1557209768 40737920423 81ca5d1c38 b

 

Новини європейських профспілок працівників громадського обслуговування про переговори, оплату та умови праці, права профспілок, страйки і протести, червень 2024 року, № 12.

Естонія: бюджетні скорочення впливають на працівників поліції та рятувальних служб

Норвегія: неоднозначна реакція на нову угоду з державним сектором

Фінляндія: заборона страйків та понаднормових у приватній медицині

Швеція: профспілка працівників охорони здоров’я продовжила термін оголошення страйку

Франція: страйки та акції в державному та приватному секторі охорони здоров’я та соціальної допомоги

Німеччина: нова міжрегіональна колективна угода у сфері соціальних послуг

Хорватія: працівники сфери догляду за дітьми мітингують за права профспілок та колективні переговори

Португалія: працівники мітингують за покращення умов праці в органах місцевого самоврядування

Нідерланди: опитування персоналу лікарень виявило підтримку скорочення робочого тижня

Ірландія: профспілка вітає підвищення мінімальної заробітної плати працівників по догляду за дітьми

Великобританія та Ірландія: актуалізована інформація про результати тематичних досліджень ЄФПГО щодо робочого часу

Італія: працівники, які працюють з шукачами притулку, мітингують через робоче навантаження, скорочення штату і зарплат

Естонія: бюджетні скорочення впливають на працівників поліції та рятувальних служб

Конфедерація профспілок EAKL повідомляє, що профспілки державного сектору б’ють на сполох через запропоновані скорочення бюджету Міністерства внутрішніх справ, підкреслюючи згубний вплив на працівників поліції, рятувальних служб і центрів реагування на надзвичайні ситуації. Ці скорочення загрожують посилити і без того критичну нестачу кадрів і підірвати зусилля, спрямовані на поліпшення умов праці та підвищення заробітної плати співробітників органів внутрішньої безпеки. Профспілкові лідери стверджують, що будь-які подальші скорочення можуть призвести до серйозного погіршення якості послуг, що надаються. Це викликає значне занепокоєння у співробітників, які вже стикаються зі зростаючими вимогами, включаючи підвищену відповідальність у сфері охорони кордонів, запобігання кризовим ситуаціям та кібербезпеки. Профспілка працівників державного та місцевого самоврядування ROTAL підкреслює, що додаткові бюджетні скорочення потенційно призведуть до збільшення робочого навантаження до неприйнятного рівня. Це не лише вплине на їхню здатність ефективно виконувати свої обов’язки, але й поставить під загрозу їхнє здоров’я та благополуччя через підвищений рівень стресу та довший робочий день. Крім того, профспілки особливо занепокоєні впливом на заробітну плату. Зусилля, спрямовані на підвищення заробітної плати до середнього рівня по країні до 2027 року, знаходяться під загрозою, а заплановані зміни у графіку роботи можуть призвести до втрати премій за нічні зміни, що фактично знизить загальний рівень заробітної плати. Це може змусити багатьох кваліфікованих працівників шукати роботу в інших сферах, що призведе до відтоку талантів у важливих службах безпеки. Профспілкові лідери виступають за альтернативні рішення дефіциту бюджету, такі як запровадження банківського податку або перегляд скасування прогресивної системи оподаткування.

Норвегія: неоднозначна реакція на нову угоду з державним сектором

Підтримка останньої угоди в державному секторі варіюється між відповідними профспілками. Конфедерації LO та YS підтримали угоду, що свідчить про їхнє схвалення. Однак всередині LO існують певні розбіжності, оскільки профспілка NTL, яка є її провідною членською організацією, виступає проти угоди і рекомендувала своїм членам голосувати проти угоди. Конфедерації UNIO та Akademikerne також не підтримали угоду, причому останні дві профспілки вдалися до страйків, щоб продемонструвати своє невдоволення. Одним з головних питань розбіжностей є перехід до єдиної угоди, яку підтримують LO і YS Stat, на тій підставі, що вона забезпечить однаковість і рівність у державному секторі. UNIO та Akademikerne, однак, виступили за збереження двох окремих колективних угод, щоб забезпечити більшу спеціалізацію та адаптацію угод до конкретних потреб і особливостей їхніх членів. Запропонована угода передбачає загальне підвищення заробітної плати на 5,2%, причому три чверті цієї суми визначаються на місцевому рівні, і лише чверть – на центральних переговорах, що підкреслює важливість місцевого представництва та автономії у формуванні трудових угод. Профспілка Fagforbundet підтримує створення єдиної угоди, хоча сподівалася на фіксоване підвищення в кронах, а не на підвищення у відсотках. Профспілка Delta також висловила свою підтримку. Наразі триває голосування, і результати цих процесів покажуть подальший напрямок розвитку подій.

Фінляндія: заборона страйків та понаднормових у приватній медицині

27 травня профспілки працівників охорони здоров’я Tehy, SuPer і Erto оприлюднили нові попередження про страйк і оголосили про негайну заборону на понаднормову роботу і зміну змін у приватному секторі охорони здоров’я. Працівники вимагають кращої оплати та умов праці, оскільки нинішні зарплати в приватних медичних закладах значно відстають від зарплат у державному секторі. Два нових одноденних страйки будуть спрямовані на послуги візуалізації 11 і 13 червня, а додаткові одноденні страйки будуть спрямовані на лабораторні послуги 12 і 14 червня. Профспілки стверджують, що пропозиції роботодавця щодо заробітної плати під час медіації були недостатніми, що спонукало до активізації дій. Вони підкреслюють, що значна різниця в оплаті праці між приватними та державними медичними працівниками збільшилася з моменту початку реформи системи оплати праці в державному секторі в лютому. Переговори тривають з березня, але поки що не привели до прийнятної угоди.

Швеція: профспілка працівників охорони здоров’я продовжила термін оголошення страйку

Профспілка працівників охорони здоров’я Vårdförbundet оголосила про продовження терміну оголошення страйку, який торкнеться приблизно 1900 додаткових членів на 170 робочих місцях. Це розширення охоплює нові райони і розширює страйк у раніше повідомлених регіонах, включаючи ключові лікарні. Новий страйк має розпочатися 11 червня. Профспілка наполягає на конкретних пропозиціях щодо скорочення робочого часу, що, на її думку, покращить утримання та стабільність у медичній галузі. Однак організації роботодавців SKR та Sobona відкинули їхні вимоги, переклавши на профспілку відповідальність за постійні проблеми у сфері охорони здоров’я. Перше повідомлення Vårdförbundet про страйк охоплювало близько 2000 членів профспілки у великих лікарнях та медичних установах і розпочався 4 червня. Нове повідомлення про страйк також стосується кадрових резервів і планового обслуговування в додаткових областях. Громадська підтримка ключової вимоги профспілки щодо скорочення робочого часу є високою – 70% підтримують її.

Франція: страйки та акції в державному та приватному секторі охорони здоров’я та соціальної допомоги

Федерації профспілок працівників охорони здоров’я і соціального забезпечення CFDT і UNSA спільно оголосили про початок національного безстрокового страйку для всіх працівників приватних медичних і соціальних установ, починаючи з 17 червня. Ця акція підкреслює нагальні вимоги профспілок щодо поліпшення умов праці. Основні вимоги профспілок зосереджені на продовженні та впровадженні «Поправки 33» до колективного договору для приватного сектору охорони здоров’я та соціальної допомоги. Підписана в лютому 2023 року, Поправка 33 стосується класифікації та оплати праці в комерційному секторі. Вона спрямована на покращення кар’єри та оплати праці, визнаючи досвід, якого набувають працівники, навіть якщо вони змінюють роботодавців у цьому секторі. Ця поправка розглядається як важливий крок до визнання та винагороди цінного внеску працівників охорони здоров’я та соціальних послуг, забезпечення їхнього професійного зростання та фінансової стабільності. Тим часом, Федерація працівників охорони здоров’я та догляду CGT організовує демонстрацію 11 червня, виступаючи за поліпшення умов праці у сфері охорони здоров’я та соціального забезпечення. Серед інших вимог вони закликають покласти край нестабільності в секторі, запровадити більш постійні контракти, захистити державні установи, підвищити стартову заробітну плату, визнати кваліфікацію працівників і провести реформи освіти, пов’язані з цим сектором. Акція спрямована на покращення прав працівників та загальних стандартів у секторі.

Німеччина: нова міжрегіональна колективна угода у сфері соціальних послуг

Профспілка ver.di успішно уклала першу в історії міжрегіональну угоду з організацією роботодавців Paritätische, яка представляє некомерційних постачальників соціальних послуг, що стало важливою віхою в секторі. Ця угода, яка набуде чинності з 1 січня 2024 року, спочатку поширюється на 25 установ з приблизно 4000 працівників у Північному Рейні-Вестфалії та Баден-Вюртемберзі. Серед охоплених секторів – служби екстреної допомоги, центри денного перебування, заклади догляду та майстерні для людей з обмеженими можливостями. Очікується, що до січня 2025 року до неї приєднаються ще щонайменше 40 організацій з приблизно 8000 працівників. Угода запроваджує кілька ключових переваг для працівників, включаючи мінімальну щорічну відпустку тривалістю 30 днів і стандартний 39-годинний робочий тиждень. Для працівників екстрених служб максимальна тривалість робочого часу буде поступово скорочена до 42 годин на тиждень, включаючи час чергування. Також передбачені спеціальні відпустки для нічної та змінної роботи, а працівники отримають надбавки до заробітної плати, що залежать від їхнього стажу та вислуги років. Крім того, угода передбачає різні бонуси, в тому числі допомогу по тимчасовій непрацездатності. Раніше ці умови обговорювалися в індивідуальному порядку, що призводило до непослідовності. Нова рамкова угода забезпечує єдині та сприятливі умови для всіх працівників. У Баден-Вюртемберзі та Північному Рейні-Вестфалії тепер діють як рамкова, так і тарифна угоди. Зараз тривають інтенсивні переговори у п’яти інших землях – Берліні, Баварії, Рейнланд-Пфальці, Саарі та Гамбурзі – з метою укладення до літа додаткових угод про заробітну плату, які мають бути впроваджені до січня 2025 року. Стандартизуючи умови в різних регіонах, угода підвищує прозорість і зменшує нерівність, гарантуючи, що працівники основних соціальних служб отримують справедливе і однакове ставлення.

Хорватія: працівники сфери догляду за дітьми мітингують за права профспілок та колективні переговори

Працівники сфери догляду за дітьми, яких представляє профспілка SOMK, 27 травня влаштували значну акцію протесту в Біограді-на-Мору. Демонстрація закликала до права на об'єднання в профспілки та ведення колективних переговорів і зібрала 200 працівників з усієї країни перед будівлею мерії, щоб підтримати 19 працівників дитячого садка ім. Івана Брліча Мажураніча, які страйкують вже третій тиждень поспіль. Страйкуючі працівники вимагають дотримання своїх конституційних і законодавчих прав на об'єднання в профспілки та ведення колективних переговорів. Незважаючи на те, що Закон про працю та Закон про дошкільну освіту діють вже 27 років, мер Біограда публічно оголосив ці закони незаконними. Директор дитячого садка відсторонив від роботи дев’ятьох страйкуючих працівників, скориставшись юридичною лазівкою, щоб утримувати їхню заробітну плату протягом періоду відсторонення, що посилило тиск на працівників. Страйкарі зіткнулися з додатковими проблемами, деякі з них звернулися за психіатричною допомогою через стрес. Незважаючи на ці перешкоди, вони залишаються непохитними у своїй рішучості продовжувати страйк доти, доки їхні права не будуть дотримані. Ці протести є частиною ширшого руху по всій Хорватії, з аналогічними страйками в Слуні та Врсарі, в центрі яких – відмова роботодавців визнати право працівників на колективні переговори. ЄФПГО надіслала послання солідарності.

Португалія: працівники мітингують за покращення умов праці в органах місцевого самоврядування

25 червня на мітинг, організований спільно профспілкою STAL і конфедерацією профспілок CGTP, зберуться працівники місцевої адміністрації, муніципальних і концесійних компаній у Лісабоні, які виступатимуть за визнання і справедливу компенсацію за свою важливу щоденну роботу.  Профспілки стверджують, що працівники, які надають важливі громадські послуги, стикаються з несприятливими умовами, які впливають на їхнє здоров’я та добробут, і що їхні обов’язки, наприклад, у сфері водопостачання та водовідведення, пов’язані зі значним тиском та фізичними навантаженнями. STAL закликає до запровадження комплексної та справедливої доплати за шкідливу, важку та ризиковану роботу для компенсації тим, хто працює в напружених, шкідливих для здоров’я та ризикованих умовах. Крім того, профспілка прагне інших покращень, таких як збільшення кількості днів відпустки, скорочення робочого часу, скорочення стажу роботи, необхідного для отримання права на пенсію, регулювання доступності та надбавки за чергування, а також визначення та регулювання професій з підвищеним ризиком.

Нідерланди: опитування персоналу лікарень виявило підтримку скорочення робочого тижня

Профспілка FNV провела опитування працівників лікарень і виявила, що 82% вважають, що скорочення стандартного робочого тижня на 30 або 32 години (за ті ж самі гроші) позитивно вплине на залучення і утримання персоналу. Понад 3350 працівників лікарень та університетських медичних центрів взяли участь в опитуванні. Профспілка зазначає, що навантаження в секторі охорони здоров’я знаходиться на рекордно високому рівні, і очікуваний дефіцит персоналу в найближчі роки буде збільшуватися. FNV роками доводить необхідність зробити роботу більш привабливою, і більше дев’яти з 10 опитаних очікують позитивного або навіть дуже позитивного впливу на задоволеність роботою, якщо скоротити робочий тиждень. Менше 20% респондентів очікують, що скорочення стандарту повного робочого дня негативно вплине на якість надання медичної допомоги, і не менше 81% вважають, що воно насправді має позитивний вплив або ставляться до нього нейтрально. Респонденти вважають, що роботу можна виконувати по-іншому, а технології допомагають оптимізувати певні завдання та робочі процеси. Вони також кажуть, що краща координація між відділами та відмова від непотрібних завдань можуть допомогти зробити скорочений робочий день ефективнішим. За оцінками FNV, виходячи з поточних витрат на персонал, кількості прогулів і передбачуваної економії часу за рахунок більш розумної роботи і усунення менш важливих завдань, можна досягти щорічної економії в розмірі 23,3 млн євро після врахування витрат на додатковий персонал.

Ірландія: профспілка вітає підвищення мінімальної заробітної плати працівників по догляду за дітьми

Профспілка SIPTU привітала заяву уряду про те, що мінімальні ставки заробітної плати для вихователів та менеджерів дошкільних закладів зростуть приблизно на 5% з 24 червня. Профспілка бере участь у переговорах з представниками роботодавців в рамках процесу Спільного трудового комітету, результатом якого має стати Наказ про регулювання зайнятості (НРЗ), який запроваджує нову ставку. НРЗ охоплює близько 30 тисяч працівників у секторі, і цього разу він включає зміну, яка скасовує вимогу про трирічний досвід оплачуваної роботи для провідних викладачів і менеджерів, щоб отримати право на підвищені ставки. SIPTU закликає сторони Спільного трудового комітету зібратися якомога швидше, щоб розпочати переговори щодо третьої тарифної угоди. Профспілка заявляє, що заробітна плата вихователів та керівників дошкільних навчальних закладів повинна значно зрости, щоб відповідати ставкам оплати праці порівнянних працівників в інших галузях, щоб вирішити проблему відтоку досвідчених і кваліфікованих кадрів в інші сектори. Погодинна ставка вихователів дітей раннього віку та фахівців з догляду за дітьми шкільного віку зросте з 13 до 13,65 євро, тоді як ставка провідних вихователів та координаторів з догляду за дітьми шкільного віку – з 14 до 14,70 євро.

Великобританія та Ірландія: актуалізована інформація про результати тематичних досліджень ЄФПГО щодо робочого часу

ЄФПГО опублікувала п’яту статтю із серії тематичних досліджень, присвячених змінам у сфері робочого часу в державному секторі по всій Європі. У Великій Британії був досягнутий прогрес у сфері охорони здоров’я в Шотландії, де цього року робочий тиждень скоротився на 30 хвилин (з 37,5 до 37 годин), але на порядку денному переговорів – подальше скорочення на одну годину з метою досягнення стандартної тривалості робочого тижня в 36 годин. Це питання розглядається в службі охорони здоров’я Уельсу, в той час як в Англії вимоги профспілки UNISON на переговорах включають заклик до зобов’язання обговорити скорочення робочого часу без втрати заробітної плати. Деякі ініціативи щодо чотириденного робочого дня були зроблені в органах місцевого самоврядування, але муніципалітети блокуються центральним урядом, який закликав припинити будь-які пілотні проекти і не розпочинати нові. Тим часом, в Ірландії профспілки розглядають потенціал для майбутніх скорочень робочого часу після того, як збільшення робочого часу, запроваджене під час жорсткої економії, нарешті було скасовано.

Італія: працівники, які працюють з шукачами притулку, мітингують через робоче навантаження, скорочення штату і зарплат

Після страйку в листопаді минулого року працівники територіальних комісій з міжнародного захисту та Національної комісії з права на притулок, члени профспілки FP-CGIL, організували 24 травня мітинг, щоб продовжити висвітлювати проблеми робочого навантаження та кадрового забезпечення. Профспілка закликає поважати професіоналізм співробітників і їхню роль у захисті фундаментальних прав, а також скасувати скорочення в службі. FP-CGIL заявляє, що працівники стикаються з нестабільним збільшенням робочого навантаження, що створює надмірний тиск на персонал, і критикує керівництво за перешкоджання використанню «розумної» роботи, яка дозволила б працівникам працювати більш гнучко з кращим балансом між роботою та особистим життям. Профспілка також незадоволена тим, що некваліфікований персонал використовується для заповнення кадрових прогалин, що ставить під загрозу якість прийняття рішень і захист шукачів притулку. Додаткові проблеми створюють нездатність належним чином класифікувати робочі місця відповідно до колективного договору, скорочення послуг перекладачів і відсутність служби психологічної підтримки для співробітників, які проводять експертизи.

 

Департамент міжнародних зв’язків ФПУ