23 травня 2025 року за ініціативою профспілкової Сторони (лист до Мінекономіки та СПО роботодавців від 01.04.2025 № 01-13/231-спо) відбулась нарада повноважних представників Сторін соціального діалогу з ведення колективних переговорів щодо встановлення розміру мінімальної заробітної плати на 2026 рік.
Слід зазначити, що проведення переговорів Сторін щодо встановлення розміру мінімальної зарплати передбачено нормами національного законодавства (Закон України «Про оплату праці»), міжнародними зобов’язаннями України (Конвенція МОП № 131) та домовленостями за чинною Генеральною угодою (п. 2.19). Зазначені переговори є важливими для своєчасної підготовки та подання консолідованих пропозицій до проєктів Бюджетної декларації України на 2026-2028 роки та Держбюджету України на 2026 рік.
Під час наради заслухано представника Мінекономіки щодо прогнозних макроекономічних показників розвитку економіки України на 2026-2028 роки. Вони наведені нижче в таблиці.
Представник Мінфіну доповів, що враховуючи можливості Державного бюджету, планується встановити на 2026 рік:
- мінімальну заробітну плату у розмірі 8688 гривень;
- посадовий оклад (тарифну ставку) працівника І тарифного розряду ЄТС у розмірі 3470 гривень.
Тобто підвищення вищезазначених показників відбудеться з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін на 2026 рік (108,6%).
Представники профспілкової сторони Василь АНДРЕЄВ – заступник Голови ФПУ, Голова Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України, Наталія ЛЕВИЦЬКА – заступниця голови Конфедерації Вільних профспілок України, Сергій РОМАНЮК – заступник Голови Профспілки працівників освіти і науки України відмітили недостатність запропонованого підвищення основних державних соціальних гарантій з огляду на інфляційні тенденції воєнних років та необхідність забезпечення достатнього життєвого рівня працівників та членів їхніх сімей.
Вони представили позицію профспілок:
1) встановити мінімальну заробітну плату з 1 січня 2026 року не нижче 50% від прогнозної середньомісячної заробітної плати працівників на кінець 2024 року (за попередніми розрахунками 12 195 грн) та не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін. Така позиція, зокрема, враховує прискорений рух України в ЄС та норми Директиви (ЄС) 2022/2041 про адекватну мінімальну заробітну плату в Європейському Союзі; домовленості п. 2.6 Генеральної угоди; підтримку купівельної спроможності працівника, стимулювання повернення людей на український ринок праці, зростання надходжень до бюджетів та Пенсійного фонду України;
2) враховуючи низький рівень оплати праці працівників бюджетної сфери встановити розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника І тарифного розряду ЄТС на рівні мінімальної заробітної плати, але не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін.
У той же час, заступник Голови СПО роботодавців Сергій БІЛЕНЬКИЙ відмітив, що наразі складно брати участь в подібних заходах і на даному етапі роботодавці можуть лише підтримати ту позицію, яку озвучив Мінфін щодо підвищення мінімальної заробітної плати у 2026 році.
Варто відмітити формальність проведеної наради, оскільки під час заходу відбулась констатація факту прийнятих Урядовою стороною рішень. Проте, певним позитивом є те, що Урядова сторона відмовилась від наміру «замороження» основних державних соціальних стандартів і гарантій на 2025−2027 роки.
Разом з тим, урядовою стороною висловлено припущення, що у 2026 році запропоновані розміри основних державних соціальних стандартів і гарантій може бути підвищено у разі позитивної динаміки розвитку економіки.
Аналогічне завдання для Уряду передбачено й у 2025 році пунктом 26 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Департамент з питань бюджету та оплати праці апарату ФПУ