IMG 4224

 

Сьогодні, 11 листопада у ФПУ відбулося Публічне обговорення на тему: «Заборгована зарплата – антиконституційна інфекція, що потребує радикального лікування».

 

В ньому взяли участь заступник Голови ФПУ Сергій Кондрюк, представники Міністерства соціальної політики України, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Національної служби посередництва і примирення, Державної служби України з питань праці, Національної тристоронньої соціально-економічної ради, Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні, керівники членських організацій ФПУ.

Дискусію розпочав Сергій Кондрюк, який охарактеризував стан реалізації в Україні конституційної гарантії працівникові щодо своєчасного отримання ним заробітної плати.

Він поінформував, що на реалізацію права робітника на своєчасну і в повному обсязі зарплати спрямовані рішення профільного комітету Верховної Ради, ухвалено відповідне рішення НТСЕР, а також рішення по національному колективному сопору і конфлікту профспілок з Урядом і роботодавцями.

 

IMG 4285

 

Не зважаючи на це, заборгованість по зарплаті лише зростає. Офіційна статистика свідчить про масштабність цього явища – за тими чи іншими даними 300 тис. українських працівників на сьогодні мають проблеми із своєчасним отриманням зарплати.

На деяких підприємствах існує заборгованість по зарплаті, але вона приховується роботодавцем. Ще одна проблема – це наростаюча заборгованість зарплати.

- На сьогодні в умовах тотального зростання цін невиплата зарплати – це загроза життю працівника та його родини, - підкреслив С.Кондрюк, - що може викликати зростання протестних настроїв у суспільстві.

За словами заступника Голови ФПУ СПО профспілок, Федерація профспілок спробували задіяти усі засоби впливу на вирішення проблеми повернення зарплатних боргів. Ми звернулися до Міжнародної організації праці зі скаргою на порушення базових принципів її Конвенцій, зокрема щодо обов’язковості виплати зарплат. Направили звернення до Президента України, як гаранта Конституції із закликом включитися у цей процес та посприяти вирішенню проблеми. Профспілки співпрацюють з Генпрокуратурою щодо притягнення до кримінальної відповідальності, згідно із законодавством, тих керівників, які не виплачують працівникам заплату. Врешті було ухвалено рішення про вступ до колективного трудового спору на національному рівні, але, на жаль, ситуація не тільки не змінилася до кращого, а ще й погіршилась.

 

IMG 4246

 

Учасники обговорення висловили спільну думку про те, що Міністерство соціальної політики, яке має бути головним координатором у організації роботи по поверненню громадянам заробленого, не тільки приймає некомпетентні рішення, але і взагалі самоусунулося від вирішення цього питання, ігноруючи участь у роботі Міжвідомчої комісії   з   питань контролю за своєчасністю виплати заробітної плати, грошового забезпечення, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.

До чого це спонукає профспілки?

По-перше, звернутися до НСПП із проханням вжити заходів по виконанню рішень Трудового арбітражу і надати рекомендації щодо додаткових заходів, які потрібно вжити сторонам для реалізації раніше досягнутих домовленостей по вирішенню КТС.

По-друге, профспілки будуть звертатися до Ради національної безпеки і оборони, інформуючи про свою позицію стосовно того, що невиконання конституційних гарантій сотням тисяч українських громадян це є пряма загроза національній безпеці, тому питання своєчасної виплати зарплати та повернення зарплатних боргів також потребує розгляду на засіданні РНБО.

 

IMG 4233

 

По-третє, ми будемо вимагати від парламенту прийняття документів, які б гарантували працівникові отримання відповідних компенсацій за заборговану зарплату і створення національної інституції, яка би гарантувала повернення боргів працівникам на підприємствах-банкрутах.

Учасники дискусії вирішили звернутися до Мінсоцполітики із закликом виконати свої зобов’язання, які вони брали на себе стосовно подання сторонам соціального діалогу проектів зазначених законів.

Відбувся обмін думками приступніх стосовно подальших дій організацій, які вони представляють, спрямованих на подолання заборгованості по зарплаті.

Олександр Рябко, заступник Голови Профспілки трудящих металургійної і гірничодобувної промисловості України наголосив на тому, що якщо людина не отримує зарплату – це фактично означає, що її пограбували. В даному випадку грабіжник – це держава, тому, звертаючись до представника Мінсоцполітики, він закликав відомство не лише моніторити ситуацію з невиплатою зарплати, а вживати дієвих заходів на подолання цього ганебного явища.

 

IMG 4266

 

Сергій Савчук, Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні, особливо відмітив провідну роль профспілок у проведенні системної і постійної роботи з повернення людям того, що їм належить по праву. Він розповів про перспективи розгляду профспілкової скарги в міжнародних правових інституціях та запевнив, що цей процес відбуватиметься динамічно і матиме результат.

Також було анонсовано проведення 30 листопада в Києві Всеукраїнського засідання голів профкомів, де біля тисячі профспілкових активістів, делегатів зборів буде інформовано про подальші профспілкові дії для забезпечення працівникам їхніх конституційних гарантій.

 

IMG 4279

 

Також було запропоновано звернутися до міністра соціальної політики із закликом негайно скликати міжвідомчу комісію з питань контролю за своєчасністю виплати заробітної плати і розпочати це засідання із доповіді міністра про те, як виконуються рішення попереднього засідання, а також визначитись, яким чином Мінсоцполітики буде посилювати роботу з цього питання.

 

Прес-центр ФПУ