IMG 3322 

          - Перше запитання пане Ян, що привело Вас до України ?

Основною причиною того, що я тут, в Україні, є обговорення з українськими членськими організаціями, українськими профспілками працівників громадського сектору, які входять до ЄФПГО, ситуацію навколо змін, які Уряд і партія Президента планують внести до трудового законодавства, прав профспілок, а також дізнатись від членських організацій, що викликає у них стурбованість, чому вони проти згаданих змін до трудового законодавства, обговорити ситуацію, зрозуміти стурбованість профспілок.

Я зустрівся з профспілковими лідерами, щоб вислухати їхні заперечення проти нових законів «Про працю», і моє занепокоєння дуже велике. Профспілки бояться, і я погоджуюся з ними, що зміни, які Уряд хоче зробити, - є нав'язування профспілкам поглядів  Уряду. Те ж саме з трудовим кодексом. Зміни, які вносяться, не врівноважуються трудові відносини, а йдуть на користь роботодавців. Урядовці разом з провладними депутатами намагаються ліквідувати права працівників та профспілок виборені ними протягом тривалого часу щодо колективного захисту на ринку праці. Тому ми підтримуємо акції протесту в Україні. Багато профспілок у всьому світі, особливо у Європі, профспілки працівників громадського обслуговування, наші членські організації, звернулись до влади вашої країни з пропозицією відкликати урядовий законопроект про працю, розпочати процес реального соціального  діалогу з профспілками для пошуку спільної точки зору.

Ми також мали спілкування з Галиною Третьяковою головою парламентського Комітету, який займається цим законопроектом. Ми порушили на зустрічі з нею питання, пов'язані з ринком праці. Парламент, Уряд та соціальні партнери повинні бути готові до інших змін, таких як діджиталізація, розвиток зеленої економіки, які забезпечать економічний прогрес в Україні. Зміни до трудового законодавства не вирішують згадані проблеми. Вона також зачепила питання корупції в Україні. Знову-таки, зміни до трудового законодавства не вирішують і цю проблему.  Як профспілки працівників громадського обслуговування ми погоджуємося, що з корупцією потрібно боротися, що корупцію  потрібно викорінювати. Це стосується і корупції, пов’язаної з олігархами, які ухиляються від сплати податків, великими компаніями в Україні та багатіями, які не сплачують своєї частки податків. Саме ці завдання я вважаю пріоритетними. Головна увага повинна приділятися саме таким пріоритетам.

              - Як Ви бачите перспективи вирішення ситуації ? Щоб Ви порадили, як нам діяти виходчи з досвіду інших країн?

Перспектива вирішити ситуацію полягає в тому, що Уряд повинен відкликати закон, розпочати процес справжнього діалогу з профспілками, і діалог має бути не просто балаканиною, це мають бути справжні переговори за повноправної участі сторін. Під час дискусій є перспектива розглянути проблеми ринку праці, економіки України, вирішити ці питання у рамках програми змін та вирішення ситуації, вжити заходів щодо фактичного підвищення заробітної плати в Україні, оскільки під час нашої дискусії інколи складалось враження, що партія Президента прагне розвивати економіку за рахунок низької заробітної плати українців, а не шляхом підвищення добробуту трудящих та населення України.

Вони хочуть, щоб у перспективі зарплата зростала. Найкращий спосіб підвищення заробітної плати у всій Європі – це посилення колективно-договірного регулювання, надання гарантій профспілкам та роботодавцям домовлятися на рівні компаній, секторів та в цілому економіки. Гадаю, саме така перспектива вирішити ситуацію. Альтернативою може бути лише зростання громадського  невдоволення, акцій протесту, страйків і збільшення напруги та конфліктів. Не думаю, що це може бути перспективним на даний момент.

            - На яку міжнародну підтримку можуть розраховувати українські профспілки?

Європейський та міжнародний профспілковий рух підтримують вимоги українських профспілок у сфері праці.

Як я вже згадував, багато профспілок вже надіслали листи протесту вашому Урядові. Ці профспілки представляють багато мільйонів працівників як у Європі, так і світу. Ми допомагаємо українським профспілкам налагоджувати контакти з Європейською комісією, Європейським парламентом, іншими профспілками. Ми приїжджаємо в Україну, саме сьогодні я тут.

Ми висловимо підтримку вашій акції, запланованій на 30 січня, а також у разі будь-якої вашої масової акції в Україні. 25-26 лютого ми плануємо міжнародну та європейську місію до України, щоб продовжити дискусії та зміцнити солідарність. Ми завжди готові обговорити разом з українськими профспілками будь-які нові кроки, щоб зробити нашу солідарність ще більш помітною.

Розмову вів

Юрій Работа


озмову