Изображение 265 

 

Про це 5 грудня на прес-конференції в «Укрінформі» заявили Голова ФПУ Григорій Осовий та керівники членських організацій ФПУ. Президією ФПУ від імені мільйонів спілчан висунуто сім вимог до формування Держбюджету-2018.

 

У прес-конференції взяли участь: Анатолій Широков - голова Об’єднання всеукраїнських автономних профспілок, голова Профспілки працівників НАН України, Віктор Турманов - голова Профспілки працівників вугільної промисловості України, Сергій Романюк - заступник голови  Профспілки працівників освіти і науки України, Вікторія Коваль - голова Профспілки працівників охорони здоров’я України і Валентин Мельник - голова Київської міської ради профспілок.

Вони дуже емоційно та компетентно розповіли про стан у галузях, які представляють, і наголосили, що профспілки боротимуться за підвищення соціальних стандартів і гарантій в основному кошторисі країни для освітян, лікарів та усіх бюджетників, а також шахтарів і мільйонів працівників, які не отримують вчасно заробітну плату або мають заборгованість по зарплатах.

 

Изображение 268

 

Натомість, на переконання учасників прес-конференції, запропонований проект Держбюджету-2018 не враховує вимоги профспілок щодо підвищення прожиткового мінімуму та збільшення фінансування окремих галузей. Проте, він має створювати економічні передумови для ефективної зайнятості, гарантувати необхідну кількість робочих місць, справедливий розподіл результатів праці, забезпечувати справедливу оплату праці та ін.

У своєму виступі Анатолій Широков зокрема зазначив:

«Аналіз проекту бюджету на наступний рік показує, що у свій ювілейний рік (27 листопада 2018 року виповнюється 100 років з моменту створення НАН України) 270 млн грн не вистачає на науку, яка в усьому світі є локомотивом прогресу, конкурентоздатності, прориву на нові рубежі розвитку. Ми будемо вимагати і добиватися того, щоб ця ганебна практика припинилася!»

Сергій Романюк зауважив:

«Не встигли висохнути чорнила на підписі під Законом «Про освіту», як при формуванні Державного бюджету України на 2018 рік норми цього закону вже порушуються: замість не менше 7% ВВП на освіту — влада виділяє 6,7%. Сьогодні люди з вищою освітою отримують менше за тих, хто взагалі не має вищою освіти. Завідувач аспірантури, докторантури — на мінімальній заробітній платі. Хто буде продукувати той потенціал, щоб завтра здійснити економічний прорив?»

 

Изображение 309

 

Вікторія Коваль сказала:

«В галузі охорони здоров’я ситуація ще гірша, ніж в галузі освіти, фінансування не достатньо. Вкрай недостатньо навіть для того, щоб забезпечити обов’язкові виплати. Проект закону про Держбюджет, підготовлений до другого читання, має деякі зміни, але не врахував пропозицій профспілки. Ніяких змін в оплаті праці медичних працівників не відбулося, дванадцять тарифних розрядів мають однакову заробітну плату. Тому у нас сьогодні лікар-початківець отримує навіть менше, ніж молодший медичний працівник — санітарка. Мало того, у нас на сьогодні біля 100 млн грн заборгованості по заробітній платі.

Що можу відмітити позитивного. Сьогодні Міністерство охорони здоров’я, порушуючи соціальний діалог, подало зміни до класифікатору на скасування 9-ти професій, нам вдалося відстояти ці професії і вони наказом Міністерства економіки повернуті сьогодні у класифікатор. Більш всього у нас хвилювалися фельшори зі швидкої допомоги, ми їх маємо заспокоїти професія фельдшера невідкладних станів буде існувати, вона повернута і відтак з цього приводу людям вже нічого не загрожує».

 

Изображение 324

 

З виступу Віктора Турманова:

«Вугільна галузь сьогодні розділена на дві частини — державні підприємства та підприємства не державної форми власності. Що стосується підприємств не державної форми власності, там більш-менш нормальна ситуація — вчасно виплачуються заробітні плати, шахтарі забезпечені засобами індивідуального захисту. В свою чергу, на державних підприємствах — повний крах і що стосується фінансування, і що стосується охорони праці... Це просто геноцид! Державні підприємства потребують державної підтримки. Ми налаштовані дуже жорстко. У 20-х числах грудня ми проведемо Президію і визначатимемося з подальшими діями.»

 

Изображение 358

 

З виступу Валентина Мельника:

«Я хотів би, щоб наші можновладці почули людей. Ті вимоги, які висунули профспілки — цілком реальні. Можна знаходити кошти для того, щоб визначати пріоритети розвитку. Нагадаю, що за Конституцією наша країна соціально-правова, а це означає, що влада має робити усе для того, щоб добробут наших людей підвищувався. А що ми маємо? Маємо заборгованість по зарплаті, роботи не має, здоров’я у нації немає... Куди ми взагалі ідемо?».

 

Изображение 321

 

Відповідаючи на запитання журналістів, Григорій Осовий застеріг, що у влади має бути усвідомлення того, що якщо не будуть зроблені рішучі кроки на зустріч працюючій людині, не буде визнання її авторитету, цінності й важливості у суспільному житті, українці працездатного віку покинуть нашу країну: «Це загроза національній безпеці!, - сказав він, - і сьогодні масовий відтік людей за кордон, який уже іде не на тисячі, а на сотні тисяч і мільйони, фактично «обезкровлює» нашу країну».

 

Профспілки вимагають від Уряду і Парламенту:

- встановлення мінімальної заробітної плати на рівні не нижче фактичного прожиткового мінімуму - не менш 4023 грн.;

- гарантування за рахунок коштів Держбюджету фінансування вищих навчальних закладів І - II рівня акредитації і недопущення заборгованості із зарплат і стипендій;

- встановлення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника (робітника) І тарифного розряду на рівні, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати;

- погашення заборгованості з виплати заробітної плати на всіх підприемствах-боржниках вже до кінця поточного року;

- зниження цін на природний газ, електроенергію та тарифів на житлово-комунальні послуги, виходячи з платоспроможності заробітних плат, пенсій і стипендій;

- забезпечення гарантованого Конституцією України права громадян на доступну і якісну медичну допомогу, відновлення санаторно-курортного лікування працюючих;

- щорічного збільшення кількості сучасних високопродуктивних робочих місць не менш ніж на 20% та ін.

 

Изображение 299

 

Изображение 345

 

Відеозапис прес-конференції можна переглянути тут.

 

Прес-центр ФПУ