Співпраця відділення НСПП в Миколаївській області та Миколаївської обласної ради профспілок - дієвий засіб попередження та вирішення колективних трудових спорів

IMG 1185


Сьогодні ні в кого не викликає сумніву, що профспілки є водночас і соціальним інститутом, і налагодженою системою, яка займає особливе місце в структурі демократичної правової соціальної держави, оскільки саме вони покликані виражати, захищати і відстоювати права та законні інтереси найманих працівників, які складають більшість українського суспільства. Окрім того, Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» закріпив за профспілками, їх об’єднаннями певні права у вирішенні трудових спорів. І якщо при вирішенні індивідуальних трудових спорів профспілки можуть лише представляти інтереси найманих працівників в органах, що розглядають індивідуальні трудові спори, - комісіях по трудових спорах та судах, то за Законом України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)» профспілкам гарантована можливість брати безпосередню участь в процесі виникнення, розгляду та вирішення колективного трудового спору шляхом участі в роботі примирних комісій та трудових арбітражів. Законодавець наділив профспілки правом ініціювати виникнення колективного трудового спору і його легітимне вирішення у разі, коли переговори з роботодавцем щодо попереднього врегулювання конфлікту, не дали бажаного результату.

Тому більше десяти років на Миколаївщині відбувається тісна співпраця Відділення НСПП в Миколаївській області (далі – Відділення) та Миколаївської обласної ради профспілок (далі – облпрофрада), метою якої є насамперед зниження соціальної напруги в трудових колективах області, взаємодія з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та своєчасне їх вирішення.

Вперше Угода про співпрацю між облпрофрадою та Відділенням була укладена 26 грудня 2007 року на 2008 - 2010 роки однією з перших в Україні. Цей крок у розвитку взаємовідносин є закономірним, продиктованим спільними завданнями наших інституцій і мав на меті підвищення ефективності заходів по врегулюванню та стабілізації відносин у соціально-трудовій сфері. Нові угоди укладались 10 листопада 2010 року (на 2011-2015 роки) та 21 січня 2016 року (на 2016-2020 роки).

Проаналізувавши накопичений досвід роботи можна зазначити, що співпраця склалась на трьох рівнях:

  • на обласному - з фахівцями обласної ради профспілок;
  • на галузевому - з профактивом галузей;
  • безпосередньо на рівні підприємств, установ та організацій.

На рівні безпосередньої взаємодії облпрофради та Відділення планується спільна робота на рік. Так, 16 січня 2018 року відбулась робоча зустріч представників Відділення та облпрофради на якій було обговорено перспективи спільної роботи на 2018 рік, зокрема спільне надання правової

2

допомоги сторонам колективно-трудових відносин в галузі законодавства про працю, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та своєчасному їх вирішенню. Під час робочої зустрічі обговорено та затверджено план роботи громадського Університету правових знань на 2018 рік.

Облпрофрада разом з відділенням НСПП проводить постійну роботу щодо удосконалення та пошуку нових ефективних форм взаємодії для стабілізації соціально-трудових відносин.

Для надання правової допомоги профспілковим організаціям в питаннях практичного застосування положень законодавства про працю, з метою усунення ускладнень стану соціально-трудових відносин, які можуть призвести до виникнення колективних трудових спорів, працівниками облпрофради та Відділення проведені узгоджувальні зустрічі з керівниками конфліктогенних підприємств та представниками первинних профспілкових організацій на комунальних підприємствах «Миколаївелектротранс», «Міжнародний аеропорт «Миколаїв», на державних підприємствах «Миколаївський бронетанковий завод», «Миколаївський суднобудівний завод».

3 травня 2018 року голова Миколаївської обласної організації профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення, трудовий арбітр НСПП Світлана Начинова та начальник Відділення Оксана Євченко взяли участь у зборах трудового колективу на КП «Миколаївелектротранс». На збори також було запрошено голову Миколаївської міської ради, депутатів міської влади, начальника управління житлово-комунального господарства Миколаївської обласної державної адміністрації, голову профспілки та ін. На зборах розглядалися питання щодо виконання положень колективного договору виконуючим обов’язки директора підприємства. При цьому трудовий колектив висловив недовіру керівнику. За результатами рішення зборів трудовий колектив вступив у колективний трудовий спір з директором підприємства, який в подальшому був звільнений у зв’язку з призначенням нового керівника. 23 та 24 травня 2018 року відбулось два засідання трудового арбітражу, до складу якого увійшли трудові арбітри Світлана Начинова та Любов Онищенко, заступник голови облпрофради. Ухвалене рішення задовольнило сторони спору та визнано ними обов’язковим до виконання.

За активної участі працівників Миколаївської обласної організації профспілки працівників суднобудування України з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) відбуваються систематичні консультації сторін соціально-трудових відносин на підприємствах суднобудівної галузі.

3

Миколаївщина не належить до конфліктних регіонів, однак і в нашій області періодично відбуваються акції соціального протесту та виникають колективні трудові спори. Так, в області за 20 років зареєстровано 56 колективних трудових спорів, вирішено 54. «Лідером» по кількості колективних трудових спорів (18 спорів, що складає 32%) є підприємства галузі суднобудування, а саме: державне підприємство «Миколаївський суднобудівний завод» (12 колективних трудових спорів), державна акціонерна холдингова компанія «Чорноморський суднобудівний завод» (3 колективних трудових спори). Ініціаторами легітимного вирішення конфліктів, що виникають на цих підприємствах, в основному виступали безпосередньо профспілкові комітети. Спори супроводжувались акціями протесту (всього більше 50), з них 26 організовано профспілкою Миколаївського суднобудівного заводу (52%).

З метою обміну досвідом між профспілками та відділенням НСПП, підвищення ефективності роботи кожної зі сторін, а також покращення правової обізнаності усіх зацікавлених осіб щомісячно проводяться семінари-наради, семінари-практикуми, тренінги, навчальні семінари з елементами ділової гри. Тематика даних заходів є достатньо широкою і охоплює нормативно-правову базу, досвід, проблеми та перспективи розвитку сфери соціально-трудових відносин.

Однією із форм роботи Відділення та облпрофради, яка довела свою ефективність упродовж десяти років співпраці є Громадський університет правових знань для представників профспілок потенційно конфліктних підприємств, арбітрів та посередників, започаткований у 2008 році.

Проведено вже 39 занять Громадського університету з різноманітної тематики. Водночас, позитивною виявилася практика оперативного внесення змін до плану у зв’язку з виникненням тих чи інших проблем на підприємствах області, або інших актуальних питань. До усіх навчальних заходів готується інформаційно-методичний супровід у вигляді тематичних буклетів та інших наочних матеріалів.

Важливим напрямком спільної роботи профспілок та Національної служби посередництва і примирення в рамках Закону України «Про соціальний діалог в Україні» є роз’яснювальна робота щодо процедури визнання репрезентативними організацій найманих працівників та їх об'єднань. Завдяки спільним зусиллям та своєчасній роз’яснювальній роботі Відділення та облпрофради, на виконання Закону України «Про соціальний діалог в Україні», з вересня 2011 року по вересень 2016 року такими, що відповідають критеріям репрезентативності визнано Миколаївську обласну раду профспілок та 16 галузевих профспілкових організацій. З 2016 року по теперішній час підтвердили відповідність критеріям репрезентативності 9 профспілкових організацій.

Одинадцятирічний досвід плідної роботи на підставі Угоди про співпрацю між облпрофрадою та Відділенням показав, що відбувся позитивний вплив на стан соціально-трудових відносин на підприємствах,

4

 

який дозволив профспілковим активістам та рядовим членам профспілок області відчути себе більш захищеними, озброєними знаннями щодо вирішення конфліктних ситуацій легітимним шляхом. В процесі співпраці виникли нові пропозиції щодо шляхів розширення співробітництва.

31 травня – 1 червня 2018 року у м. Одеса, з метою підведення підсумків роботи НСПП за січень-квітень 2018 року за участі голови НСПП Олександра Окіса, проведено нараду-семінар НСПП. В ході наради відбувся виступ начальника відділення НСПП в Миколаївській області Оксани Євченко на тему «Співпраця з профспілками як дієвий засіб попередження та своєчасного вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Досвід роботи відділення НСПП в Миколаївській області». Учасникам наради було презентовано модель співпраці Відділення та облпрофради.

Тож, профспілки Миколаївщини та НСПП разом продовжуватимуть сприяти поліпшенню стану соціально-трудових відносин в області.

 

Оксана Євченко, начальник відділення НСПП в Миколаївській області,

Юрій Толмачов, голова Миколаївської обласної ради профспілок

Архiв
<< < Травень 2019 > >>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Не
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31