IMG 1839

 

Нещодавно Департамент сім’ї, молоді та спорту ОДА, Чернігівський центр розвитку місцевого самоврядування, підприємство «Навчально-методичний центр» профспілок, громадські організації: «Ліга ділових і професійних жінок України» та «Спілка жінок Чернігівщини» провели фахову дискусію «Децентралізація: роль жінок у розбудові ОТГ».

 

37 об’єднаних територіальних громад створено на Чернігівщині, й лише десять із них очолюють жінки. Хоча представництво на посадах секретарок, завідувачок, керівниць відділів новостворених адміністративних одиниць є набагато більшим. Власне, як і їхня роль у становленні й розвитку ОТГ. Проте, фахівці зазначають, що питання залучення жінок-депутаток, жінок-лідерок до позитивних змін у громадах, розвитку жіночого підприємництва тощо вимагають ширшого вивчення.

 

Учасниць заходу вітали заступник директора Департаменту сім’ї, молоді та спорту Чернігівської ОДА – начальник управління у справах сім’ї та молоді В’ячеслав Голуб та директорка підприємства «НМЦ» профспілок Тетяна Осадча.

 

Голова громадської організації «Спілка жінок Чернігівщини» Ірина Дорожкіна зазначила, що в області майже в усіх районах діяли осередки громадської організації «Спілка жінок». Із огляду на те, що процес децентралізації свого часу буде завершений, межі сучасних районів фактично будуть розмиті, висловила побажання, аби жіночі осередки з’являлися на місцях, тобто, вже у новостворених ОТГ. На часі стало питання щодо створення у громадах жіночих громадських об’єднань задля значної участі активних жінок у розбудові громад. Було зазначено, що нещодавно Рада Європи ухвалила нову стратегію гендерної рівності котра буде основою подальшої роботи по впровадженню гендерної політики. Також привернула увагу до того факту, що у програмах соціально-економічного розвитку, котрі розробляються на місцях, майже не йдеться про захист жіноцтва. Тому доцільно взятися за створення гендерних портретів громад, щоби бачити загальну картину виконання закону України «Про рівні права чоловіків і жінок».

 

IMG 1831

 

 Як відбувається реформа з децентралізації в області розповіла Людмила Чабак — представниця Чернігівського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування». Процес, що розпочався доволі активно, й тепер понад 50% території області вже підпорядковуються ОТГ, але, на жаль, спостерігається деяка інертність із боку представників органів місцевого самоврядування, котрі не поспішають братися за створення ОТГ, очікуючи «кращих» часів або ж «рознарядки зверху».

 

Кандидатка економічних наук, доцентка кафедри менеджменту та державної служби Чернігівського національного технологічного університету Світлана Задорожна розповіла про розвиток жіночого підприємництва у громадах.

 

Про гендерну складову самоврядування в Україні говорила ще одна тренерка жіночої спільноти, радник голови облдержадміністрації з гендерних питань, кандидатка педагогічних наук, доцентка, викладачка національного університету «Чернігівський колегіум» ім. Т. Г. Шевченка Лариса Юда. Зокрема, надала статистичні дані щодо представництва панянок у радах різного рівня. Наголосила, що варто замислитися над тим, чому із загального складу Верховної Ради жінок лише 12%, обласної – 14, тоді як сільських, селищних – понад 40. А красномовним прикладом того, що може жінка зробити для розвитку територій, є приклад Парафіївської ОТГ Ічнянського району, голова якої Валентина Карпенко легко дасть фору багатьом чоловікам.

 

 IMG 1838

 

Представниці органів виконавчої влади: начальниця відділу з питань гендерної політики управління у справах сім’ї та молоді Департаменту сім’ї, молоді та спорту ОДА Руслана Нагорна та заступниця директора Департаменту соціального захисту населення ОДА Катерина Тимощенко говорили у виступах про новації державної політики щодо запобігання та протидії домашньому насильству та систему соціальних послуг в рамках реформування. Зокрема, прозвучало, що об’єднані територіальні громади, де часто відчувається «кадровий голод», можуть запрошувати на роботу фахівців, котрі мають досвід роботи у державних структурах. Тим паче, що наразі там триває скорочення.

 

Результати гендерного дослідження останніх виборів ОТГ озвучила загалу віце-президентка ГО «Ліга ділових і професійних жінок України», директорка ПАТ «Чернігівпобутрадіотехніка» Олена Пекуровська, а головна державна інспекторка управління Держпраці у Чернігівській області Алла Скоробагата розповіла про трудові права та гарантії для працюючих жінок.

 

Інші спікерки – начальниця відділу реєстрації друкованих ЗМІ, громадських формувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Чернігівській області Олена Ромашко та начальниця управління реєстрації НПА, правової освіти Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області Людмила Кузьміна розповіли тонкощі деяких фахових питань.

 

 IMG 1825

 

Цікаво виступили жінки, які є активними учасницями процесу децентралізації, створювали або працюють у об’єднаних територіальних громадах: голова Варвинської ОТГ Валентина Саверська-Лихошва, начальниця відділу культури Кіптівської ОТГ,  жінки Менщини, Сновщини.

 

Чималою була делегація Чернігівського району, адже представниці трьох із чотирьох створених громад брали участь у заході. Про розробку та затвердження стратегії розвитку селища розповіла секретарка Михайло-Коцюбинської ОТГ Ніна Ворох.

 

Я десять років пропрацювала у виконавчій владі району, тепер вже другий рік очолюю відділ освіти, молоді, спорту, культури і туризму в Михайло-Коцюбинському, повірте, у громаді краще працювати, – доповнила її Лідія Гаєвська.

 

Офіційний тон викладеного обумовлений різноплановістю, насиченістю й серйозністю тематики заходу. Хоча відбувся він, як то кажуть, на одному диханні, а завершився неформальним спілкуванням. Продовженням, швидше за все, стануть візити у об’єднані територіальні громади, створення жіночих громадських об’єднань та гендерних портретів ОТГ.

 

IMG 1841

 

Віталій КОПИШ