P1010020

 

Така була тема засідання за круглим столом, яке відбулося за ініціативи  Федерації профспілок Кіровоградської області. Захід пройшов в рамках відзначення Дня соціальної справедливості. За словами голови ФПО Сергія Петрова, сьогодні, на жаль, доводиться більше говорити про факти несправедливості, які гальмують розвиток держави, породжують невдоволення громадян. Він назвав, в чому  найбільш кричуще проявляється соціальна несправедливість:  у несправедливому   розподілі бізнесом результатів праці (частка зарплати у ВВП складає лише 37%, замість 60-70%, як це в країнах Європи, внаслідок чого працівники щороку недоотримують понад 300 мільярдів гривень), у  значній диференціації доходів населення (співвідношення загальних доходів 10% найбільш і і 90% найменш забезпеченого населення складає 40 разів), у високому рівні бідності, при цьому, більшість бідних – це працездатні члени суспільства.

 

На думку профспілок, не забезпечено реалізацію принципу соціальної справедливості ні в оплаті праці, ні в оподаткуванні, ні в соціальному захисті. В основу державної соціальної політики покладено ідею соціальних мінімумів: мінімальна зарплата, мінімальна пенсія, прожитковий мінімум. При цьому розміри цих мінімумів є заниженими. В першу чергу, це стосується прожиткового мінімуму, який сьогодні перестав виконувати функцію базового соціального стандарту для визначення достатнього рівня життя громадян і потребує оновлення з урахуванням потреб соціально-економічного розвитку. Для визначення прожиткового мінімуму в Україні продовжують діяти набори товарів та послуг, які були затверджені постановою КМУ в 2000 році. Споживчий кошик в Україні не переглядався вже 12 років.

 

Звичайно, в цій ситуації складно досягти соціальної справедливості в окремо взятій території, але багато чого залежить від сторін соціального діалогу на рівні області, від консолідації дій органів влади, роботодавців і профспілок. Саме з цією метою. Зазначив Сергій Петров,  Президія ФПО прийняла рішення про проведення засідання круглого столу з тим, щоб визначитись з першочерговими заходами по забезпеченню соціальної справедливості,  покласти їх в основу рішення обласної тристоронньої соціально-економічної ради з цієї проблеми та регіональної угоди на новий термін. На погляд профспілок, головними з них повинні стати: зниження рівня безробіття, забезпечення продуктивної зайнятості, особливо серед молоді. До речі, згідно з регіональною угодою сторони домовилися: в 2012 році створити умови для збільшення чисельності працівників, зайнятих економічною діяльністю, та забезпечення зниження рівня безробіття до 8 відсотків. Поки що результати 9 місяців свідчать, що цей показник може бути невиконаний.

 

В минулому році в ході здійснення громадського контролю профспілками проведено 313 перевірок дотримання законодавства про працю, виявлено 512 порушень. Більшість з них стосується звільнення. Не дивлячись  на домовленості за Регіональною угодою не допускати вивільнення понад 5 відсотків працівників, маємо масові порушення цієї норми. Чисельність працівників, які були вивільнені з підприємств області в минулому році, збільшилась майже на 19 відсотків. Тривожить те, що і надалі планується оптимізація, ліквідація, реорганізація, а це, як правило, супроводжується  масовим скороченням штату. Наприклад, адміністрація ОКВП «Дніпро-Кіровоград» в результаті проведеної реорганізації  водопровідно-каналізаційного господарства Кіровоградської міської ради шляхом приєднання до Кіровоградського ОКВП «Дніпро-Кіровоград» планувала скоротити 260 працівників. Спільними зусиллями ФПО та первинних профспілкових організацій залишено на роботі 134 чоловіка. І все ж,  кількість звільнених працівників перевищила встановлений Регіональною угодою критерій масових звільнень.

 

Не менш важливим для сторін соціального діалогу є забезпечення зростання зарплати. Область в числі лідерів за рівнем бідності. Доходи населення майже наполовину  формуються за рахунок соціальних допомог та інших трансфертів. Через дефіцит робочих  місць люди погоджуються на низькооплачувану роботу. З другого боку, роботодавці теж користуються державною ідеєю соціальних мінімумів. А прикладом господарникам стала запроваджена державою система оплати праці бюджетників, для яких мінімальна зарплата нижча від державного рівня більше, ніж на 300 гривень. Зарплата державних службовців не переглядалась  з 2008 року.

 

Не можна обійти і проблему несвоєчасної виплати зарплати. Борг із зарплати - це крайня форма соціальної несправедливості. Причому, в області з’явився новий вид боргу: прихований від статистики. Таке явище яскраво продемонстроване ДП «Кіровоградський облавтодор», яке в кінці звітного року заявило про наявність 3-х мільйонного боргу із зарплати з  жовтня 2012 року. Виявилось й інше, що причиною боргу є несвоєчасні розрахунки держави за виконані роботи і блокування розрахунків казначейською службою. І не дивлячись на те, що профспілки звернулись до Міністерства соціальної політики, Прем’єр-міністра України, борги повністю  не погашені.

 

Заступник голови облдержадміністрації Галина Пастух, яка взяла участь у засіданні підкреслила: коли профспілки говорять про недопрацювання влади, це означає, що сторонам соціального партнерства треба ще багато зробити у напрямку до соціальної справедливості., зокрема до гідної оплати праці.

 

Думку щодо підвищення зарплати продовжив директор ТОВ «Кіровоградський інструментальний завод «Лезо», член правління обласного об’єднання організації роботодавців Володимир Мусієнко: результат може дати або зменшення  податків, або підвищення продуктивності праці. «Для розвитку економіки потрібні ефективні заходи на законодавчому рівні. Якщо не буде ефективних законів, які б змусили багатих вкладати кошти у вітчизняне виробництво, зрушення не відбудуться. Варто ввести такі податки, щоб було не вигідно вивозити кошти в офшори».

 

20 лютого відбудеться цільове засідання Кабінету Міністрів, на якому планується розглянути проблемні питання, які містять ознаки соціальної несправедливості і потребують термінового врегулювання. ФПО направила до розгляду більше десятка невідкладних проблем.

 

 

Марія Іванова,

керівник прес-центру Федерації профспілок Кіровоградської області

http://www.fpo.kr.ua/

 

P1010019