thumb article 410x209 a1f6

Постановою правління Фонду соціального страхування України  № 7 від 25.02.2021 було внесено зміни до Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, стосовно того, що для отримання одноразової допомоги на сім’ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого на виробництві.

По суті такими змінами було встановлено нову умову для отримання цієї виплати, у зв’язку з чим правління Фонду перевищило свої повноваження, оскільки Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» такої умови не передбачено, а відповідні обмежуючі умови можуть визначатися лише законом.

До законодавчого врегулювання цієї проблеми ніякі нормативні акти, у т.ч. постанови правління ФСС, не можуть містити вимоги, що звужують права застрахованих осіб, встановлені законом.

Враховуючи зазначене, ФПУ звернулась до Виконавчої дирекції Фонду з вимогою розробити відповідні зміни та виключити з пункту 5.1 Порядку абзац 8, згідно з яким для отримання одноразової допомоги на сім’ю дружиною (чоловіком) або дитиною, реєстрація їх місця проживання повинна співпадати з реєстрацією місця проживання померлого потерпілого на виробництві.

Крім того, ФПУ звернулось до Міністерства соціальної політики України (органу державного нагляду за додержанням законодавства у сфері соціального страхування) стосовно необхідності відновлення порушених прав членів сімей померлих потерпілих на виробництві на отримання одноразової допомоги.

На жаль, відповіді від ФСС та Мінсоцполітики були не на користь зазначених верств населення. Зважаючи на це, у грудні 2021 року ФПУ звернулась із зазначеного питання до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

27.01.2022 р. профспілками отримано відповідь від Представника Уповноваженого ВРУ з прав людини, де повідомляється, що на основі проведеного моніторингу  Уповноваженим встановлено невідповідність нормативно-правового акту ФСС (Порядок №11) положенням ч.2 ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та надано рекомендації Мінсоцполітики і Фонду щодо необхідності приведення положень Порядку до норм чинного законодавства.

Наразі Мінсоцполітики дане доручення ФСС підготувати відповідні зміни з подальшим їх затвердженням на засіданні правління Фонду.

Вирішення зазначеного питання продовжує перебувати на контролі Уповноваженого та ФПУ.

 

Управління соціального страхування

і пенсійного забезпечення