Чи готовий ринок праці приймати учасників бойових дій , в тому числі осіб з інвалідністю? Які виклики стоять перед учасниками бойових дій та трудовими колективами? З якими бар’єрами стикаються як роботодавці, так і самі потенційні працівники?
Для пошуку відповідей на ці питання та вироблення подальших спільних дій за ініціативою Ради профспілок області відбулася робоча зустріч соціальних партнерів на тему: «Сприяння інтеграції учасників бойових дій та осіб з інвалідністю у трудові колективи».
У заході взяли участь голови обласних організацій профспілок, представники членських організацій обласного об’єднання організацій роботодавців, керівні працівники обласного центру зайнятості, обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, управління з питань ветеранської політики обласної військової адміністрації.
«Проблеми соціальної інтеграції учасників бойових дій постають перед кожною країною, в яку приходить війна. Починаючи з 2014 року ця проблема важлива і для України, а після 24 лютого 2022 року ситуація загострилася. Окрім того, в нинішніх умовах ми можемо розраховувати лише на тих людей, які є в країні. Багато сподівань на повернення наших захисників, в тому числі людей з інвалідністю», - відкриваючи зустріч, зазначив голова Ради профспілок області Володимир Уєвич. При цьому він наголосив, що кожен із нас може зробити крок на шляху до формування інклюзивної України. Як мінімум, у своєму ставленні до інших. Ми маємо пам’ятати, що захисники та захисниці, які отримали травми внаслідок війни, також потребують інклюзії.
Перша заступниця Голови Ради профспілок області Олександра Гринів ознайомила присутніх з результатами досліджень агенції InfoSapiens щодо доступу учасників бойових дій до ринку праці в умовах війни в Україні, з основними положеннями Закону України від 15.01.2025 № 4219-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав осіб з інвалідністю на працю» та законопроєктом № 13180 від 17.04.2025 «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння працевлаштуванню учасників бойових дій та забезпечення їх економічної самостійності».
З метою аналізу ситуації в області учасники засідання заслухали та обговорили інформацію заступниці директора обласного центру зайнятості Ольги Шевчук «Підтримання конкурентоспроможності учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» та інформацію директора обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Василя Жураківського «Сучасний стан соціального захисту осіб з інвалідністю, сприяння у створенні робочих місць для їх працевлаштування».
Щодо результатів реалізації ветеранської політики в області розповіли радник голови Івано-Франківської ОВА Володимир Веркалець та ветеран війни Андрій Якубенко, який незважаючи на високу ампутацію руки допомагає військовим реабілітовуватися через спорт.
З практиками повернення ветеранів на робоче місце та адаптацію робочих місць для осіб з інвалідністю поділилися голова обласного об’єднання організацій роботодавців – генеральний директор ДП «Виробниче об’єднання «Карпати» Дмитро Втерковський і голова ППО незалежної галузевої профспілки енергетиків України ПрАТ «Прикарпаттяобленерго» Ольга Тишко.
До обговорення проблемних питань долучилися голови обласних організацій профспілок працівників нафтової і газової промисловості Тетяна Сульженко, держустанов Ніна Гушпіт, голова обласної організації підприємців, роботодавців та орендарів Роман Стефанишин.
За підсумками засідання соціальні партнери Прикарпаття зазначили, що основним фактором соціальної інтеграції учасників бойових дій є професійна реалізація. Процес їхньої інтеграції у робочу силу вкрай актуальний, але тривалий та важкий, вимагає багато зусиль як від самих УБД, так і від роботодавців, профспілок та держави.
З метою сприяння ефективному поверненню УБД та осіб з інвалідністю на ринок праці, учасники засідання домовилися об’єднати зусилля щодо:
- забезпечення дотримання законодавчих вимог та впровадження інклюзивних практик, внесення пропозицій щодо вдосконалення чинних нормативних актів;
- сприяння створенню комфортного та продуктивного середовища для всіх працівників;
- реалізації державної підтримки ветеранського бізнесу;
- ефективного заохочення роботодавців до створення спеціалізованих робочих місць для людей з інвалідністю відповідно до їхніх потреб;
- підвищення обізнаності шляхом проведення тренінгів та семінарів для персоналу щодо особливостей роботи з колегами з інвалідністю, формувати інклюзивну корпоративну культуру;
- професійного розвитку через навчання та підвищення кваліфікації УБД і працівників з інвалідністю, що забезпечить їхню інтеграцію та кар’єрний ріст;
- психосоціальної підтримки та консультування;
- плекання в трудових колективах культури пам’яті, вдячності й поваги до ветеранів.
Рада профспілок Івано-Франківської області