4f516d98c996a450

 

Питання доступності до продовольчих товарів, житлово-комунальних послуг, послуг транспорту і зв’язку, недопущення необ’єктивного зростання цін і тарифів на соціально значущі товари і послуги, посилення упереджуючого захисту купівельної спроможності громадян, і, зокрема, працюючої людини, додержання законодавства з питань реалізації державної цінової політики та його вдосконалення займають важливе місце в роботі ФПУ. 

З метою запобігання підвищенню рівня бідності серед населення Федерація профспілок України тримає на контролі зміни цін на споживчому ринку товарів і послуг та питання реалізації державної цінової політики.

Профспілки занепокоєні зниженням життєвого рівня населення, стрімким підвищенням цін на соціально значущі товари і послуги, ліки, бензин, послуги охорони здоров’я, освіти, культури.      

За даними Держстату України з початку року спостерігається стрімке підвищення індексу споживчих цін. За 2014 рік прогнозується інфляція на рівні 112%, за прогнозами експертів – 116-120%.  Це найвищий рівень інфляції за останні три роки. Разом з тим, ціни на продукти у роздрібній торгівлі значно вищі, ніж зафіксовані офіційною статистикою. Так, деякі види продуктів у порівнянні з відповідним періодом 2013 року  підвищилися на 10- 45%,  ліки подорожчали в середньому на 30-50% (за прогнозами експертів, їх зростання може досягти 60%).

Відповідно до оперативного моніторингу Мінекономрозвитку України, протягом останніх місяців середні роздрібні ціни зросли на такі соціально значущі продукти: хліб, борошно, макаронні вироби, крупу гречану, крупу манну, рис, яловичину, молоко, масло, сир, цукор, олію соняшникову, ковбаси варені, птицю, свинину. Протягом червня-липня ц.р. зафіксовано зниження темпів цін на овочі, які входять до  «борщового набору» та дещо підвищилася  купівельна спроможність населення стосовно придбання кількості «борщових наборів»,  хоча знижки на ці овочі є сезонними (табл.1).

                                                                          

З метою вивчення паритету купівельної спроможності населення, мінімізації негативних наслідків в умовах підвищення цін і тарифів та необхідності соціального захисту малозабезпечених верств населення, Федерація профспілок України здійснює експрес-моніторинг цінової ситуації по ряду продовольчих товарів і послуг на споживчому ринку в м. Києві  (табл. 2) та аналізує динаміку темпів зростання (зниження) заробітної плати та вартості овочів, які входять до «борщового набору» по регіонах України (табл. 1) (на виконання пункту 2.6 Рішення СПО об’єднань профспілок від 26 травня 2014 року № 14-4).

Самий високий рівень цін на продукти «борщового набору» (за станом на 01.08.2014) було зафіксовано у   Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій областях та місті Києві.

Найнижча вартість борщового набору спостерігалася у Кіровоградській, Закарпатській та Чернігівській областях.

 

До 01 липня ц.р. вартість кубу гарячої води в Україні (м. Київ) була - 1,26\1,35 дол. США (при оплаті до і після 20 числа), в Росії (м. Москва) – 2,8 дол. США.

Тож, станом на 01.06.2014 житель України (м. Київ) на середню заробітну плату міг придбати 355\332 кубів гарячої води та 55 борщових наборів, а житель Росії (м. Москва)- 547 кубів гарячої води та 132 борщових набори. (Склад борщового набору – по 1 кг наступних продуктів: яловичина, картопля, капуста, морква, буряк, цибуля).

 

З 01.07.2014 року (відповідно до рішення Нацкомпослуг) вартість кубу гарячої води в Україні (м. Київ) зросла з 14,86\15,89 до 25,10\23,48 грн. (сушки для рушників підключені до системи гарячого водопостачання\рушникосушильники відсутні).

Враховуючи, що протягом липня ц.р. і на сьогодні в більшості житлових будинків м. Києва відсутнє гаряче водопостачання, плата за гарячу воду мешканцям цих будинків нараховуватися не буде.

Разом з тим, прийняті рішення про зростання вартості водопостачання призвели до падіння купівельної спроможності заробітної плати щодо придбання гарячої води жителів України (м. Київ) до 216/231 кубів.

 

Довідково

23 липня ц.р. в КМДА  відбулося засідання Робочої групи з вивчення питання формування методології підходів формування та економічної обгрунтованості тарифів на житлово-комунальні послуги.

У зазначеному заході приймали участь представники наукових установ, Київенерго, Київводоканалу, Київської міської ради профспілок.

За результатами засідання сторони домовились щодо створенння підгруп для вивчення і можливого перегляду цінової ситуації на Київенерго та Київводоканалу. До зазначених підгруп увійшов представник Київської міської ради профспілок.

 

Слід зазначити, що унаслідок відсутності значних структурних змін в економіці та низької купівельної спроможності, населення  залишається дуже вразливим  до зростання цін і тарифів.

 На  думку профспілок, спроможність населення сплачувати не тільки за спожиті житлово-комунальні послуги, а й мати кошти на освіту, повноцінне харчування, оплату медичних послуг, відпочинку може забезпечити лише зміна державної політики доходів і, у першу чергу, відповідний до цінової ситуації  рівень оплати праці.

 

З метою зупинення цінового пресингу на населення, ФПУ зверталася до членських організацій з проханням висловити своє бачення щодо подальших дій та заходів профспілок.

Зазначаємо, що позиції членських організацій ФПУ були діаметрально протилежними  – деяки профспілки висловилися за проведення профспілкових акцій, переважна більшість - за проведення соціального діалогу із владою та наголошення профспілками на необхідності вирішення Урядом найбільш кричущих проблем.

На засіданні з керівниками галузевих профспілок 21 липня ц.р. керівництво ФПУ звернулося з пропозицією щодо проведення профспілкової акції із найбільш гострих проблем – прожиткового мінімуму, стрімкого підвищення цін і тарифів та зниження рівня життя населення.

Однак, ця пропозиція не була підтримана. Галузеві профспілки наголосили, що на сьогодні профспілкова акція не на часі та висловилися за проведення соціального діалогу із владою.

На сьогодні ФПУ готує звернення до Президента України  П.О. Порошенка, надіслані звернення до Мінсоцполітики України та інших ЦОВВ з пропозицією провести зустріч з профсплками для обговорення найбільш гострих питань.

Крім того, питання цінової політики та недопущення рівня життя населення планується розглянути на засіданні НТСЕР у 2 півріччі 2014 року (орієнтовно у вересні ц.р.).

 

          

    

    

Додатки:

Таблиця 1 - Динаміка по регіонах України темпів зростання (зниження) рівня заробітної плати, вартості борщового набору та купівельної спроможності громадян (станом на 01.04.2014- 01.08.2014);

Таблиця 2 - Моніторинг цінової ситуації по деяким продовольчим товарам та послугам на споживчому ринку в м. Києві;

 

 

Департамент бюджетної політики та  соціального захисту