП «Чернігівське лісове господарство»

Іолкіній Ларисі Миколаївні

Голові ППО ДП «Добрянське лісове господарство»

Матюшко Надії Володимирівні

Голові ППО «Новгород-Сіверська лісова науково- дослідна станція»

Мальцевій Тетяні Костянтинівні

Голові ППО Коропського спеціалізованого лісогосподарського підприємства Агролісгосп»

Болобан Олександру Юрійовичу

Голові ППО ДП «Прилуцьке лісове господарство»

 

20191023 124053 resized

 

 

20191023 124105-1 resized

 

                                                       Департамент правового захисту

[ Детальніше... ]

Архiв
<< < Жовтень 2019 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
29 30 31