normal-f37f634b754e99904436d7f249425ae5

 

На засіданні Комітету ВР з питань соціальної політики і праці був розглянутий законопроект про внесення змін до ст. 51 Кодексу законів про працю щодо захисту здоров’я вагітних жінок з метою створення для них більш сприятливих умов у період вагітності.

Законопроектом передбачається скоротити на 1 год. тривалість робочого дня для працюючих жінок з моменту, коли вони встали на облік по вагітності зі збереженням їм за цей час середньої зарплати. Фінансування цього скороченого часу має здійснюватись за рахунок роботодавців.

Враховуючи демографічну ситуацію в Україні та задля посилення соціального захисту вагітних жінок профспілки підтримали цей законопроект і парламентський Комітет також запропонував прийняти його за основу.

Одним з питань було заслухано інформацію Рахункової палати України про ефективність використання коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, виділених для організації громадських робіт для безробітних.

За результатами перевірки Рахункова палата зробила невтішні висновки стосовно того, що протягом звітного періоду значно зменшились як обсяги фінансування цих робіт, так і кількість громадян, що брали в них участь. Організацію громадських робіт було профінансовано у таких пропорціях: з бюджету Фонду біло спрямовано більше 70% від загальної суми, за рахунок коштів роботодавців – 26,6%, а місцевих бюджетів – лише 2,8%.

За висновками Рахункової палати, скорочення обсягів видатків на організацію громадських робіт пов’язано з прийняттям нової редакції закону України «Про зайнятість населення», в якій було змінено механізм організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, а також закладене фінансування їх організації на паритетних засадах, тобто 50% - за рахунок Фонду, а 50% - за рахунок місцевих бюджетів.

- Це фактично призвело до повного усунення місцевих бюджетів від фінансування зазначених робіт, - прокоментував ситуацію в.о. Голови ФПУ Григорій Осовий, - Рахункова палата вважає, що потрібно активувати цю роботу та спрямувати на її організацію значно більше коштів, щоб безробітні виконували суспільно корисні справи, однак, профспілки висловили застереження про те, що в законодавстві має бути чітко закріплена обов’язковість фінансової участі у організації таких робіт як Фонду так і місцевих бюджетів.

Представник профспілок зазначив, що удосконалення механізму фінансування організації громадських робіт не можна зводити до перекладання цього тягаря виключно на Фонд, оскільки в таких роботах має бути зацікавлена саме місцева громада, а стимулювати її має фінансова участь в цьому процесі. Крім того, було зазначено, що за попередніми прогнозами в 2014 році Фонд буде мати дефіцитний бюджет, що навряд чи сприятиме поліпшенню фінансування зазначеного напрямку фінансування, оскільки в умовах дефіциту коштів передусім пріоритетними для Фонду є страхові виплати. Громадські роботи – це один з видів соціальних послуг, фінансування яких в структурному фінансовому становищі може призупинитися.

Другий аспект, на який звернув увагу представник профспілок, - щодо неприпустимості залучення безробітних під виглядом громадських робіт на виконання ними тимчасових робіт, які що мають виконувати кваліфіковані спеціалісти, тобто потрібно встановити належний контроль за цільовим застосуванням громадських робіт, щоб запобігти рабській праці.

 

ІАЦ