Изображение 11920

 

Наприкінці минулого року, як ми вже повідомляли, в рамках обласної тристоронньої соціально-економічної ради за участі профспілок в облраді відбулася нарада за темою «Вимоги інспекції – європейські підходи», де йшла мова про необхідність активізації боротьби з тіньовими схемами працевлаштування та оплати праці, а також взаємодії роботодавців зі службою Держпраці в Дніпропетровській області.

 

         Згідно з рекомендаціями тієї наради 30 січня в Будинку профспілок у тому ж форматі за участю представників галузевих профспілок, роботодавців та органів влади продовжився діалог з актуальних питань дотримання вимог трудового законодавства на підприємствах Дніпропетровщини.

         За словами голови Облпрофоб'єднання Віталія Дубіля, профспілки, як сторона соціального діалогу, роблять все можливе для посилення захисту трудових і соціальних прав працюючих. В тому числі – шляхом посилення співпраці з контролюючими органами. Відзначивши певний прогрес у стосунках організацій роботодавців з Держінспекцією праці, водночас він звернув увагу присутніх на продовження загострення ситуації в трудовій сфері. Так, за 2018 р. профспілковими юристами було виявлено близько 3 тис. порушень законодавства. Також надано правову допомогу 25,5 тис. членів профспілок, на користь яких було стягнуто 1 210 тис. грн.

 

DSCN2840

 

         Зокрема, представники профспілок представляли їх інтереси в судах з приводу несвоєчасної сплати заробленого (за минулий рік зарплатні борги в Україні перевищили 2,6 млрд. грн., а на Дніпропетровщині, збільшившись на 20 млн. грн., вони досягли 144,5 млн. грн.). Лідер профспілок закликав присутніх на зустрічі роботодавців, представників органів влади та контролюючих органів вжити дієвих заходів для ліквідації цього ганебного явища, яке, поряд з іншими негативами (низька зарплата, погані умови праці, масова трудова міграція працівників за кордон), призводить сьогодні до посилення кадрового дефіциту. Саме про це, зазначив він, йшла мова у недавньому передноворічному Зверненні президії Облпрофоб’єднання і Федерації організацій роботодавців до власників підприємств, роботодавців та профорганізацій області.       

   Чимало проблем, сказав В.Дубіль, є й у сфері охорони праці. Тому вирішено присвятити цьому питанню чергове засідання обласної соціально-економічної ради спільно з колегією Головного управління Держпраці.

 

Изображение 11916

 

         В роботі наради взяли участь і виступили голова Федерації організацій роботодавців Віктор Сергєєв, зам. директора – начальник управління трудових відносин, зайнятості та умов праці Департаменту соцзахисту населення ОДА Юрій Петренко; радник голови облдержадміністрації Ігор Ломако, голова постійної комісії облради з питань підприємництва Олександр Галаган, перший заступник начальника ГУ Держпраці в Дніпропетровській області Ігор Осадчий, голова облорганізації роботодавців будівельного комплексу Віктор Шинкевич.

Констатувалось, що, незважаючи на певні позитивні результати у боротьбі з тіньовими схемами, ситуація все ж залишається складною. Лише минулого року, за словами І.Осадчого, в області виявлено 900 неоформлених працівників, накладено штрафів на роботодавців на 290 млн. грн. Роботодавці ж, зі свого боку, скаржились на надмірну, на їх погляд, упередженість перевіряльників з акцентом на жорсткі санкції (вони досягають мільйонів гривень), а не на роз’яснювальну та попереджувальну роботу. Говорили вони й про необхідність зменшення податкового тягаря на бізнес, що допоможе його детінізації.

Изображение 11910

 

         Всі ці різнопланові аспекти були враховані у рекомендаціях цього засідання обласної соціально-економічної ради у розширеному форматі. Для профспілок особливо важливо, що в них насамперед йдеться про неприпустимість для роботодавців залучення до роботи неоформлених працівників та нарахування їм зарплати менше встановленого законодавством мінімуму, необхідність реформування системи управління охороною праці і здійснення інспекцій у трудових відносинах на виробництві та впровадження тут європейських стандартів.

         Йдеться в рекомендаціях й по те, що, у зв’язку із провадженням в області німецького досвіду «дуальної системи» професійної освіти та необхідністю безпосередньої виробничої практики учнів на виробництві, потрібно при цьому запобігти можливим порушенням чинного трудового законодавства.

         Учасники заходу також вирішили звернутися до Кабінету Міністрів України стосовно необхідності внесення законодавчих змін щодо профілактики та упередження порушень трудового законодавства, вдосконалення діяльності контролюючих органів.

 

 DSCN2834

                                                                                     К.Вікторов,

Дніпропетровське обласне об’єднання профспілок