I.    Інформація про звернення Голови ФПУ, суспільно-важливі нормативно-правові акти, які надійшли на розгляд СПО з короткими коментарями

 

·     Федерації профспілок України звернулася до членів профспілок з нагоди Міжнародного дня праці, в якому, зокрема зазначено, що цей Першотравень об’єднуючи зусилля трудящих різних країн для перемоги над страшною хворобою COVID-19 пройде під гаслом: «Єдиний світ: робочі місця, доходи і соціальний захист!»

Завдання профспілок - захистити здоров’я працюючих на робочих місцях і особливо тих хто знаходиться на передньому краї оборони, надати соціальну і правову допомогу тим, хто втратив роботу, незаконно відправленим у неоплачувані відпустки,  допомогти людям старшого віку та соціально вразливим групам населення, які потребують додаткових заходів соціального захисту в цей особливий період. Ми повинні зробити так, щоб люди були поставлені вище за прибуток.

Очевидно, що на фоні падіння економіки в 2020 році при карантинних обмеженнях люди стануть ще біднішими. Тому профспілки разом з роботодавцями запропонували владі об’єднавши зусилля реалізувати антикризові заходи по подоланню економікою України наслідків пандемії та посилення соціального захисту населення і справедливого розподілу доходів в інтересах усіх членів суспільства.

День праці має пройти під гаслами: «Здоров’я працівників понад усе!», «НІ трудовому рабству!», «Захистимо права працівників і профспілок!», «Роботу зарплату гідне життя!».

Зрозуміло, що провести заходи до Дня праці у звичному форматі неможливо. Тому Федерація профспілок профспілкових України закликала профспілкових і громадських активістів, членів профспілок взяти активну участь у профспілкових Інтернет-конференціях, флешмобах, підготувати відеоролики в соціальних мережах, виступити в електронних ЗМІ, щоб продемонструвати свою солідарність з трудящими усього світу в боротьбі за свої права.

·     Напередодні Дня праці Голова ФПУ Григорій Осовий особисто звернувся до членів профспілок у відеоформаті закликавши їх активно відстоювати свої трудові і соціальні права та інтересу на кожному підприємстві і в організаціях. Продемонструвати солідарність з міжнародним робітничим рухом у доступному форматі.

·     Федерація профспілок України 28 квітня зробила Заяву до Всесвітнього дня безпеки охорони здоров’я на роботі, який в цьому році проходить під девізом: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть  врятувати життя». В якій закликала Уряд, роботодавців, органи місцевої влади, керівників медичних установ, комунальних, пенітенціарних та інших установ і служб громадського обслуговування  зробити усе можливе, для фізичного і соціального захисту працівників, які в умовах карантину і надзвичайної ситуації з ризиком для життя виконують дуже важливі соціальні функції.  А у разі лабораторно підтверджених випадків інфікування COVID 19 працівників, пов'язаних з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику такого інфікування, забезпечити їх належне розслідування як випадків гострого професійного захворювання відповідно до Порядку, встановленого  чинним законодавством, щоб забезпечити страхове покриття для працівників, які захворіли, а також для членів сімей працівників, що померли від цього захворювання.

·                        На звернення спікерів сторін  роботодавців і профспілок 30 квітня відбулася консультативно-дорадча нарада в Міністерстві економічного розвитку, торгівлі і сільського господарства під головуванням міністра І.Р. Петрашка, в якій взяли участь співголова НТСЕР від сторони роботодавців, президент УСПП А.К. Кінах, голова СПО роботодавців, голова ФРУ Д.М. Олійник, голова Торгово-промислової палати України Г.Д. Чижиков,       Профспілкову сторону представляли голова СПО профспілок, голова ФПУ Г. В. Осовий та голова Профспілки авіабудівників, голова спільної робочої комісії сторін соціального діалогу  по контролю за виконанням Генеральної угоди на 2019-2021 рр. Я.В. Жугаєвич.

Голова СПО Г.В. Осовий зупинився на проблемних питаннях соціального діалогу, ігнорування яких становить загрозу соціальному миру і провокує протестні конфлікти. Зокрема досі не вирішено трудовий конфлікт профспілок з Урядом через борги з зарплати перед працівниками. Не працює спільна робоча комісія сторін соціального діалогу по контролю за виконанням Генеральної угоди на 2019-2021 рр. Наразі Уряд працює над проектом власної програми діяльності для представлення на затвердження парламенту, тому доречно було б провести обговорення також із сторонами Генеральної угоди, а у разі потреби посилити її норми.

Голова профспілки авіабудівників Я.В.Жугаевич висловив низку пропозицій щодо розвитку промисловості, зокрема авіабудівної галузі, посилення роботи з підбору професійних кадрів на керівні посади.

Міністр І.Р. Петрашко окреслив своє бачення стратегії економічної політики і практичних завдань міністерства щодо створення сприятливих умов для ведення бізнесу, фінансування і кредитування підприємств, спрямування держзамовлень і розвитку конкуренції. Він підтримав соціальних партнерів щодо необхідності введення посади Першого заступника Міністра з питань розвитку промисловості та запропонував надати пропозиції щодо кандидатури.

Прохання роботодавців і профспілок щодо проведення найближчим часом засідання Координаційної ради з промисловості, яку очолює Прем`єр-міністр України Д.А.Шмигаль буде доведено до глави Уряду.

Представники сторін висловили сподівання, що такі робочі зустрічі будуть проводитися на регулярній основі для координації роботи з подолання кризових явищ в економіці та соціальній сфері.

·          Голова ФПУ Григорій Осовий провів телефонну розмову з директором Центру солідарності Американської федерації труда - Конгресу виробничих  профспілок АФП-КВП Станиславом Ченюхом щодо подальшої співпраці у ц.р.

·          Народні депутати підтримали пропозиції профспілок щодо створення інституту гарантування заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.

Як зазначив на власній сторінці у Фейсбук Голова ФПУ Григорій Осовий, "Порушуючи гарантії і норми Конституції та законів України, міжнародного й національного законодавства протягом багатьох років в Україні не вирішується питання забезпечення своєчасної виплати працівникам заробітної плати та ліквідації зарплатних боргів. При цьому найбільш незахищеними залишаються працівники збанкрутілих і ліквідованих підприємств у разі недостатності ліквідаційного майна.

Прийняття відповідних законопроектів доречно саме зараз, в умовах запровадження суворих обмежуючих карантинних заходів та призупинення роботи сотень тисяч підприємств, коли підвищується загроза порушення роботодавцями прав працівників на своєчасну виплату заробітної плати і накопичених боргів. Тому потрібні активні дії, насамперед саме тих, кого це стосується", - наголошує профспілковий лідер.

·     СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення зміни до підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України  щодо часткового звільнення від оподаткування доходів працівників на період дії карантину та підтримав його.

·     СПО об’єднань профспілок розглянув проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про управління об'єктами державної власності» (щодо розміру оплати діяльності членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі)» (реєстр. № 3328 від 13.04.2020 р.), внесений н.д. Шуфричем Н.І., та підтримав його як такий, що сприятиме врегулюванню проблеми різкої та необґрунтованої диспропорції в оплаті праці.

Водночас, запропонувавши розглянути зазначений законопроект в рамках створеної при Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів робочої групи з підготовки законопроекту щодо обмеження максимального розміру заробітної плати в публічному секторі економіки з метою підготовки комплексного підходу до визначення справедливих умов і розмірів оплати праці зазначених категорій працівників та забезпечення справедливої диференціації в оплаті праці.

·          СПО об’єднань профспілок підтримав проект постанови Кабінету Міністрів України «Про виділення Міністерству соціальної політики коштів з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, розробленого Міністерством соціальної політики України, зокрема щодо виділення коштів для боротьби з наслідками коронавірусної хвороби та затвердження механізму використання цих коштів для спрямування їх на виплати допомог на дітей.

Разом з тим, запропоновано ініціювати внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми», прийнятої на засіданні КМУ 22.04.2020, щодо розширення кола осіб – отримувачів допомог на дітей, а саме доповнити цей перелік фізичними особами-підприємцями, які належать до третьої та четвертої груп платників єдиного податку, а також врегулювати питання щодо визначення вікової категорії дітей, на яких призначається допомога. А також погодив проект постанови КМУ «Про затвердження  Положення про фаховий мистецький коледж».

·          СПО об’єднань профспілок розглянув розпорядження Нацкомфінпослуг «Про внесення змін до Положення про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду» і повідомив, що зауважень  та пропозицій немає. А також в межах компетенції розглянув проект наказу «Про затвердження Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, що належать  до сфери  управління Міністерства енергетики та захисту довкілля України» та повідомив, що він може бути погоджений лише за врахування низки профспілкових пропозицій. СПО погодив проект наказу Мінекономіки «Про деякі питання щодо видачі свідоцтва про уповноваження  на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації  та застосовується у сфері  законодавчо регульованої метрології».

·          На виконання Рішення примирної комісії від 16.07.2015 та Рішення сторін колективного трудового спору (конфлікту) між СПО репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні та Кабінетом Міністрів України від 29.05.2017 р., надіслано інформацію СПО об’єднань профспілок та Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо стану виконання вимог та реалізації рішень примирних органів у І кварталі 2020 року.

·          Народ зробив свій вибір сказавши рішуче ні лібералізації трудового законодавства. Спільна консолідація дій громадян України - членів профспілок призвела до того, що було зібрано 25 тис. голосів електронної петиції (що є достатньою для її розгляду) з вимогою не розглядати проект Закону України «Про працю» №2708. 

Профспілки вимагають дотримуватись суб’єктами законодавчої ініціативи Конституції України та міжнародних  актів, ратифікованих Україною і закликають народних депутатів України та Уряд зважати на волевиявлення народу, як носія суверенітету та єдиного джерела влади в Україні.

2.Діяльність всеукраїнських профспілок і територіальних профоб’єднань

·                        Члени Президії Федерації профспілок Рівненської області, звернулись до керівництва держави з метою привернути їхню увагу до проблеми зростання безробіття через закриття підприємств малого та середнього бізнесу, як масово полишають ще донедавна успішний бізнес приватні підприємці. І це при тому, що в Україну повернулися тисячі заробітчан. Закликавши вжити відкладних заходів для того, щоб пригальмувати спад економіки і забезпечити українців роботою та зарплатою. Для цього терміново підготувати реалістичну Урядову програму, спрямовану на реіндустріалізацію економіки України, і яка б мала на метізміну моделі економічного розвитку країни від аграрно-сировинної до інноваційної. Стимулювання державою розвитку внутрішнього ринку, запровадити податкові пільги для підприємств вітчизняних виробників.

Перейняти зарубіжний досвід, коли значна частина громадських робіт має загальнодержавний характер і дозволяє залучити до них не тільки некваліфіковану робочу силу, а й висококваліфікованих робітників, які на даний момент не можуть влаштуватися за фахом.

·                        Дніпропетровська обласна організація харчової промисловості працівників АПК України звернулася до керівників  і профспілкового активу підприємств харчової і переробної промисловості,  долучитися до проведення комплексу заходів з відзначення Дня охорони праці на підприємствах галузі, який за рішенням міжнародної організації праці в 2020 році проходить в Україні під девізом „Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя”.

·                        Про нинішній стан охорони праці на Полтавщині і в Україні, те, як зменшити кількість нещасних випадків на виробництві, «Урядовому кур’єру» розповів голова Полтавської обласної ради профспілки працівників нафтової і газової промисловості, заслужений працівник профспілок України Іван ЗОСІМЕНКО.

·                        Підприємства та співробітники Групи Нафтогаз, профспілкові організації з початку карантину (станом на 24.04.2020) передали 8 млн. грн. на допомогу медикам громад регіонів, де функціонують адміністративні та виробничі потужності Групи Нафтогаз. Ці кошти використані для закупівлі засобів індивідуального захисту, дезінфекторів і медичного обладнання.

На даний час підприємства Групи Нафтогаз вже надали допомогу 21 медичному закладу обласного, районного та міського значення, 26 місцевим амбулаторіям та громадам в семи областях України. У планах – розширення допомоги лікарням у всіх регіонах функціонування підприємств Групи Нафтогаз.

Зокрема, у газовидобувних регіонах вже розгорнута масштабна програма допомоги своїм громадам: медичні заклади у Харківській, Полтавській, Львівській та Херсонській областях тільки за останній тиждень отримали допомогу у сумі 3,8 млн. грн. Лікарні отримали від Групи Нафтогаз захисні костюми та рукавиці, респіратори, маски, медичні окуляри, обтюратори і медичне обладнання: станції очистки окулярів, монітори пацієнта, хірургічний діатермокоагулятор, шприцевий насос, пульсоксиметри. Група Нафтогаз також бере участь у фінансуванні закупівлі апаратів штучної вентиляції легень і необхідних медичних препаратів.

Апарати управління НАК “Нафтогаз України” та підприємств Групи Нафтогаз в Києві за останній тиждень передали 500 тис. грн. на закупівлю засобів захисту та дезінфекції для Київської міської клінічної лікарні №17 і станції швидкої допомоги. Раніше було передано захисні маски, респіратори, костюми та дезінфектори Київській міській клінічній лікарні №17, станції швидкої допомоги, Київській міській клінічній лікарні №4 та Інституту педіатрії, акушерства і гінекології

Шебелинське ВПГКН (Shebel) виділило 10 тис. л дизельного пального для автомобілів “швидкої допомоги” Харківського обласного центру екстреної медичної допомоги.

АТ “Укрспецтрансгаз” надав кошти Долинській багатопрофільній лікарні (Івано-Франківська обл.) для закупівлі медичного обладнання для генерування кисню.

Реагуючи на виклики та загрози, що постали внаслідок поширення коронавірусу в світі і державі, Об’єднаною профспілковою організацією разом з керівництвом АТ «Укртранснафта» прийнято рішення про підтримку пенсіонерів та ветеранів Товариства.

У складний період карантинних обмежень, профорганізацією, за участі адміністрації підприємства, придбано 2 256 соціально-необхідних наборів з 17 позицій, доставлені пенсіонерам та ветеранам праці з Житомирської, Рівненської, Львівської, Закарпатської, Вінницької, Одеської, Херсонської, Полтавської та Сумської областей. Окрім пенсіонерів АТ «Укртранснафта» допомогу отримали 150 найбільш незахищених людей похилого віку з різних куточків України.

Загалом, на придбання близько 20 тон продуктів та предметів першої необхідності спрямовано більше 850 тисяч гривень.Об’єднаною профспілковою організацією ПАТ «Укрнафта» прийнято рішення про виділення профспілкових коштів в сумі 50 000 гривень на допомогу тим, хто опинився в складній ситуації, внаслідок загострення ситуації з поширенням коронавірусу у пгт. Варва Чернігівської області, а також – на придбання наборів засобів гігієни та лікування – по 10 000 грн. для кожного медикам та захворівшим, Фінансова допомога, зокрема пенсіонерам, надається і первинними організаціями структурних підрозділів підприємства.

Первинними профспілковими організаціями, які входять до Харківського обкому профспілки працівників нафтової та газової промисловості витрачено для членів профспілки понад 170 000 гривень на придбання 4 500 масок, 12 безконтактних термометрів, 280 літрів антисептика, 1 200 пар одноразових рукавичок.

Харківським обкомом профспілки перераховано Об’єднанню профспілок Харківської області 10000 грн для придбання респіраторів та засобів індивідуального захисту і антисептичного розчину для лікарів Харківських лікарень.

За рішенням Президії Ради голів профкомів працівників АТ «Укртрансгаз» з метою захисту працівників та профілактики коронавірусної інфекції профспілковими організаціями з залученням коштів Товариства придбані дезінфікуючі засоби для рук, приміщень, транспорту, захисні костюми, окуляри і багаторазові маски, акумуляторні обприскувачі, медичні рукавиці, респіратори, засоби гігієни, безконтактні термометри на загальну суму 953 170 гривень.

Об’єднанню профспілковою організацією та первинними організаціями Укрнафтогазпрофспілки ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» за рахунок коштів Товариства були придбані дезінфекційні засоби для рук, приміщень, транспорту, захисні костюми, окуляри і багаторазові маски, акумуляторні обприскувачі, медичні рукавиці, респіратори, засоби гігієни, бактерицидні рециркулятори (лампи) та інші медичні засоби на загальну суму 4 157 394,44 грн.

Крім того, з метою забезпечення безперебійної роботи газотранспортної системи в умовах поширення коронавірусної хвороби адміністрацією ТОВ «Оператор ГТС України» та ОПО «ОГТСУ» прийнято рішення щодо організації вахтового режиму роботи і харчування працівників Товариства. Для укомплектування кімнат відпочинку для ізольованих працівників вахтового режиму роботи профспілковими організаціями за рахунок коштів Товариства були придбані матраци, комплекти постільної білизни, ковдри, подушки, рушники на загальну суму 787 664,00 гривень, а також перераховані кошти для організації харчування працівників в сумі 509 432,70 гривень.

 

·                        Профспілковий комітет ПО ПАУ  на ДП «Харківського механічного заводу «ФЕД» долучився до протиепідемічних заходів підприємства щодо протидії поширенню коронавірусу COVID-19 та придбав партію сертифікованих захисних масок.

Піклуючись про здоров'я кожного працівника та для можливості виконання рекомендацій МОЗ, цехові комітети підрозділів організували оперативну видачу комплектів засобу індивідуального захисту. Також частина масок передана персоналу медичного центру ДП «ХМЗ «ФЕД».

·     Члени Профспілки будівельників України відповідають на виклики COVID-19.

З самого профспілкові організації негайно розпочали переговори з роботодавцями з метою мінімізувати негативний вплив на працівників та утримати стабільність підприємств у разі їх повного закриття. Багато заводів з виробництва цементу та інших будівельних матеріалів організовували дистанційну роботу для офісних службовців та впровадили справедливу роботу по змінах для співробітників. Велика кількість роботодавців просили відкласти узгоджене підвищення заробітної платні в 2020 році попри те, що це було передбачено колективними договорами.

Ведення переговорів у деяких випадках було недостатнім і члени профспілок розпочали мобілізацію з метою захисту своїх прав та інтересів.

На двох заводах, що раніше належали групі HeidelbergCement, а зараз продані місцевому приватному інвестору розпочато жорстку боротьбу проти неоплачуваних відпусток.  Вони узгодили заморозити 65% заробітної плати на наступні два тижні та невідкладну видачу премії за І квартал. Всі працівники, які залишились на заводі, повинні бути забезпеченні ЗІЗ, для них передбачені транспортні послуги або їх належна компенсація, а також організований контроль перевірки температури тіла для всіх, хто входить на територію заводу.

Профспілка подала позов про порушення кримінальної справи проти роботодавця ТОВ «ПРОСКО» (видобуток каолінової глини) щодо заборгованості по заробітній платні, оскільки працівники Товариства не лише не отримували зарплату, а також не відбувалась і сплата соціального внеску, через що працівники були позбавлені пенсії та тимчасових відпусток через хворобу.      

На будівельних майданчиках ситуація набагато гірша, ніж на промислових підприємствах, оскільки з точки зору зайнятості будівельна галузь практично повністю лишається неформальною. 

·На Дніпропетровщині продовжується надходження коштів до Фонду допомоги медзакладам  та особисто їх персоналу, який було створено за ініціативи обкому профспілки медиків (О.Валевська) облпрофоб’єднанням (В.Дубіль), Федерацією організацій роботодавців (В.Сергєєв).

Так, за сприяння профспілкового комітету ПАТ «ДніпроАзот» (голова профкому Г.Потуремець) цим хімічним підприємством безкоштовно виділено медзакладам міста Кам'янське 46 тон дезінфікуючих засобів, придбано апарат штучної вентиляції легенів, 200 захисних костюмів та 2 тис. масок для медиків. Це підприємство також постійно забезпечує медзаклади міста киснем.

Суттєвий внесок до Фонду зробив і обком профспілки працівників ЖКГ, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення (голова обкому А.Демідова), де для забезпечення працівників галузі індивідуальними засобами захисту, які повсякденно обслуговують населення обласного центру, було витрачено понад 1 млн. грн. профспілкових коштів, а КП «Дніпроводоканал» (голова профкому І.Горєвий) перерахувало 10 тис. грн. на закупівлю захисних засобів для медиків міста.

Підприємства та профспілкові організації обкому харчової промисловості  профспілок працівників АПК (голова обкому С.Тіницька) закупили 31 тис. медичних масок для обласної лікарні ім. Мечнікова, а міській лікарні № 16 – 100 літрів антисептику та значну кількість інших засобів захисту медпрацівників.

Відчувають суттєву підтримку і медики іншого промислового центру області – Нікополя. Місцевий завод феросплавів (голова профкому В.Романенко) спрямував кілька сот тисяч гривень міській лікарні та заводській медсанчастині на придбання засобів індивідуального захисту медиків, апарату ШВЛ та іншого медичного обладнання. Феросплавники також постійно забезпечуються захисними засобами.

3. Заходи ФПУ

·     У профспілковому санаторії «Жовтень» у Конча-Заспі пройдуть обсервацію 72 особи, прибулих із США.

У відповідності до оголошених правил, наші співвітчизники, які планують повертатися в Україну, мають проводити два тижні в самоізоляції за місцем проживання з обов’язковим використанням мобільного додатку «Дія».

Особи, які з тих, чи інших причин не зможуть скористатися зазначеним додатком, зобов'язані проходити обсервацію в класичному форматі.

·                        Підготовлено інформацію щодо антикризових заходів, здійснюваних в  Україні, та додаткові пропозиції до антикризових заходів по подоланню економікою України наслідків пандемії та посилення соціального захисту населення.

·                        Актуалізовано інформацію щодо заборгованості з виплати заробітної плати з урахуванням додаткових матеріалів від галузевих профспілок та оновлених матеріалів Держстату.

·                        Опрацьовано та надано експертні висновки до проєктів законів на засідання Комітету ВРУ, зокрема:

- «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- щодо відновлення належних соціальних гарантій» (реєстр. № 3114-1 від 13.03.2020);

- «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення державних гарантій та соціальної підтримки громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та ветеранам війни» (реєстр. № 3123-1 від 13.03.2020).

· Опрацьовано та підготовлено експертні висновки до:

- проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про управління об'єктами державної власності» (щодо розміру оплати діяльності членів наглядових рад державних унітарних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі)»

- проекту Закону України «Про внесення змін до розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України  щодо звільнення від оподаткування частини заробітної плати найманих працівників в сумі фактичного прожиткового мінімуму на період надзвичайної ситуації чи/та карантину».

· Готуються:

- оперативна інформація щодо заборгованості з виплати заробітної плати;

- матеріали для відповіді на звернення Всеукраїнської профспілки працівників і   підприємців торгівлі, громадського харчування та послуг;–

- матеріали щодо дій профспілок із захисту заробітної плати.

·                        Підготовлено Пропозиції до проекту рекомендацій слухань у Комітеті ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів на тему «Стан погашення заборгованості з виплати заробітної плати», які відбулися 11 березня 2020 року.

·     Опрацьовано та узагальнено міжнародний досвід економічного та соціального захисту населення під час пандемії та дії обмежувальних заходів.

·     Участь у міжнародній онлайн-конференції «Відновлення місцевої економіки».

·     Взаємодія з Секретаріатом Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів зокрема щодо участі у конференції робочої групи з пенсійних питань 28.04.2020 та засіданні Комітету 29.04.2020

·     Направлена відповідь Профспілці атестованих працівників органів внутрішніх справ України щодо відновлення в суб’єктах Генеральної угоди на 2019-2020 роки.

·     Підготовка інформації до зустрічі Голови ФПУ з членськими організаціями ФПУ щодо заходів, здійснюваних парламентом, Урядом та ЦОВВ України  по подоланню економікою України наслідків пандемії та посилення соціального захисту населення.

·     Узагальнення наданої членськими організаціями статистичної інформації по укладанню колективних договорів та їх виконанню протягом 2019 року.

·     Розгляд і підготовка висновків до проекту розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 05.03.2020 р. №421 «Про внесення змін до Положення про провадження діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду»

·     Взяли участь в онлайн заході: Круглий стіл «Всесвітній день безпеки та здоров'я на роботі-2020. COVID-19: небезпеки й ефективна протидія», організованому редакцією журналу «Промислова безпека»

·     Опрацювано проєкти актів Держпраці: Положення про функціонування системи державного управління безпекою і гігієною праці і забезпечення контролю її  реалізації та Типового положення про систему управління безпекою і гігієною праці.

·     Розміщено та поширено привітання ФПУ, матеріали МОП, Держпраці та ЗМІ до Всесвітнього Дня охорони праці в мережі Інтернет.

·     Підготовлено листи членським організаціям ФПУ та членам СПО щодо надання пропозицій та зауважень до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики проведення роботодавцем заходів з безпеки та гігієни праці на основі ризикоорієнтованого підходу»   

·     Опрацьовано проєкт наказу Мінекономіки «Про деякі питання щодо видачі свідоцтва про уповноваження на проведення повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології»

·     Доопрацювано пропозиції до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків на виробництві з членами робочої групи ФПУ  та підготовлено лист до Держпраці.

·     Проведено онлайн конференцію до Дня охорони праці з технічними інспекторами праці профспілок.

·     Опрацьовано правову позицію ФПУ, як третьої сторони відповідно до Ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва про прийняття позовної заяви від Асоціації незалежних експертів України та відкриття впровадження у справі від 15.04.2020 №640/7675/20 про визнання протиправними дій КМУ, визнання протиправною на не чинною Постанову Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 №207 щодо скорочення дозвільних документів у сфері безпеки праці (переліку робіт підвищеної небезпеки та машин, механізмів) та про внесення змін до Постанови Уряду від 26.10.2011 №1107) на підставі порушення процедури прийняття оскаржуваної постанови КМУ (відповідач КМУ та Мінекономіки).

·     Здійснено правову експертизу наказу Державною авіаційної служби України від 26 березня 2020 року № 497 «Про затвердження Авіаційних правил України «Правила сертифікації суб’єктів авіаційної діяльності, які надають послуги з наземного обслуговування».

·     Опрацьовано та підготовлено експертний висновок щодо проекту наказу Міністерства культури та інформаційної політики України «Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18 жовтня 2005 року № 745»

·     Доопрацьовано проект наказу «Про затвердження Порядку проведення конкурсу та призначення на посаду керівників установ природно-заповідного фонду, що належать до сфери управління Міністерства енергетики та захисту довкілля України».

·     Проведено експертизу проекту Указу Президента України «Про Концепцію забезпечення житлом військовослужбовців Збройних сил України та членів їхніхсімей».

·     Опрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядків відмови військовослужбовців та членів їхніхсімей від права приватної власності на житлові приміщення, розташовані на територіях, які визнанні тимчасово окупованими, та набуття цього права органами, до  повноважень яких належить поліпшення житлових умов таких осіб в інших регіонах України»

·     Підготовка пропозицій до відповіді на звернення від НТСЕР щодо пріоритетних компонентів в новому проекті ЄС-МОП «На шляху до безпечної, здорової та задекларованої праці в Україні».

·      Проведено Інтернет - конференцію на тему: «Захист трудових та профспілкових прав працівників в умовах карантину, встановленого у зв’язку із поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19».

·     Проводиться моніторинг та аналіз стану збору підписів щодо петиції «Про не розгляд законопроекту #2681 як такого, що порушує права профспілок в Україні».

·     Підготовлено пам'ятку для випускників навчальних закладів, які виходять на ринок праці, про їхні права та їх захист профспілкою.

·     Підготовлено заявку в рамках співпраці з МОП щодо проведення навчальних заходів для молодих профспілкових лідерів.

·     Підготовлено лист та форму збору інформації членським організаціям ФПУ про надану допомогу профспілками медичним працівникам (закладам).

·     Опрацьовані матеріали засідання Наглядової ради ПрАТ «Укрпрофоздоровниця» від 24.04.2020.

·     Взято участь у річних Загальних зборах ПрАТ «Укрпрофтур».

·     Взято участь у засіданні наглядової ради ПрАТ «Волиньтурист».

·   Взято участь у засіданні наглядової ради ПрАТ «Миколаївтурист».

·     Підготовлено довідку про особливості управління господарським комплексом ФПУ, стан функціонування в період карантину і перспективи відновлення роботи.

·                        Опрацьовано та надіслано лист Міністерству соціальної політики України щодо проекту постанови КМУ «Про встановлення розміру грошової допомоги для компенсації вартості путівок санаторно-курортним закладам і закладам оздоровлення та відпочинку у 2020 році».

·                         Опрацьовано та надіслано лист – погодження Міністерству у справах ветеранів України щодо проекту наказу Міністерства «Про встановлення граничної вартості санаторно-курортної путівки (ліжко-дня) у 2020 році».

·     Завершено збір матеріалів та створення тренінг презентацій програми навчання «Медіація як альтернативний метод вирішення спорів»,для профспілкового актива членських оганізацій ФПУ

Модуль 1 Природа конфлікту та шляхи вирішення.

Тема 1.2 Стратегічні особливості поведінки під час конфлікту.

Тема 1.3 Інтереси та потреби сторін, пошук та оцінка варіантів рішення

·                        Правовою інспекцією праці ФПУ надано 11 консультацій за телефоном «Профспілкової гарячої лінії». 

 

·          Прес-центром підготовлено і поширено з нагоди Дня праці:

-  Звернення Федерації профспілок до членів профспілок;

- записано і оприлюднено особисте відеозвернення Голови ФПУ Григорія Осового до спілчан;

-  Флешмоб Молодіжної ради ФПУ (в Фейсбуці).

- проведено разом з  Департаментом правового захисту апарату ФПУ тематичну Інтернет- конференцію.

·          Забезпечено проведення наради керівництва ФПУ з керівниками всеукраїнських профспілок та територіальних профоб’єднань у форматі відеоконференції.

·          Підготовлено і розміщено 68 інформаційно-аналітичних матеріалів. Із них 18 від членських організацій. Їх регулярне оновлення здійснюється на основі постійного моніторингу новин в Україні і світі, а також інформаційних повідомлень структурних підрозділів апарату ФПУ, власних матеріалів. Водночас наповнюються тематичні банери Дня охорони праці 28 квітня, а також до Дня праці – 1Травня.

·          Спеціальний матеріал про робочу зустріч Голови ФПУ з Міністром розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Ігорем Петрашко.

·     На сторінці ФПУ у Facebook з 25 по 30 квітня розміщено 107 матеріалів, з них 38 відео, 86 - на профспілкову тему, 15 – про боротьбу  з коронавірусом, досвід виходу з карантину, виступи та коментарі керівництва ФПУ та її членських організацій. 11 трансляцій відео наживо. Наповнюються рубрики: "Досвід виходу з карантину", "Консультують юристи ФПУ", "Думка експерта", "Що буде з економікою та працівниками?", "Ви про це запитували" тощо. Широко висвітлювалися такі заходи, як Інтернет-конференція до 1 травня, акції протесту проти порушень законних прав працівників.     

·     На постійній основі проводиться  розсилка Моніторингу Інтернет-видань.

·     Для щоденного інформування ЗМІ, членських організацій використовується система «Профтелеграф». Випусків-11.

·     Продовжується робота над перекладами з англійської мови офіційних та методичних матеріалів, які на досвіді європейських країн показують як розвивається пандемія, і що потрібно робити, щоб захистити працівників на їх робочих місцях. Якою є роль профспілкових організацій в процесі організації безпечного виробничого процесу та належних санітарно-епідеміологічних умов на виробництвах і в організаціях.

·Підготовка записки «Заходи реагування на кризу, пов’язану з коронавірусною пандемією в різних країнах». Збір матеріалів на сайтах МОП, ЄКП, МКП та заповнення порівняльної таблиці.

·Опрацювання заявок структурних підрозділів щодо проведення заходів у рамках співпраці ФПУ з проектом МОП «Інклюзивний ринок».

·Довідка про організаційні структури, органи управління, взаємовідносин з членськими організаціями і фінансування об’єднань профспілок 40 країн світу.

·Заходи реагування на кризу, пов’язану з коронавірусною пандемією (Польща, Португалія, Румунія, Словаччина).

·Підготовлено лист МКП, ЄКП щодо зменшення розміру членського внеску.

·Підготовка аналітичної записки Рекомендація МОП 205 і роль профспілок в умовах коронавірусу.

·Підготовка статті: «Як за державні кошти намагаються спробувати врятувати олігарха».

·Доопрацювання листів на Литовську конфедерацію профспілок та Профспілку Солідарумас щодо співпраці у захисті працівників-мігрантів.

·Опрацювання матеріалів ЄКП, підготовка аналітичної довідки «Права профспілок в умовах пандемії Ковід-2019». Підготовка аналітичного матеріалу «Огляд міжнародного та європейського права щодо прав профспілок у часи кризи»

·Розіслано вітання ФПУ з Першотравнем до національних  та міжнародних профцентрів.